czerwony kur

Obrazek użytkownika Dixi
Kraj

Pożar w Kamieniu Pomorskim sprowokował dyskusje i polemiki zarówno w oficjalnych mediach, jak w Internecie.
Trudno zbijać o kolei poszczególne argumenty, na przykład pytać, czy premier i prezydent nie byliby obiektem ataków, także wtedy, gdyby nie zjawili się w miejscu pożaru. Pojechali, bo nie mogli nie pojechać.
Odzywają się też głosy, że wszystkiemu winny jest „wilczy kapitalizm”. Z tym już chciałbym popolemizować.
Jaki „wilczy kapitalizm”, za przeproszeniem (o ile takie zwierzę w ogóle istnieje)? Na razie mamy postkomunę, oligarchię, nie żadem kapitalizm (ani czysty, ani z dowolnym przymiotnikiem).
Chciałbym też zwrócić uwagę na to, że większość społeczeństwa wybrała do władzy partię Tuska, która jakoby jest „liberalna”. Nie jest, ale to osobny temat. Jest PR-owska, więc wypowiedzi nad dymiącymi szczątkami są w jej przypadku oczywistym zachowaniem.
Państwo za słabo opiekuje się obywatelami? Pardon, obywatele wyraźnie nie życzyli sobie opieki i nie wybrali do władzy partii, która postulowała „wrażliwość społeczną”.
Mówisz – masz! „Sam sobie chciałeś Grzegorzu Dyndało”.
Na koniec powiem, ze nagle naszła mnie bardzo smutna refleksja. Ten dom, obiekt socjalny, płonąc stał się metaforą socjalizmu.
To w socjalizmie budowano takie badziewia ze śliny, kitu i azbestu, albo z wielkiej płyty. Budowano drogo, mało i „na odwal”.
Ten sam robotnik, który w gniewie zadeptał ślimaka, bo sukinsyn cały dzień za nim biegał, teraz tęsknie wzdycha za komuną, czyli czasami, w których ludzie udawali, że pracują, a system udawał, że im płaci.
Tak wiec, moi drodzy nie namawiam nawet, żeby kierować pretensje do Tuska. Można do komuny i postkomuny, ale przede wszystkim – do samych siebie. Tak gwoli sprawiedliwości i uczciwości.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Niesmiało wspomnę,że za komuny również było sporo bezdomnych. Tyle,że o tym zjawisku, nikt nie mówił, nie pisał a jak już napisał, to odpowiedni zapis cenzury robił swoje. Dlatego o bezdomnych w tamtych czasach znależć można tylko kawałki w beletrystyce. Pierwszy prasowy reportaż z życia bezdomnych pokazał się na rok przed okrągłym stołem,w Kurierze Polskim, kiedy cenzura miała większe kłopoty. I to był totalny szok.
Dodam, że hotele robotnicze niewiele różniły się od obecnego budownictwa socjalnego.Tak na prawdę, to wcale się nie różniły, a przedstawiane były jako wielki sukces ustroju.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#17786

Ludzie nienawidzą władzy tak samo, jak za komuny. I mają za co. Po 89-tym nie dokonała się sprawiedliwość i nie było "igrzysk" (a chleb nadal był mało dostępny). Komuna się uwłaszczyła, a potem dopuściła do koryta drobnych kombinatorów (za cenę uniknięcia lustracji i dekomunizacji), żeby też się napaśli na resztkach. Dlatego mamy, co mamy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#17787

Nie podejmuje sie bronic komuny w jakimkolwiek aspekcie, ale haniebne warunki, w ktorych niekiedy zyja najubozsi to problem na calym swiecie - takze tym bardzo bogatym, ktoremu los oszczedzil doswiadczenia komunizmu. Tyle, ze ten swiat przynajmniej nie obiecywal raju dla k a z d e g o.

Znalazlam dzis kapitalna odpowiedz wszystkim mlodym, wyksztalconym z duzych miast, posluchajcie ( zbiegiem okolicznosci spiewa akurat "Nedznikow")

http://www.youtube.com/watch?v=9lp0IWv8QZY

Kaska

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#17795

skarpetkach. Komuchy zawłaszczyły Polskę, a "kapitalizm" budowali postkomuniści z "aferałami".

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#17806

Jak jestem wściekła, to też mówię; mamy taką władzę, na jaką zasłużyliśmy.

Obawiam się jednak, że w tej chwili już tylko wmawia się nam, że to my wybieramy i od naszego wyboru wszystko zależy.

Kiedyś już gdzieś w komentarzach pytałam;

Czy jak podstawię Ci kosz zgniłych jabłek i powiem - wybieraj- to też będziesz miał wybór?

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Katarzyna

#17810

...wszyscy nasi nieznajomi, których jest więcej :(

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#17814

ze (za przeproszeniem) wpieprzamy te "zgnile jablka" czy chcemy czy nie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

dobra kobieta

#17821

Usilnie szukam partii wrażliwej , czynność ta jest metaforą wyboru zdrowego jabłka z kosza wypełnionego zgniłkami .
Zawsze pewnie będzie tylko jedna opcja , czyli jabłko najmniej upstrzone brązowymi plamami.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Aleksandra

#17842