Bankructwo biura podróży Thomas Cook

Obrazek użytkownika elig
Gospodarka

  

 To było najstarsze biuro podróży na świecie.  Jego założyciel, Thomas Cook zaczął organizować pierwsze wycieczki już w 1841 roku, a w 1865 założył biuro podróży Thomas Cook & Son.  Starannie opisaną historię firmy można znaleźć {TUTAJ}.  W 2001 roku przejęli ją Niemcy.  Była powiązana z Neckermannem.  Jej upadek to ogromny wstrząs dla światowej turystyki.  Czytamy {TUTAJ}:

 

  "To największy upadek biura podróży w ostatnich latach – z usług Thomasa Cooka korzysta 19 mln turystów rocznie, działa ono w 16 krajach (w tym w Polsce) i zatrudnia 22 tysiące osób, z czego 9 tysięcy w samej Wielkiej Brytanii.

W obecnej chwili na wczasach z firmą Thomas Cook przebywa nawet ok. 600 tysięcy turystów, z czego 150-160 tysięcy z Wielkiej Brytanii. CAA, czyli brytyjski urząd lotnictwa cywilnego poinformował, że rozpoczął operację sprowadzania do kraju klientów biura podróży – szacuje się, że może ona potrwać nawet ponad 2 tygodnie. 

Niemiecki oddział Thomas Cooka poinformował już, że wycieczki z terminem rozpoczęcia 23 i 24 września nie odbędą się, a sprzedaż zostanie wstrzymana. Spółka nie wyklucza, że także będzie musiała złożyć wniosek o niewypłacalność.".

 

  Kłopoty może mieć także Neckermann {TUTAJ}:

 

  "W Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim powołany został zespół kryzysowy w związku z sytuacją w biurze podróży Neckermann Polska, będącym częścią brytyjskiej firmy Thomas Cook, która w poniedziałek ogłosiła upadłość. Z Neckermann Polska na wakacjach poza krajem jest ok. dwóch tysięcy Polaków. Kłopoty ma grupa polskich turystów, którzy kupili wczasy w niemieckim Neckermannie.

W poniedziałek upadłość ogłosiło biuro podróży Thomas Cook, którego częścią jest Neckermann Polska 

Na wakacjach z Neckermann Polska poza krajem przebywa ok. dwóch tysięcy turystów. Biuro zapewnia, że realizują wczasy zgodnie z planem W Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim powołany został specjalny zespół kryzysowy Jak przekazała Business Insider Polska Marta Milewska, rzeczniczka Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, Urząd został poinformowany przez Neckermanna o upadku Thomasa Cooka, z którym jest powiązany kapitałowo.

- Neckermann Polska poinformował nas, że z biurem podróży poza krajem przebywa ok. dwóch tysięcy turystów z Polski. Wszyscy klienci mają opłacone loty - przekazała nam Milewska.".

 

  Bankructwo tak znanej i uznanej firmy spowodowało problemy w całej Europie.  Na przykład:

 

  "Skandynawskie biuro podróży Ving musiało odwołać wszystkie loty. Skutek to odwołanie podróży dla 19 tys. szwedzkich turystów. Jak informowała PAP, tylko w poniedziałek ze Szwecji lub do Szwecji miało wyruszyć na pokładach samolotów Thomas Cook Airlines Scandinavia z lotnisk w Sztokholmie, Malmoe oraz Goeteborgu ponad 5,6 tys. podróżnych." {TUTAJ}.

 

  W latach 1997-2008 odbyłam kilkadziesiąt wycieczek z różnymi biurami podróży.  Odwiedziłam 23 kraje.  Z przyjemnością wspominam ten rodzaj turystyki.  Dlatego zmartwiła mnie wiadomosc o upadku Thomasa Cooka.

Ocena wpisu: 
Brak głosów