Polska pancerną potęgą ?

Obrazek użytkownika Anonymous
Gospodarka

Polska usytuowana jest na tzw. " wschodniej flance NATO" stając się krajem przyfrontowym zagrożonym przez ekspansywną politykę Kremla. Polska jako nieliczny kraj wchodzący w skład NATO na zbrojenia wydaje 2 procent PKB. Polska armia od kilku lat intensywnie się modernizuje głównie w oparciu o technologie amerykańskie w zakresie obrony przeciwlotniczej, lotnictwa i Sił Lądowych. Aktualnie pilnym staje się zakup okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej ale głównie wzmocnienie oraz wymiana poradzieckiego  starego sprzętu pancernego w tym czołgów.

Polacy byliby skłonni przystąpić do projektu konstrukcji nowego czołgu Main Ground Combat System (MGCS) realizowanego przez przez państwa NATO, ale Niemcy i Francuzi( główni projektanci) „wolą sami realizować projekt” - donosi niemiecka gazeta "Die Welt". Skąd taka postawa Berlina i Paryża? Co kieruje tymi krajami? - Wygrywa po prostu ekonomiczna, zimna kalkulacja.

Prasa informuje ,ze "Dzisiejszy „Die Welt” zauważa, że największe korzyści z modernizacji polskiej armii odnoszą amerykańskie koncerny zbrojeniowe, a dzieje się tak, ponieważ zarówno Niemcy jak i Francuzi traktują Polskę marginalnie i nie kwapią się do podjęcia współpracy w tym zakresie. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy?."

"Polska w tej chwili ma bodajże 900 czołgów więcej, niż razem mają Francja i Niemcy, jakkolwiek nie są to czołgi nowoczesne, w związku z czym potencjalnie Polska jest wielkim nabywcą. Pewnie z tym się liczą Francuzi i Niemcy. Wygrywa po prostu ekonomiczna, zimna kalkulacja."

Zastanawiałem się wielokrotnie czy krajowy przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie wyprodukować naszego polskiego czołgu ? A tradycje IIRP i świetny czołg 7TP oraz jego odmiany ?

Powstała już kilka lat temu koncepcja wyprodukowania czołgu - projekt nazwano " Concept PL01".

Przybliżę założenia tego nowatorskiego pomysłu polskich inżynierów.

Ośrodek Badawczo Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM w Gliwicach opracował kilka lat temu dokumentację i zrealizował z powodzeniem prototyp wozu wsparcia bezpośredniego nazwanego PL -01 Concept czyli inaczej czołgu XXI wieku.I co ? Polityka władz PO i PSL w zakresie " nie drażnienia" Rosji spowodowała,ze ten projekt wrzucono głęboko do szuflady. Może czas do niego powrócić odkurzyć plany z 2013 roku (]]>https://pl.wikipedia.org/wiki/PL-01_Concept]]> ).

Polski przemysł zbrojeniowy w natarciu

Polski Przemysł zbrojeniowy wzorowany na przedwojennych tradycjach nie tylko, mimo ogromnych trudności, remontuje i modernizuje samoloty, czołgi i transportery opancerzone poradzieckiej konstrukcji, jeszcze eksploatowane w naszej armii, ale i opracowuje przy pomocy polskich inżynierów oraz produkuje przy pomocy polskiego pracownika nowoczesną broń. Jest to nie tylko wyposażenie osobiste - indywidualne żołnierza w broń, noktowizory, mundury, środki łączności itp. ale i nowoczesne samochody opancerzone, transportery opancerzone (wspomniałem wcześniej o poznańskich WZM S.A. i jego KTO "Ryś", który w wersji sanitarnej świetnie sprawdził się w trudnych warunkach wojennych w Afganistanie) oraz szeregu innych konstrukcji związanych z nowoczesnym polem walki w tym walki elektronicznej. To też jak wiemy propozycja budowy Polskiej Tarczy Antyrakietowej itp.

Przypomnę iż ten przemysł skupiony został  głównie wokół Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo Produkcyjnych - aktualnie Polska Grupa Zbrojeniowa - spółek z udziałem skarbu państwa podległym Ministrowi Obrony Narodowej zajmującymi się remontami i dostosowaniem do standardów NATO uzbrojenia i sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Jak podają dostępne źródła w skład PGZ wchodzi 60 spółek przemysłu zbrojeniowego. Z tymi firmami kooperuje wiele prywatnych firm realizujących zadania na rzecz obronności państwa. To rynek wysokokwalifikowanych specjalistów, najlepszych w kraju, rynek super nowoczesnych i nowatorskich krajowych rozwiązań z dziedziny obronności.

