Rosja kontra ekolodzy. Kto wygra? Gazprom czy Greenpeace?

Obrazek użytkownika elig
Świat

W weekendowym numerze "Polski" /4-6.10.2013./ na drugiej stronie jest tekst Bena Hoyle'a "W lodowatej celi u Putina" / http://www.polskatimes.pl/artykul/1008047,w-lodowatej-celi-u-putina,id,t.html /. Czytamy w nim:

"30 aktywistów z organizacji ekologicznej Greenpeace, oskarżonych o piractwo i przetrzymywanych w rosyjskim areszcie, może przez długie miesiące tkwić w prawnym zawieszeniu. Wśród aresztowanych działaczy z 18 państw jest Polak, 36-letni Tomasz Dziemiańczuk [z Uniwersytetu Gdańskiego]. Zgodnie z rosyjskim prawem podejrzanych się zatrzymuje i wsadza do aresztu tymczasowego, następnie stawia im się zarzuty i pozostawia za kratkami, aż zmiękną.

Dopóki nie zapadnie prawomocny wyrok, ekolodzy z grupy Arctic 30, zatrzymani przez rosyjską straż przybrzeżną na Morzu Barentsa, będą trzymani w aresztach w pobliżu Murmańska, za kołem podbiegunowym. (...)

W liście od jednej z zatrzymanych aktywistek, Faizy Oulahsen, opublikowanym przez Greenpeace wyraźnie wyczuwa się desperację, jaka ogarnia każdego więźnia rosyjskiego systemu prawnego. "Nie wiem, jak się to wszystko skończy i jak długo to potrwa" - pisze Oulahsen. Kobieta żali się, że podczas przesłuchań ona i jej koledzy są przetrzymywani w nieludzkich warunkach w klatkach, w celach panuje lodowate zimno i ciągle świeci się światło. (...) Irina Pajkaczewa, działaczka ruchu obrony praw człowieka, mówi, że wielu z działaczy Greenpeace jest w szoku.".

Własciwie trudno im sie dziwić. Rok temu, w sierpniu 2013, w tym samym miejscu miał miejsce podobny protest. Wtedy statek Greenpeace odpłynął bez przeszkód /patrz - / http://nafta.wnp.pl/koniec-protestu-greenpeace-w-rosyjskiej-arktyce,177432_1_0_0.html //. Tym razem bylo zupełnie inaczej.

Dziewiętnastego września 2013 "Dziennik Polski" doniósł / http://dziennikpolski.eu/?p=41669 /:

"Dwóch aktywistów organizacji ekologicznej Greenpeace zdołało w środę [18.09] wspiąć się na platformę rosyjskiego koncernu Gazprom w Arktyce, by w ten sposób zaprotestować przeciw projektom wierceń w tym regionie. Dwóch innych działaczy Greenpeace zostało zatrzymanych. Rosyjska straż przybrzeżna przejęła też łódź pneumatyczną, którą działacze płynęli do platformy wiertniczej Prirazłomnaja w Zatoce Peczorskiej na Morzu Barentsa.".

Poten było jeszcze bardziej dramatycznie. Według Bluelife.pl / http://www.bluelife.pl/news-nauka/item/1125-areszt-dla-aktywist%C3%B3w-greenpeace-w-rosji.html /: "Rosyjska straż przybrzeżna oddała jedenaście ostrzegawczych strzałów w kierunku jednostki Arctic Sunrise należącej do Greenpeace. Zagroziła otwarciem ognia, jeśli statek nie odpłynie. Straż zażądała także możliwości wejścia na pokład.".

W efekcie cała załoga statku została aresztowana i przewieziona do Murmańska. 26 września tamtejszy sąd przedłużył wszystkm areszt o dwa miesiące / http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/946899,Rosja-Polak-z-zarzutem-piractwa-za-akcje-Greenpeace /. Greenpeace protestuje oczywiście przeciw aresztowaniu swych działaczy / http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,14712184,Greenpeace_ruszyl_na_wojne_z_Gazpromem.html /. Władimir Putin oświadczył w zeszłym tygodniu, że "zatrzymani działacze Greenpeace nie są piratami, lecz naruszyli rosyjskie prawo". Pozostawił więc sobie możliwośc manewru w tej sprawie. Szybko pojawił się sondaż mówiący, że 2/3 Rosjan popiera działania władz przeciw ekologom.

