Karol Marks i bloger Zetjot. O czym mają pisać blogerzy?

Obrazek użytkownika elig
Idee

  

Piątego maja 2018 w Trewirze odbyły się uroczystości związane z dwusetną rocznicą urodzin Karola Marksa.  Odsłonięto jego pomnik ufundowany przez komunistyczne Chiny {TUTAJ}.  Charakterystyczną cechą doktryny marksistowskiej było to, iż utrzymywała ona, że potrafi wyjaśnić wszelkie aspekty rozwoju społeczeństw i nakreślić plan ich rozwoju aż do stadium rozwiniętego komunizmu, który miał być czymś w rodzaju raju na ziemi.  Próby wcielenia w życie tych teorii kosztowały życie ponad 100 mln osób.  Zamiast raju powstawały piekła na ziemi.

  Komunizm poniósł klęskę, ale marksistowski sposób myślenia nadal ma swych zwolenników.  Najnowszym jego przejawem jest notka blogera Zetjot "Co robią chłopcy w s24 zamiast robić coś innego" {TUTAJ}.  Zetjot najpierw wymyśla wszystkim od idiotów, a potem stwierdza:

  "Właściwym celem blogowania jest śledzenie procesów, a procesy trwają tocząc się na przestrzeni miesięcy i lat. Pojedyńcze wydarzenia mogą mieć przecież charakter przypadkowy i nie ujawniają pełnych powiązań, a jakieś szczególnie malownicze cechy uboczne mogą odwracać uwagę i prowadzić na manowce. Dobrze więc byłoby znależć precyzyjne uzasadnienie dla proponowanego przeze mnie podejścia. 
Szukajcie a znajdziecie i w końcu znalazłem coś takiego w książce niemieckiego neurobiologa i psychiatry, Manfreda Spitzera, zatytułowanej "Cyberchoroby". 
" Nasz mózg pełni funkcję nadrzędną: służy przeżyciu. Dlatego szuka reguł i zasad kryjących się za bezustannie zmieniającym się strumieniem wrażeń, wychwytuje je i zapamiętuje. W zasadzie nie jest stworzony do przetwarzania szczegółów ( jeżeli są ważne, ich też się nauczymy), gdyż szczegóły ostatecznie są przypadkowe. Zapamiętywanie przypadków, losowych zdarzeń z wczoraj na niewiele mi się zda, jeżeli moim celem jest przetrwanie jutra, ponieważ z założenia jutrzejsze przypadki będą inne ( inaczej nie byłyby przypadkami). Tym, co bardzo mi się przyda, są regularne doświadczenia, zależności i procesy." 
Tak więc drodzy Państwo, proszę szukać algorytmów, zamiast komentować miny Kaczyńskiego czy bieżące gry polityczne.".

  Tak wiec, blogerzy nie powinni zajmować się faktami, szczególnie aktualnymi, tylko opisywać procesy i wymyślać algorytmy według których powinna toczyć się historia.  Wypisz, wymaluj - marksistowski materializm historyczny, tak zręcznie wykpiony w opowiadaniu Władlena Bachnowa "Piąty od lewej" {TUTAJ}.  Namawiam blogera Zetjot do jego przeczytania.  Moje podejście do pisania bloga jest zupełnie inne.  Przede wszystkim interesują mnie fakty.  Chcę wiedzieć, co dzieje się wokół mnie i co zdarzyło się w przeszłości.  Staram się trzymać zasady pięciu W: who, what, where, when, why [kto, co, gdzie, kiedy, dlaczego].  Usiłuję opisać potem związki z innymi faktami i ewentualnie formułować różne hipotezy.  Zdecydowanie unikam podejścia typu: "Jeśli fakty nie zgadzają się z teorią - tym gorzej dla faktów".  Doktrynerstwo jest dużo gorsze od "bieżączki".

.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.9 (głosów:9)

Komentarze

Gratuluję, że udało Ci się cokolwiek zrozumieć z tego co pisze zetjot. Próbowałam parę razy...ale dla mnie to bełkot, z którego nic nie wynika.  Aby nie tracić czasu , omijam go najdalej jak się da.

I pomyśleć, że on tak pisze już 7 lat i 7 miesięcy.

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

Verita

#1564404

Wygląda na jednego z bardziej zawziętych łowców portalowych punkcików :). Teksty o wszystkim i o niczym...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1564406

srogie! choć kryptoreklama zawsze miła.

coś czuję, że będzie notka polemiczna Zetjota, zakamuflowana jako środek dydaktyczny.

ogólnie to ZJ ma rację. newsy są gdzie indziej, obróbka bieżączki mało wnosi, liczy sie zrozumienie procesów. taki corrylus nazywa innych różnie, pewnie idiotami też, dorabia swoje teorie a czasem i bieżączkę wrzuci. za to podejście Zetjota ma być "marksistowskie", to okreslenie ze zbitką z marksem bawi niezmiernie, naprawdę nie łapię skojarzenia. widać sam kiedyś pracowałem jako zawodowy komunista. czyżby cała nauka była komusza a zapoczątkował ją bredzący marks? jest spora różnica między wszystkotłumaczącymi sprzecznymi ogólnikami marksa a podejściem analitycznym.