Inżynierowie zatrudnieni w polskim przemyśle zbrojeniowym III RP szokowali wielokrotnie specjalistów z dziedziny obronności na świece swoim kunsztem nowatorskich i niepowtarzalnych rozwiązań technicznych w tym wielkich producentów zbrojeniowych z USA, Niemiec, Izraela czy Wielkiej Brytanii. Po całkowitym wyzwoleniu się i zerwaniu z techniką i myślą proradziecką zaczęły powstawać Polskie narodowe rozwiązania i konstrukcje jak choćby niektóre z nich to :

Czołg PT-72U,  BWP-1 PUMA/ RCWS 30/ORCWS 303, KTO IRBIS i KTO RYŚ 

oraz Polski czołg przyszłości PL-01 CONCEPT nazwany przez wielu "Polskim Wunderwaffe" lub "super czołgiem".

Historia budowy polskiego czołgu sięga jeszcze lat przedwojennych. Opracowano i wykonano słynny polski czołg 7 TP, który w chwili wybuchu II wojny stanowił jedną z najbardziej udanych konstrukcji w zakresie broni pancernej na świecie. Posiadał on szereg rozwiązań niespotykanych w innych wozach tej klasy w tamtym okresie, jak np. super nowoczesny odwracalny peryskop umożliwiający załodze obserwację pola bitwy w zakresie 360 stopni czy wysokoprężny silnik. Czołg sprawdził się świetnie na polu walki szkoda tylko, że wyprodukowano ich tylko 112 szt.

Concept PL 01 miał już jak wiemy swoją premierę na kieleckim salonie MSPO i wzbudził duże zainteresowanie co do planowanej przyszłej jego konstrukcji oraz produkcji dla Sił Zbrojnych RP.

Ten czołg - jak go potocznie nazywają,  i jak można wyczytać w opracowaniach fabrycznych, składać się będzie z konstrukcji modułowej. Pojazd wyposażony zostanie w wiele zaawansowanych technologicznie i technicznie urządzeń jak np.: bezzałogowa wieża automatycznie ładowana kalibru 120 mm, karabin maszynowy plot kalibru 12.7 mm z możliwością zamontowania na wieży granatnika automatycznego kalibru 40 mm.

Pojazd wyposażony zostanie w silnik usytuowany z przodu co daje dużo bezpieczeństwa dla załogi i ułatwia adaptację podwozia dla różnych celów. Silnik wysokoprężny o mocy 950 KM umożliwia przejechanie z szybkością 70 km/h na odległość 500 km.

OBRUM aktualnie jest w trakcie zakończenia konstrukcji prototypu tego pojazdu. Koszt jego wykonania to około 100 mln zł. Pojazd będzie gotowy, jak podaje producent Według założeń projektantów pełny prototyp ma zostać ukończony w 2016 a produkcja seryjna ma ruszyć w 2018 roku.

Wielu tzw. "znafców wszystkich" od medycyny, polityki aż po nauki kosmiczne zaraz będzie szydziło ten projet. Ale to Polski  nasz krajowy przemysł obronny pokazuje na co nas stac i nasi inżynierowie i specjalisci są w stanie konkurowac z wieloma producentami broni na świecie. I niekoniecznie stary Leopard czy poradzieckie konstrukcje czołgów typu T muszą nas zadowalać.

 Podsumowanie

Ten studyjny pojazd bojowy (miejmy nadzieję iż doczeka się produkcji seryjnej) nie jest wymysłem "kartonowym" jak to niektórzy chcą go okrzyknąć a to z powodu decyzji płynących z Moskwy - wiadomo dlaczego i z Berlina bo konkurencja. Polska powinna rozbudować swój własny przemysł obronny nawet we współpracy w ramach NATO. W moim przekonaniu uzbrojenie dla Polskich Sił Zbrojnych powinien dostarczać krajowy przemysł zbrojeniowy.

Literatura przedmiotu informuję,że Polska jest zainteresowana zakupem nowoczesnego czołgu  koreańskiego K2 Black Panther dostosowanego do polskich wymogów pola walki.

