O wypieraniu się polskości

Obrazek użytkownika elig
Kultura

  

 Donald Tusk powiedział kiedyś "Polskość to nienormalność".  Gdy dowiedziałam się jakie filmy wygrały festiwal Gdynia 2022 {]]>TUTAJ]]>(link is external)}, doszłam do wniosku, że większość naszych "elit" kulturalnych podziela to zdanie.  One głęboko wstydzą się swoich polskich korzeni i robię wszystko, by nie było ich widać.  Oto Złote Lwy otrzymał film:

  ""The Silent Twins" to polsko-amerykańsko-brytyjska koprodukcja. Scenariusz, którego autorką jest Andrea Seigel, powstał na podstawie książki Marjorie Wallace o bliźniaczkach June i Jennifer Gibbons (w tych rolach Letitia Wright i Tamara Lawrance), które odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym. Urodzone w 1963 r. siostry od początku łączyła wyjątkowo silna więź. Były niemalże nierozłączne. Kiedy wraz z rodziną przeniosły się do Walii, jako jedyne czarnoskóre dzieci w otoczeniu zaczęły odczuwać dyskryminację ze strony rówieśników.". {Op. cit.} 

  Srebrne Lwy przypadły obrazowi:

  "Srebrne Lwy trafiły do "Filipa" Michała Kwiecińskiego. Akcja opowieści rozpoczyna się w 1941 r. w warszawskim getcie, a tytułowym bohaterem jest młody polski Żyd, który w trakcie strzelaniny traci swoją ukochaną i bliskich. " {op. cit.}.

  Wierzę, iż były to dobre filmy, ale co one mają wspólnego z Polską?  Pierwszy z nich - chyba tylko nazwisko reżyserki, p, Agnieszki Smoczyńskiej, a drugi to jeszcze jedna opowieść o cierpieniach Żydów.  Widzieliśmy już setki podobnych.  Gdzie są filmy, które pokazują problemy Polaków i polską specyfikę?  Tylko takie obrazy, które wnoszą coś nowego mają szansę na sukces.  Powielanie w kółko zagranicznych wzorów i oklepanej tematyki nie znajdą uznania.

  Dowodem na to może być historia Sary James.  Ta dziewczyna ma prawdziwy talent.  Została jednak ustawiona przez swych menedżerów jako międzynarodowa gwiazdeczka znikąd.  W efekcie:

  "Wyniki America’s Got Talent zostały ogłoszone w nocy z 14 na 15 września 2022 roku czasu polskiego. Sara James w America’s Got Talent odpadła z rozgrywki przed ścisłym finałem, do którego zakwalifikowała się najlepsza piątka. Tym samym Sara James znalazła się poza TOP 5." {]]>TUTAJ]]>(link is external)}.

  Nic dziwnego - nie różniła się nadmiernie od reszty wykonawców.

 

  Moje notki z okresu 12.05.2020 - 3.09.2021 można znaleźć {]]>TUTAJ]]>}.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (11 głosów)