Prezydent Andrzej Duda powinien ułaskawić Zygmunta Miernika

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  W sobotę, 20.08.2016, "Gazeta Polska Codziennie" napisała "Miernik osadzony z kryminalistami" {]]>TUTAJ]]>}.  Dowiedzieliśmy się , iż:

 "Zygmunt Miernik, działacz opozycji antykomunistycznej z czasów PRL, został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 10 miesięcy więzienia za rzucenie w czerwcu 2013 r. tortem w sędzię. Zdarzenie miało miejsce podczas procesu komunistycznego generała oskarżanego o bycie winnym śmierci górników w kopalni Wujek w grudniu 1981 r., w którym orzekała sędzia. Od 2 sierpnia br. Miernik odsiadywał wyrok w Zakładzie Karnym w Wojkowicach (woj. śląskie), nieodległych od miejsca jego zamieszkania. Przez dwa tygodnie przebywał w jednoosobowej celi. Jednak właśnie przeniesiono go do Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych (woj. podkarpackie). A w nowym miejscu Miernik trafił do kilkuosobowej celi razem z więźniami kryminalnymi. (...) przeniesienie znacznie utrudnia rodzinie odwiedzanie osadzonego. Córka Zygmunta Miernika, aby móc spotkać się z ojcem, zamiast 30 km musi przebyć ponad 300-km odległość." [autor - Maciej Marosz].

Wczoraj [22.08.2016] o ułaskawienie Zygmunta Miernika wystąpiły Fundacja Lex Nostra I Stowarzyszenie "Pamięć Jastrzębska".  Pani Mirella Krzyżak pisze:

 "Mężczyzna od początku sierpnia przebywa w zakładzie karnym, w którym znalazł się na skutek oskarżenia o popełnienie czynu, jakim był rzut tortem w sędzinę wychodzącą z sali. Zwolennicy oskarżonego swą apelację argumentują podeszłym wiekiem oraz złym stanem zdrowia. Co więcej, wskazują oni również na fakt, iż Zygmunt Miernik należał do osób internowanych w czasach komunistycznych i to właśnie ówczesny pobyt w więzieniu doprowadził u niego do  wielu chorób. Co więcej, uważają oni, że „ten spektakularny czyn nie miał na celu znieważenia nietykalności cielesnej urzędującego sędziego. Był desperackim aktem przeciwstawienia się niewłaściwym decyzjom sędziów, którzy w sposób jawny utrudniają skazanie autorów zbrodni reżimu komunistycznego za ich haniebne postępki" {]]>TUTAJ]]>}.

 Pierwsze wnioski o ulaskawienie Miernika wpłynęły już w kwietniu 2016, zaraz po wyroku.  W dniu 16 maja 2016 Kancelaria Prezydenta odmówiła jednak wszczęcia postępowania ułaskawiającego.  Według Serwisu 21.blogspot.com {]]>TUTAJ]]>}:

 "Kancelaria prezydenta jednak odmówiła wszczęcia postępowania ułaskawiającego, odsyłając do art.560§1 i 2 kpk stanowiącego, żeprośbę o ułaskawienie może wnieść skazany, jego obrońca, krewni, rodzeństwo, małżonek i osoba pozostająca we współżyciu. 
Tymczasem wnioskodawca wyraźnie wskazał jako podstawę art.139 konstytucji a nie przepisy Kodeksu Postępowania Karnego. Przypomnijmy, iż zgodnie z art.139 Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. To prawo (pochodzące z czasów królewskiego aktu łaski) jest niczym nieograniczone, formalnie nie musi być żadnego wniosku osoby zainteresowanej czy innej. W przypadku trybu art.139 nie stosuje się przepisów kpk, co nota bene sama kancelaria przyznawała przy okazji ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. Zatem dlaczego teraz kancelaria prezydenta zmienia zdanie?".