W polskiej przestrzeni publicznej pojawiło się określenie koreańskiej propozycji dla Polski jako K2PL, co automatycznie nasuwało skojarzenie, że chodzi o zakup albo licencyjną produkcję tego właśnie (bądź lekko zmodyfikowanego) czołgu przez polski przemysł obronny. Kwestia zakupu czołgów K2 „z półki” lub po ich umiarkowanej polonizacji oczywiście także leży na stole i wydaje się, że w takiej sytuacji nowe czołgi mogły by zostać relatywnie szybko dostarczone. Partie czołgów, które powstawały i powstają dla sił zbrojnych Republiki Korei były produkowane seryjnie na koreańskiej linii. Czas dostaw wydłużyłby się oczywiście, gdyby linia produkcyjna K2PL miała powstać w Polsce a w tym samym czasie byłby przeszkalany do niej polski personel - jak podaje : ]]>https://www.defence24.pl/czolg-przyszlosci-mozemy-zbudowac-z-koreanczyka...]]>

Czas pokaże.

 

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.8 (11 głosów)

Komentarze

Skoro Niemcy i Francja mają Polskę w du.... i grają z Putkiem całe szczęście iż posiadamy dobre układy z USA i w oparciu o ich technologie modernizujemy armię.Prasa ostatnio wspomina iż Polska zakupi duża ilośc czołgów z Korei.

Czołgi podstawowe K2 Black Panther produkowane przez Hyundai Rotem są najnowocześniejszymi wozami w arsenale południowokoreańskich sił zbrojnych. Do końca 2015 wyprodukowano sto wozów K2 pierwszej serii, niedługo spodziewana jest produkcja drugiej serii. K2 jest nie tylko nowoczesnym (i bardzo drogim) czołgiem, który uzupełni w jednostkach liniowych wcześniejsze wozy K1/K1A1 i całkowicie zastąpi w linii przestarzałe M-48, ale może być także udanym towarem eksportowym, choć - jak dotychczas - na tym polu K2 nie zanotował jednak sukcesów - dla Defence24.pl pisze Marcin Gawęda.

Czołg K2 (K jak koreański, 2 jako rozwinięcie wersji poprzedniej), to pojazdd o masie 55 ton, budowany według klasycznej konstrukcji, z trzyosobową załogą (dowódca, działonowy, kierowca). Jest uznawany za czołg o dużej sile ognia i dobrym opancerzeniu, z możliwością instalowania wyposażenia opcjonalnego, np. elementów ochrony aktywnej typu hard-kill.

Zaawansowany system kierowania ogniem umożliwia działanie w trybie hunter–killer, charakterystycznym dla najnowszych wozów bojowych. Podstawowym uzbrojeniem czołgu K2 jest gładkolufowa armata kal. 120 mm o długości lufy 55 kalibrów produkcji WIA Corporation (dawniej Kia Heavy Industries). Może strzelać dwoma rodzajami pocisków: przeciwpancernym K276 (typu APFSDS) oraz kumulacyjnym K277 (HEAT). Widać tutaj odejście od armaty kalibru 105 mm, w którą wyposażony był K1 (Typ 88). Istnieje podobno możliwość dość łatwego przejścia w czołgu z armaty 120 mm na armatę kalibru 140 mm. Zastosowano automat ładujący, stąd załoga jest tylko trzyosobowa. Szybkostrzelność wynosi 10 strzałów na minutę, zapas amunicji do armaty to łącznie 40 nabojów. Dodatkowym uzbrojeniem czołgu jest sprzężony z armatą kaem 7,62 mm i wukaem 12,7 mm.

Zakłada się możliwość uzbrojenia czołgu K2 w pociski kierowane wystrzeliwane z lufy tzw. KSTAM - Korean Smart Top-Attack Munition (właściwie KSTAM-II, oparty na rozwiązaniach niemieckiego Dhiel). Zasięg pocisków KSTAM-II zawiera się w przedziale 2-8 km i jak wskazuje sama nazwa, są to pociski typu top-attack, a więc rażące wrogie pojazdy z góry.  

Pancerz warstwowy (kompozytowy) z elementami ERA ma dawać zadowalająca ochronę pasywną, chociaż wiadomości o ochronie pancernej czołgu są skąpe. Odporność deklarowana frontu wozu ma jakoby wystarczyć przeciwko większości przeciwpancernych środków rażenia.

Jak na razie system samoobrony czołgu opiera się na systemach alarmowych typu soft-kill, z aktywną zasłoną multispektralnymi granatami wyrzucanymi z dwunastu wyrzutni (granaty typu VIRSS). Zakłada się także wyposażenie czołgów K2 w aktywny system ochrony typu hard-kill, określany jako Korean Activ Protection System - KAPS (ewentualnie APS), z aktywnymi efektorami (antypociskami), nad którym prace rozpoczęto ponad dekadę temu.