Co takiego zmieniło się w Rosji od 2013? Ano, umocniła się władza Putina, który nie stara się udawać "liberała" i przyjmuje coraz bardziej antyzachodni kurs. W szczególności chce on pokazać, ze w Rosji nie będzie żadnego "róbta co chceta". Zaczęło się to od procesu członkiń zespołu "Pussy Riot" w sierpniu i październiku 2012. Zostały one skazane na bezwzględne więzienie i odsiadują wyrok w kolonii karnej. W czerwcu 2013 Putin podpisał ustawy zakazujące propagandy homoseksualizmu i obrażania uczuć religijnych. Teraz przyszła pora na to, by pokazać ekologom gdzie ich miejsce.

Musze powiedzieć, że komentuję tę sprawę z mieszanymi uczuciami. Zdecydowanie nie chcę popierać putinowskiego "państwa bezprawia". Z drugiej jednak strony nie sposób nie dostrzec, że w ciągu ostatnich trzydziestu paru lat działacze ekologiczni uzyskali status "świętych krów", który bezwzglednie wykorzystują, tworząc jeszcze jedną mafię. Odczuwam więc coś w rodzaju "schadenfreude" widząc, iż ktoś wreszcie utarł im nosa.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (1 głos)

Komentarze

 Co można powiedzieć o każdym państwie, z tą różnicą, że Putin wprowadza prawa zgodnie z własnym widzimisię, konfliktującym z wytycznymi Zachodu, stąd ten wielki kurz. Węgry przecież też są państwem bezprawia, wystarczy zapytać kogokolwiek z wierchuszki UE. 

Ciekawa jestem, co robi Greenpeace, aby zaprotestować wydobycie ropy w Kanadzie, które zostawiło pustynię większą od obszaru Grecji, czy spuszczają tam desant z powietrza? Jak dotąd słychać tylko o protestach i petycjach, skąd więc taka gorliwość w stosunku do Rosji?

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Lotna

 

#384022

elig: O ile pamiętam, Greenpeace walczyło ostatnio z jakimiś wielorybnikami z Japonii. Wcale nie występowało często przeciw Rosji. Zarzucano im nawet, że są rosyjską ogenturą.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#384029

  Greenpeace rosyjską agenturą! To pewnie dlatego najgłośniej krzyczą na temat globalnego ocipienia, bo rosyjska agentura je wymodziła. Z pewnościę Gore jest ich agentem.

Aczkolwiek, wszystko jest możliwe.

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Lotna

 

#384031

Napisałaś:

"Zarzucano im nawet, że są rosyjską agenturą."

Uważam, że są i że tak jak w wypadku pacyfistów (o czym świadczy ich jednostronność) z pewnością i tu ruble były kapitałem założycielskim.

Myślę, że ta surowość potraktowania to trochę z gatunku "I ty, Brutusie, przeciwko mnie?"

Bo ekolodzy Putina zawiedli. Trzymają się jeszcze wyznaczonej linii jeśli chodzi o gaz łupkowy w Polsce, trzeba więc ich - tą surowością kar - w tym i innym "trzymaniu się" umocnić.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#384037

elig: Też tak sądzę.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#384094

[quote]Odczuwam więc coś w rodzaju "schadenfreude" widząc, iż ktoś wreszcie utarł im nosa.[/quote]

Ufff, ulżyło mi, zatem nie jestem w tym odczuciu odosobniony ;)
Jest parę sytuacji, w których gdzieś tam się pojawia nieznośnie uwierający cień sympatii do putinowskiej Rosji - np. kiedy jej aparat "zatańczy" z tęczowymi i zielonymi.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#384038

Aż boję się o tym pisać, bo ktoś może to źle odebrać, ale uważam, że tęczowych i gejów wprowadzi tam Nawalny kiedy zostanie kimś znaczącym. Tak mi on wygląda. I tak widzę źródło jego mocnej pozycji, takie widzę wsparcie. Silniejsze nawet niż wpływy Putina.
Oczywiście Nawalny wie, że społeczeństwo rosyjskie nie jest na takie nowinki przygotowane, jest za bardzo tradycyjne, więc się z tym nie obnosi, bo po co od siebie odstraszać.
Geje, tęczowi i inni im podobni wchodzą na plecach "demokratów".

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#384046

[quote=proxenia]Aż boję się o tym pisać, bo ktoś może to źle odebrać, ale uważam, że tęczowych i gejów wprowadzi tam Nawalny kiedy zostanie kimś znaczącym. Tak mi on wygląda. I tak widzę źródło jego mocnej pozycji, takie widzę wsparcie. Silniejsze nawet niż wpływy Putina.[/quote]

Prawdopodobnie tak.