 W dniu 2 sierpnia 2016 Zygmunt Miernuik stawił się w więzieniu.  Opisał to Paweł Pawlik w portalu Onet.pl {]]>TUTAJ]]>}:

 "– Nie proszę o ułaskawienie prezydenta. Ja zwracam się do władz polski o wznowienie procesu - mówił dziś Zygmunt Miernik. Chcę procesu publicznego z nieograniczonym dostępem mediów, nagrywanego i jawnego, a nie procesu sterowanego – dodaje i przypomina, że nigdy nie przyznałem się i nie zaprzeczył, że rzuciłem tortem.
– Zostałem skazany za "protest tortowy", czyli za protest przeciwko sędziom, którzy uniemożliwiali osądzenie zbrodniarza stanu wojennego – mówi dziś w Wojkowicach. (...)  
 W październiku zeszłego roku warszawski sąd rejonowy uznał mężczyznę za winnego naruszenia nietykalności, znieważenia sędziego podczas i w związku ze sprawowaniem urzędu, a także znieważenia konstytucyjnego organu RP.  (...)  Ostatecznie zgodnie z wyrokiem Zygmunt M. miał spędzić w więzieniu dwa miesiące. Od tego wyroku odwołała się prokuratura, według której kara była zbyt łagodna. Pod koniec kwietnia warszawski sąd okręgowy za zamkniętymi drzwiami podwyższył karę z wcześniej zasądzonych dwóch miesięcy pozbawienia wolności do 10 miesięcy. Decyzja o zamknięciu rozprawy podyktowana była podejrzeniami o możliwych protestach i zakłócaniu porządku. Jak uzasadniała wyrok sędzia Agnieszka Komorowicz, takie zachowanie musiało spotkać się z adekwatną reakcją.".

 Dziewiątego sierpnia 2016 portal Sądeczanin informował o petycji internautów o ułaskawienia Miernika {]]>TUTAJ]]>}.  Przyokazji podano, że:

 "Miernik (...) „poczęstował” [tortem] sędzinę katowickiego sądu Annę Wielgolewską, orzekającą w procesie gen. Czesława Kiszczaka (...)  Sędzina została obrzucona tortem wychodząc z sali, więc niejako czynności służbowe zostały zakończone. Nie można mówić że była to zniewaga urzędu sędziego, a osobisty rodzaj dezaprobaty – piszą na stronie citizengo.org.
  Obecnie petycję podpisało 642 osoby. Potrzeba tysiąca głosów, żeby pismo trafiło na biurko Andzrzeja Dudy.".

 Powyższe cytaty dają, jak sądzę, kompletny obraz sprawy.  Komunistyczny zbrodniarz, odpowiedzialny za śmierć wielu ludzi zostaje przez sąd uniewinniony, a zasłużony działacz "Solidarności", który dał wyraz swemu oburzeniu tym wyrokiem [w dośc niewinny sposób - rzucenie tortem nie mogło spowodować szkód] poszedł na 10 miesięcy do więzienia.  Nie ma to nic wspólnego ze sprawiedliwością, ale jest wyrazem chęci zemsty korporacji sedziowskiej za to, że ktoś śmiał podważać jej wyroki.  Prezydent Andrzej Duda powinien naprawić tę niesprawiedliwość.

  Sprawa ta ma jeszcze jeden aspekt.  Polska korporacja sędziowska wyraźnie wypowiedziała wojnę polskim władzom, pragnąć doprowadzić do tego, by najwyższą władzę w naszym kraju sprawowały właśnie sądy [i sędziowie].  Ułaskawienie Zygmunta Miernika byłoby wyraźnym sygnałem, że nie ma na to zgody, a sędziowie nie mogą ferować wyroków kierując się głównie chęcią zemsty.  Samowola sędziów powinna być ukrócona.
 

 

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (14 głosów)

Komentarze

To, że Zygmunt Miernik jest tak poniewierany i poniżany świadczy o tym, jak komuna jest nadal mocna w sądownictwie.

Vote up!
8
Vote down!
0
#1518857

Witaj Józiu! To ,że duża część Stalinowców w sądach wszyscy wiemy,przykładem haniebne wyroki.To ,że dzieci resortowe  sędziami ,też wiemy.Ale ,że po zmianie władzy nadal chcą uprawiać zaprzaństwo,na to im suweren nie pozwoli! Pozdrawiam!

