Cud na skoczni - w życiu czegoś podobnego nie widziałam

Obrazek użytkownika elig
Sport

  

Kibicuję polskim skoczkom i oglądam telewizyjne transmisje z zawodów już od wielu lat.  Czegoś podobnego jak dzisiejszy [1.03.2019] konkurs skoków na skoczni normalnej w Seefeld [podczas Mistrzostw Świata 2019] jeszcze jednak nie widziałam.  Opisał to dobrze Szymon Łożyński {TUTAJ}:

  " Tyle tylko, że pierwsza seria miała niewiele wspólnego z prawdziwą sportową rywalizacją. Wszystko za sprawą warunków i jury, które nie potrafiło dobrze reagować na wydarzenia na skoczni. Wiatr był zmienny, raz padał śnieg, a raz deszcz. Do tego jury żonglowało rozbiegiem jakby to był trening, a nie pierwsza seria konkursu o mistrzostwo świata. (...) Rywalizację rozpoczęto z 9. belki startowej, a najlepsi w premierowej kolejce skakali z 13. platformy. Tyle tylko, że podwyższenie rozbiegu niewiele dawało. Mokry śnieg lepił się do torów i hamował na progu zawodników. Gdy do tego pod koniec pierwszej kolejki doszedł wiatr w plecy, skoczkowie, w tym Biało-Czerwoni, niewiele mogli zrobić. Jest jednak jeden wyjątek. (...) 
Z trudnymi warunkami poradził sobie Ryoyu Kobayashi. Co prawda Japończyk nie miał już tak silnego wiatru w plecy jak skaczący chwilę wcześniej Kamil Stoch. Nadal warunki były jednak dalekie od ideału. Mimo to Azjata uzyskał 101 metrów i prowadził na półmetku zmagań. Lider Pucharu Świata o 2,1 punktu wyprzedzał Karla Geigera, który w podobnych warunkach wietrznych, ale z niższej belki, uzyskał 100 metrów. (...) Wydawało się, że Polacy szanse na medal stracili już w pierwszej serii. Dawid Kubacki, w podobnych warunkach jak Kobayashi, uzyskał 93 metry i na półmetku był 27. Skaczący zaraz po nim Piotr Żyła ledwo przekroczył 90. metr i nie zakwalifikował się nawet do finału (33. pozycja). Z kolei Kamil Stoch trafił na zdecydowanie najsilniejszy wiatr w plecy z całej stawki. Wylądował na 91. metrze oraz 50. centymetrze i na półmetku był 18. 29. miejsce zajmował natomiast Stefan Hula. (...) Drugą serię jury rozpoczęło z 16. belki. Na początku finału nie sypało jeszcze tak mocno jak pod jej koniec i Dawid Kubacki oraz Kamil Stoch znakomicie to wykorzystali. Nowotarżanin i trzykrotny mistrz olimpijski, przy sporych podmuchach w plecy, skoczyli odpowiednio 104,5 oraz 101,5 metra, dzięki czemu zajmowali odpowiednio 1. oraz 2. miejsce. (...)
  Kolejni zawodnicy skakali, ale nie byli w stanie wyprzedzić Biało-Czerwonych! Tymczasem warunki na skoczni pogarszały się i polscy kibice nieśmiało mogli zacząć myśleć o medalu, a może nawet dwóch... Coś co wydawało się jeszcze nierealne kilkanaście minut wcześniej, nagle stało się realne. 
Po prostu los oddał Biało-Czerwonym to co zabrał w pierwszej kolejce. Pod koniec finału warunki były już ekstremalne. Nie dało się tak naprawdę skoczyć. Potężna zamieć. Z dziesiątki z trudnymi warunkami poradził sobie tylko Stefan Kraft. Uzyskał 101 metrów. Po swoim skoku był trzeci i tak już zostało do końca konkursu. Austriaka, ani dwóch Polaków, nie wyprzedził nikt.".

  W rezultacie Dawid Kubacki został mistrzem świata, a Kamil Stoch - wicemistrzem.  Ja natomiast gapiłam się w telewizor coraz bardziej okrągłymi oczami nie mogąc uwierzyć w to, co widzę.  Odniosłam wrażenie, iż nie wierzyli w to także sami zawodnicy.  Dopiero po chwili zaczęli się cieszyć.  Awans z 27 miejsca na pierwsze i z 18 miejsca na drugie był czymś naprawdę niesamowitym.  Stefan Hula zajął ostatecznie 12 miejsce.  Piotr Żyła nie zakwalifikował sie do serii finałowej.  Trzecie miejsce i brązowy medal uzyskał Austriak Stefan Kraft - poprzedni mistrz świata.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:18)

Komentarze

że nawet ekstremalne warunki nie są w stanie ich zahamować.

Chwała im za to!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1582259

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1
#1582272

A ja tam wiem, że i tak wszystkim rządzi Opatrzność!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

insurekcjapl

#1582284

to poza oczywistym talentem naszych mistrzów prawdziwa ingerencja Boska, aby udowodnić m.in. takim szczurom i agresywnym dziennikarzynom, niby ateistom, ale w rzeczywistości kryptosyjonistom jak  wyborczy Kurczok, że "wiara czyni cuda", wiara góry przenosi" i jesli "Bóg jest z nami, to kto przeciw nam", zatem gratulacje dla Naszych Mistrzów i podziękowania dla Boga za nieustająca opiekę i wsparcie dla Polaków!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Grasja

Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć - tracą życie.

#1582315