blogowanie może wyrastać z różnych motywów ale i w nim jest widzenie świata przez pryzmat swych zainteresowań czy poruszanych spraw. np. blogerka Elig nieraz wraca do swoich dawnych notek, łączy opinie, fakty i prognozy, dawne z obecnymi, nie relacjonuje tylko, kto kogo nazwał idiotą w sieci. przypadki na świecie też podlegają regułom, na pewno zaś warto móc filtrowac rzeczy nieistotne i właściwie umieszczac oraz kojarzyć zdarzenia w kontekście. niektórzy nazywają to myśleniem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1564416

"Staram się trzymać zasady pięciu W: who, what, where, when, why [kto, co, gdzie, kiedy, dlaczego]."

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1564425

Marksizm nigdy nie projektował raju na ziemie dla wszystkich ludzi. Jeżeli już to dla kasty (narodu wybranego) uprzywilejowanych aparatczyków. Marks zawsze wiedział że system socjalistyczny nigdy nie będzie wydajny więc jest skazany na niewolnictwo utrzymywane za pomocą aparatu terroru. Aprobował ten terror i usprawiedliwiał jego nieuchronność z ludobójstwem włącznie.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

LechG

#1564439

Mało tego, ze podtrzymuję to co powiedzialem w tamtej notce, ale mam zamiar to wzmocnić.Właśnie przygotowuję notkę na temat ksiązki "Żadna zmiana" Stefana Sękowskiego i mam zamiar wzmocnić te tezy. Prowadzenie polityki wiąże się z interwencją w procesy, które trwają latami. Dokonywanie przez domorosłych znawców polityki codziennych nterwencji i śledzących każdy ruch Kaczyńskiego, który o godz 9.30 był w Sejjmie, potem, o 10.30 wyskoczył do baru na  śniadanie,  spałaszował śledzika w oleju i wypił parę filiżanej herbaty, po śniadaniu spotkał się o 12 z dziennikarzami i powiedział im to i owo... i tak można rejestrować wydarzenia polityczne w internecie non-stop.

Co się dziwić blogerom, że nadęci pychą, usiłują nadążyć za mediami. Jednak jest ta różnica, że potwór medialny ma swoją strukturę, godziny do wypełnienia i dziennikarzy w nich pracujących. Ten potwór musi być nasycony bieżączką, bo na nic innego go nie stać. No ale blogerzy nie są pod tym ciśnieniem, bo dzialają na własny rachunek.

Do czego prowadzi bieżąćzką można się przekonać  w toku lektury książki Sękowskiego. Pespektywaa bieżączki sprawia, że autor, który zdecydowanie zaprzecza by był symetrystą, właśnie w symetrię przy analizwaniu zachowań politycznych wszyskich stron konfliktu popada, a pomija czynniki istotne, długofalowe, takie jak struktura układu czy systemu postkomunistycznego, bo tu trzeba by się namęczyć, zeby to opisać.

A co do faktomanii, która przekształca się w bieżączkę, jak wyżej, to będę o niej mówił w notce na temat Sękowskiego. Fakty to jest pewna lista faktów, ale lista to nie algorytm i, tak jak z klockami Lego, z danego kompletu klocków Lego da się ułożyć wiele kombinacji. Podobnie zgadzam się z wieloma faktami które podaje Sękowski, ale nie zgadzam się z ułożeniem ich w taką kombinację jaka mu wyszła. Możliwe są inne kombinacje i inne interpretacje, fakty dotyczyć mogą zjawisk z rónych odmiennych sruktur, trzeba więc umiejętnie je poukladać w precyzyjny algorytm.

I na razie tyle w mojej polemice. Możnaby dłużej i wiecej, ale o tym potem.

 

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1564458

Nie wiem, chyba z jakieś dziesięć lat temu rozważaliśmy te zagadnienia na kognitywistycznym forum UMK. Było burzliwie. Niestety zamknięto forum. Obecnie jest już tylko archiwalne.

Jednakże gorąco polecam by co nieco przejrzeć.

http://forum.kognitywistyka.net/

 

JK

 

Ps. Elig nie zawsze dobrze rozumie temat, który komentuje. Ja, np. całkiem się z Tobą zgadzam.

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

JanuszK

Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

 

 

 

#1564464

Dzięki za linka. Mam sporą własną bibliotekę z tej dziedziny, obejmującą zagadnienia  z dziedziny badania mózgu, umysłu zwiiązku  emocji z racjonalnością, psychologii ewolucyjnej czyli generalnie antropologii. Znajomość wśród blogerów tych dziedzin nie jest oszołamiająca, a nie da się interpretować swiata ludzkiego bez właściwych koncepcji antropologicznych. 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1564465