Vote up!
10
Vote down!
0

ronin

#1518859

Bronimy p. Zygmunta Miernika. Apel do Prezydenta:
http://www.citizengo.org/en/node/36201?tc=ty&tcid=25923185

Na KN o sprawie pisze p. Elżbieta Serafin
http://www.krakowniezalezny.pl/zygmunt-miernik-w-wiezieniu/

Vote up!
8
Vote down!
0
#1518858

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika wilk na kacapy został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

#1518861

Ciekawi mnie czy czytasz co napisałeś?

Vote up!
4
Vote down!
0

kazikh

#1518862

Podpisałąm jakiś czas temu; sprawdzilam dzisiaj - mało podpisów. Nie rozumiem, dlazcego ta sprawa jest Polakom obojętna .

Wrzuciłam na FB,

Vote up!
6
Vote down!
0
#1518864

Rzeczywiscie podpisow pod petycja malo. Pytanie dlaczego?  Mam nadzieje, ze przyczyna jest brak doinformowania spoleczenstwa o petycji. Mozna by to zmienic oglaszajac wszystkie petycje w niezaleznej prasie: niezalezna, w sieci itd czy TV Trwam, Republika etc.

pozdrawiam,

 

Vote up!
6
Vote down!
0

Vik

#1518865

...ma takich Mierników w "głębokim poważaniu"...prezydent Duda woli jeździć do Banderlandii przytulać się do banderowców sypiąc perły przed wieprze...i finansując państwo, które prowadzi wojnę bratobójczą, niesprawiedliwą, okrutną...

 

 

 

wy tak na serio myślicie, że prezydent Duda to samodzielny prezydent? Serio??? 

Vote up!
3
Vote down!
-4

http://trybeus.blogspot.com/

#1518869

Przez takich Mierników, Kowalskich, Nowaków, patriotów Polskich, którzy głosowali na pana Dudę na prezydenta i za dobrą zmianę.

Dzisiaj im się tak dziękuje, że mają ich w d*pie, gdy sądy komusze wydają wyroki na tych patriotów, za to że śmieli protestować przeciwko komuszym mordercom.

Którzy chodzili sobie na wolności, żyjąc sobie w dobrobycie z dużą ubecką emeryturą i byli chronieni przez komusze sądy i prokuraturę.

Lepiej zająć się banderowcami, niż Polskimi patriotami, wsadzanymi do więzień przez towarzyszy sędziów.

Panowie i panie z PIS-u, takim podejściem olewania Polaków, możecie tylko pomarzyć, o wygraniu w następnych wyborach parlamentarnych, +500 to nie wszystko czego wasi wyborcy oczekują.

Jeżeli nie bronicie tych co na was głosowali, to kto będzie głosował na was za 3,5 roku.

Sam odejdę od was i będę wspierał Mariana Kowalskiego, jak wiele tysięcy innych, bo na razie Bóg Honor Ojczyzna, to tylko slogan w waszych ustach.

Vote up!
4
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1518872

jest przykładem w jakim opłakanym stanie jest nasze sądownictwo. Ale , że po tym wyroku trafił do więzienia, to świadczy że nasz Prezydent nie interesuje się bieżącą sytuacja. A coż to konkretnie znaczy ? Ano tyle, że Andrzej Duda powinien monitorować sytuację w kraju...Są pewne osoby w RP na które nasz Prezydent powinien szczególnie zwracać uwage..., bo każda niesprawiedliwość, która ich spotyka w prostej linii uzyskuje jego aprobatę. Dlatego w takich przypadkach jak ten powyżej, Prezydent powinien natychmiast zareagowac ..., gdyż całkiem poprostu jest im to dlużny...zresztą jak wielu innych.

I Kolega Miernik jest tego przykładem.

pozdrawiam

Vote up!
3
Vote down!
0

chris

#1518894