[quote=proxenia]Oczywiście Nawalny wie, że społeczeństwo rosyjskie nie jest na takie nowinki przygotowane, jest za bardzo tradycyjne, więc się z tym nie obnosi, bo po co od siebie odstraszać.[/quote]

Bo i też nie o komfort społeczeństwa tu idzie, a o zadowolenie "elit" ;)

[quote=proxenia]Geje, tęczowi i inni im podobni wchodzą na plecach "demokratów".[/quote]

Gorzej - "liberalnych demokratów".

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#384110

elig: No tak, ale to wygląda, jakby Putin wziął zakładników.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#384095

[quote=elig]elig: No tak, ale to wygląda, jakby Putin wziął zakładników.[/quote]

Mało mnie to interweniuje.
Od czasu do czasu lubię sobie pomyśleć (tylko pomyśleć bo do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze autentycznie polskich władz) kategoriami mocarstwowymi - bałagan u wrogów Polski to rzecz dobra dla Polski.
A za wrogów Polski uznaję zarówno Rosję jak i działalność Greenpeace, jednej z wielu organizacji ekoterrorystycznych. To, że zaplątał się tam przypadkiem jakiś aktywista przypadkiem urodzony w Polsce, całkowicie mnie nie interesuje.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#384112

Elig, mam szacunek dla siwej głowy, ale wydaje mi się, że nie godzi się radować z tego, że obywatel polski jest przetrzymywany w klatce u Putina. Gdzie jest polski MSZ? Gdzie jest obrona własnych obywateli? Chcesz zażyć rozkoszy Sybiru?
Daję 1.

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Województwo Smoleńskie
Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#384054

elig: Tak samo potraktowano obywateli 18 różnych państw m.in. Brytyjczyka.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#384096

Spróbujcie znaleźć źródła finansowania tych gości, nigdzie nie ma tych danych.
Rządząca elita płaci  kupę forsy aby sobie pływali swoimi kutrami, protestowali, robili hucpy w lasach, czy też pisali debilne raporty

 

Kazek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kazek

#384077

elig: Nie mam pojęcia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#384098

Demokracja to rzady hien nad oslami.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Demokracja to rzady hien nad oslami.

#384082

Niestety - pamiętam (negatywnie) protesty tych, pożal się Boże, ekologów w "sprawie" doliny Rospudy. Oczywiście nie chodziło tam o żadną ekologię, tylko o zablokowanie połączenia z Litwą. Michnik wraz z GW bardzo popierali "akcję". Jak słyszałam - z tzw. kół dobrze poinformowanych "ekolodzy" mogli się wycofać z protestów, pod warunkiem uzyskania konkretnego (finansowego) wsparcia swej organizacji (Greenpeace).
Polaka zamieszanego w te działania żal, ale pytanie - głupi? zmanipulowany? a może jednak "materialistyczny".

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#384084

elig: Ekolodzy często stosują gangsterskie metody. Dlatego napisałam, że tworzą mafię.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#384099

Ekolog nie ekolog, ale to jest obywatel polski - nie wnikam w to, czy jest Polakiem, w ogóle mnie to nie obchodzi. Obywatelstwo polskie powinno być święte, a niestety nie jest - nigdy nie wiesz co Cię spotka i raczej nie możesz liczyć na pomoc "naszej dyplomacji", jeśli przytrafi Ci się trafić do więzienia w Rosji czy w innym Bantustanie.

Wydaje mi się, że nie można łączyć w misz-masz sprawy greenpeace i sprawy uwięzionego obywatela polskiego. To są dwie różne sprawy. Myślę, że śp. Lech Kaczyński by się za nim wstawił wszelkimi możliwymi sposobami.

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Województwo Smoleńskie
Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#384131

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kazek

#384154

elig: Ma Pan rację, inne rządy interweniują. Oro informacja Eli Barbura:

"TELAWIW OnLine: Canberra (nowy rząd konserwatywny)… upomina się surowo… u Putina o jednego swojego ekologa z Greenpeace dopieszczanego z 29 innymi za zadymy przeciw wierceniom na Arktyce".

http://blog.wirtualnemedia.pl/eli-barbur/post/moje-newsy-sobotaniedziela

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#384233

Holandia zapowiedziała, że odwoła się w tej sprawie do Międzynarodowego Trybunału Praw Morza.

MSZ, ustami Sikorskiego, poucza: udzielmy takiej pomocy konsularnej, do jakiej jesteśmy zdolni, ale przede wszystkim ostrzegamy trzeba przestrzegać prawa za granicą nawet, jeżeli nam się nie podoba. W kolejnym zdaniu Sikorski wyjaśnia do jakiej pomocy konsularnej jesteśmy zdolni: MSZ nie może reprezentować naszego obywatela przed sądem, może tylko wskazać adwokata.

Tyle możemy wg Sikorskiego.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#384237