O odwadze - kolejny wykład prof. Andrzeja Nowaka

Obrazek użytkownika elig
Historia

  z cyklu "Węzły polskiej pamięci".  Pierwsza prelekcja z tej serii odbyła się 6 września 2016 i nosiła tytuł "Wolność".  Opisałam zarówno ją, jak i cały cykl {]]>TUTAJ]]>}.  Na stronie Solidarni 2010 {]]>TUTAJ]]>} znajduje się relacja wideo {]]>TUTAJ]]>}.  Trzeci wykład - "Unia" będzie miał miejsce 8 listopada 2016 [jak zwykle] w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu o godz. 17:00.  Wcześniej jednak, 5 listopada 2016 w Centrum Prasowym [Dom Dziennikarza] przy ul. Foksal 3/5 o godz 11:00 odbędzie się wykład prof. Andrzeja Nowaka "Z ziemi obcej DLA Polski" inaugurujący Konferencję "Państwo Polskie a Polonia".  Miejsca w sali głównej na 1. piętrze należy zajmować od 10:30.

Wykład o odwadze odbył się we wtorek, 4 października 2016.  Byl on transmitowany na zywo przez Internet.  Zapis owej transmisji jest {]]>TUTAJ]]>}, a ostateczna wersja ukaże się wkrótce na stronie Solidarni 2010.  Profesor zaczął swe rozważania od "Iliady" Homera i postaci jej głównego bohatera Hektora, który poczatkowo zląkł się Achillesa, ale potem przełamał strach i stanął do walki w obronie swej ojczyzny, Troi przeciw najeźdźcy [Achillesowi].  Poległ wprawdzie, ale jako bohater, a nie tchórz.  Potem Andrzej Nowak wspomniał o dialogu Platona "Laches" poświeconemu własnie mestwu i odwadze [omówienie {]]>TUTAJ]]>}, streszczenie w jęz. angielskim {]]>TUTAJ]]>}].  W "Państwie" Platon mówi też o innym rodzaju odwagi - odwadze cywilnej, polegającej na konsekwentnej i uporczywej obronie swych przekonań.  Świety Tomasz z Akwinu uważał, że odwaga jest drugą z czterech cnót kardynalnych [po roztropności].

 Wykładowca przeszedł potem do historii Polski.  Sławił odwagę, jakiej wymagało od Mieszka I porzucenie dawnej wiery poganskiej i przyjęcie chrześcijaństwa.  Opisał też mestwo obroncow Niemczy i Głogowa przed wojskami niemieckimi.  Mówił też o walce Henryka Pobożnego z Tatarami pod Legnicą.  Henryk Pobożny zginzl, ale Tatarzy ponieśli ciężkie straty i ostatecznie wycofali się.  Stwierdził, że odwaga cywilna powinna współgrac z militarna.  Bitwa pod Grunwaldem byla wielkim zwycięstwem, ale to Pawel Włodkowic i profsorowie UJ mieli odwagę obalić kłamstwa Krzyżaków i uzyskać poparcie papieża.

 Prof. Andrzej Nowak mówil takze o "odwadze naukowej" Kopernika.  Ten ostatni wsławił sie też odwagą miitarna jako dowódca obrony Olsztyna.  Przytaczał przykłady "odwagi reformatorskiej" [np. Konarskiego], a w okresie zaborów militarnej odwagi powstańców.  Zapewnił, że gdyby nie tradycja powstań: listopadowego i styczniowego - nie byłoby udanego powstania wielkopolskiegi i ślaskiego.  Omawial tez dziedzictwo polskiego romantyzmu.  Swe rozważania na temat odwagi w dziejach Polski profesor doprowadził az do dnia dzisiejszego.  Wyklad był długi, trwał półtorej godziny.  Potem profesor odpowiedział na kilka pytań, w tym na jedno zadane przez Internet.

 W ogóle rozwój technologii powoduje, że wcale nie trzeba uczęszczać na wykłady.  Śledzić można relację na żywo, a pytania zadawać przez łącze internetowe, bądź e-mailem.  Podczas wrześniowej prelekcji na sali było ze 200 osób, a relacja wideo ma już 4570 odsłon.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.6 (5 głosów)