Jeśli o czołgu K2 Black Panther mówi się, że jest to jeden z najbardziej nowoczesnych czołgów świata. Polaka zakupi kilkaset tych czołgów ? Czas pokaże,

 (https://www.defence24.pl/czolg-przyszlosci-mozemy-zbudowac-z-koreanczykami-analiza)

Vote up!
7
Vote down!
-3
#1613865

https://www.tvp.info/46019034/die-welt-polska-to-militarna-waga-ciezka

„Dzięki dynamicznemu rozwojowi gospodarczemu Warszawa działa z coraz większą pewnością siebie w Europie i prowadzi samodzielną politykę przemysłowa. Polska chce mieć korzyści z technologii i know-how partnerów z UE. Dlatego chce uczestniczyć w projekcie czołgu MGCS. Berlin ma jednak złe doświadczenia z dużymi projektami europejskimi, jak Eurofighter czy samolot transportowy A400M. Im więcej państw uczestniczy w przedsięwzięciach, tym częściej dochodzi do opóźnień i tym większe są koszty”....

Całość tego materiału - link powyżej.

Vote up!
6
Vote down!
-3
#1613869

"Według założeń projektantów pełny prototyp ma zostać ukończony w 2016 a produkcja seryjna ma ruszyć w 2018 roku."

Tymczasem jest już 2020 i zamiast własnej konstrukcji przymierzamy się do kupna gotowców z Korei. Mam niejakie wątpliwości czy to faktycznie świadczy o naszej potędze...
O ile mi wiadomo to nawet nowoczesnego prochu nie produkujemy.

Vote up!
2
Vote down!
-2
#1613896

aby zaczac produkowac dzisiaj ( i za kilka lat tez) czolg zdolny do walki z najnowszymi rosyjskimi konstrukcjami .

Czolg koncepcyjny (nawet jezdzacy) to zupelnie cos innego, niz dzisiejsze potreby.

Nalezy sie zastanowic, czy rzeczywiscie  warto inwestowac w czolgi, gdy zisiejsze technologie pozwalaja na zwalczanie takowych z odleglosci dziesiatek czy nawet setek kilometrow.

Poczynajac od amerykanskich samolotow "niszczycieli" czolgow (rosyjskie   czolgi w Iraku nie mialy zadnych szans), poprzez bomby samosterukace kierowane laserowo i autonomicznie, tradycyjne PPK, czy tez bomby wieloczlonowe zdolne zniszczyc jednorazowo batalion czolgow.

Trudno raczej sobie wyobrazic, ze Polska samodzielnie bedzie zdolna do stawienia skutecznego oporu natarciu czolgow ze wschodu. Dlatego tez podstawowym zadaniem dzisiaj winno byc "zabezpieczenie" przewagi w powietrzu realizowane we wspolpracy (jednorodnosc sprzetu) z USA - bo tylko USA sa w stanie zapewnic takowa przewage.

Majac zabezpieczone tyly i przewage w powietrzu - nie potrzeba nam setek czolgow (wartych co najmniej 10 mln $ za sztuke), lepiej zainwestowac w wieksza ilosc samolotow F-35. Bez przewagi w powietrzu - nawet tysiac najnowoczesniejszych czolgow zostanie zniszczona szybko przez samoloty i rakiety wroga.

Vote up!
2
Vote down!
0

mikolaj

#1613918

Ja bym wolał amerykańskie A-10 "warthog". Przechodzi renesans w USA. Co ten samolot zrobił z irackimi czołgami. To dosłownie akrobatyczne latanie z XXI wieku technika. Około 40 mil.$

Vote up!
2
Vote down!
0
#1613920

    Witam! Wojsko, armia, to złożony temat. Chyba łatwiej jest zniszczyć 20 lotnisk, których położenie doskonale zna wróg, niż mobilne czołgi. My musimy się masowo zbroić, na każdym polu rodzaju broni. Nie ma czasu na gdybanie, ale czas obecnie jest kluczowy. Zdaję sobie sprawę, że od dawna została uruchomiona agenturalna propaganda polegająca na sianie strachu bezsilności i defetyzmu wśród społeczeństwa, na wszelkie poczynania nowoczesnego szybkiego zbrojenia się armii Polskiej i jej modernizacji. Każde wzmocnienie naszej armii, to kłopot dla potencjalnego agresora, ponieważ planowanie agresji trwa latami, a nie tygodniami. Mnie osobiście cieszy wola i konkretne działania obecnego rządu, a nie destrukcyjne działania uprzednich kundli i zdrajców. Pozdrawiam!

Vote up!
4
Vote down!
0

ronin

#1613926

W punkt. Pozdrawiam

Vote up!
3
Vote down!
-2
#1613935