Dalszy ciąg pasma sukcesów

Obrazek użytkownika elig
Sport

polskich skoczków narciarskich oraz polskiego kolarza Michała Kwiatkowskiego.  Piętnaście dni temu napisałam notkę "Prawdziwie sportowa sobota, czyli 4 marca 2017" {]]>TUTAJ]]>}.  Opisałam w niej sukcesy polskich lekkoatletów w Halowych Mistrzostwach Europy, złoty medal drużyny polskich skoczków narciarskich w Mistrzostwach Świata  w Lahti oraz zwycięstwo Michała Kwiatkowskiego w prestiżowym wyścigu Strade Bianche we Włoszech.  Z przyjemnością muszę powiedzieć, że przynajmniej w skokach narciarskich i kolarstwie - te sukcesy mają swój dalszy ciąg.

W sobotę 18 marca 2017 Michał Kwiatkowski wygrał jednodniowy wyścig Mediolan - San Remo.  Pokonał mistrza świata Petera Sagana.  Ów wyścig jest jednym z pięciu najtrudniejszych jednodniowych wyścigów na świecie, tzw. monumentów.  Kwiatkowski jest pierwszym Polakiem, któremu udało się zwyciężyć w jednym z nich.  Mediolan - San Remo jest najdłuższy, bo liczył sobie 291 kilometrów.

W tę samą sobotę polska drużyna skoczków narciarskich zajęła drugie miejsce w drużynowym konkursie skoków   na mamuciej skoczni w Vikersund w Norwegii.  Ustępowała tylko Norwegom.  Na tej skoczni wiekszość skoków miała długość od 200 do 253,5 [rekord] metrów.  Dotąd Polacy w lotach narciarskich raczej nie błyszczeli.  To drugie miejsce to duży sukces.

W niedzielę 19 marca Kamil Stoch wygrał indywidualny konkurs w Vikersund na tej samej skoczni.  Dzieki temu zajął drugie miejsce w norweskim konkursie Raw Air obejmującym czternaście skoków w ramach zawodów Pucharu Świata na skoczniach w Oslo, Lillehamer, Trondheim oraz Vikersund [mialo być szesnaście, ale dwa razy przeszkodził wiatr]. W Raw Air zwyciężył Austriak Stefan Kraft.  Ten ostatni prowadzi w rywalizacji o Kryształową Kulę, ale jego przewaga nad Kamilem Stochem zmniejszyła się do trzydziestu paru punktów.  Rozstrzygnięcie nastąpi za tydzień na mamuciej skoczni w Planicy.  W każdym razie to było już siódme zwycięstwo Kamila Stocha w zawodach Pucharu Świata w obecnym sezonie [do tego dwa razy wygrał także Maciej Kot].

Bardzo miło jest kibicować skoczkom narciarskim oraz kolarzom.