Jak tu nie kochać TVP

Obrazek użytkownika cisza
Kraj

Nigdy nie oglądam TVN i podobnych telewizorni.

Czasem oglądam TVP.  Jedyny „mój” program, który lubię i cenię – przyrodę ok.13:0 oraz sporadycznie sport.

Gdy trafię na info, na publicystykę wkurzam się, bo nie znoszę jazgotu, wałkowania w kółko o oPOzycji, jednoczesnego gadania kilku „ekspertów” na raz, powtarzania sondaży aż do znudzenia, propagandy sukcesu etc. Nawalanka górą! Mówią, że coś ma się zmienić…

Parę dni temu szef TVP Jacek Kurski ogłosił motto TVP, motto prezesa:

„Jesteśmy telewizją polską i mamy obowiązki polskie”

Bezczelnie sparodiował Romana Dmowskiego i dalej chwalił się tym, co zaserwuje patriotycznej publiczności TVP, głodnej igrzysk i rozrywki . A więc robiące „oglądalność” (ulubiony temat prezesa) trochę inne niż w komercji, bo bardziej „narodowe” disco-polowe występy, quizy, festiwale, ambitne licencjonowane teleturnieje i przede wszystkim seriale, seriale, seriale*…. stare i nowe, trzymające wierną widownię przy TVP już całymi latami.

Będą też ambitne „gwiazdorskie” występy dziennikarzy i polityków w nowej scenografii. Będą to z pewnością jakieś „polskie obowiązki”, jak na Telewizję Narodową przystało! Tak pomyślałby ktoś słysząc wzniosłe zapowiedzi dumnego z siebie prezesa TVP. A jak będzie?

Wyjaśnił mniej więcej tak:

„W przypadającą na 11 listopada setną rocznicę odzyskania niepodległości na antenie zadebiutuje pilot serialu opowiadającego o młodości marszałka Józefa Piłsudskiego.

Seria funkcjonująca na razie pod roboczym tytułem „Młody Piłsudski” ma liczyć w sumie 13 odcinków. Akcja widowiska zacznie się w roku w 1887 roku, kiedy to 19-letni Józef Piłsudski został aresztowany pod zarzutem udziału w udanym zamachu na cara, a następnie skazany na zsyłkę na Syberię”.

Dodać tu trzeba liczne inicjatywy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości czyli: pamiątkowe medale, monety, malowane autografy marszałka „niepodległa” na narodowo biało-czerwono udekorowanych samolotach, pociągach, na wielkich plakatach.

Wszędzie, gdzie to możliwe tylko jeden bohater – tylko marszałek!

O innych zasłużonych Ojczyźnie Polakach cichutko… taki panuje dziś klimat, klimat  nowej sanacji. TVP często mówiąc o Prezesie PIS Jarosławie Kaczyńskim nawiązuje wprost do Piłsudskiego. O prezydencie Lechu Kaczyńskim podobnie. I to wcale nie przeszkodziło „kurskiemu gadaniu” w TVP o „obowiązkach polskich”.

Myślał, że wśród publiki TVP nie ma ludzi znających „Myśli nowoczesnego Polaka”? Czy wielu da się nabrać na ogłoszone hasło? Czy może chodziło mu o pozyskanie sympatyków grup narodowych i „Marszu Miliona”?

Marsz MILIONA na STULECIE | Marsz Niepodległości 2018

Dotychczas przecież tylko TV Trwam transmitowała cały marsz 11. listopada, TVP dawała migawki.

Pan Kurski zamiast drwić i przedrzeźniać Dmowskiego powinien był po prostu zacytować coś z Piłsudskiego. Cytatów wszak do wyboru, wiele z nich nie dla dzieci… zbyt pikantne.

I to byłaby prawda o „klimacie politycznym” TVP.

Od wieków jest tak, że zależni od mocodawców muszą posługiwać się kłamstwem, bo nie są wolni.

„Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę” /Seneka Młodszy/

Dodam jeszcze wyjaśnienie, skąd ten tytuł. Schizofreniczna wypowiedź prezesa kojarzy się z tą chorobą a chorych trzeba kochać. Więc, jak tu nie kochać TVP?

 

*wyjątkiem dobry serial „Korona królów”

ps. polecam powiązane z tematem notki:

https://www.pch24.pl/czy-mozna-kochac-polske-nie-kochajac-pilsudskiego-,56046,i.html

https://historia.org.pl/2016/05/14/z-ust-marszalka-czyli-slawne-cytaty-jozefa-pilsudskiego-cz-1/

https://historia.org.pl/2016/05/15/z-ust-marszalka-czyli-slawne-cytaty-jozefa-pilsudskiego-cz-2/

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.3 (głosów:9)