Niezawisły sąd mruga do społeczeństwa

Obrazek użytkownika PolakoCzerwoni
Kraj

Wyrok dwóch lat w zawieszeniu dla doktora Garlickiego, w normalnym, demokratycznym i praworządnym państwie byłby zapewne kompromitacją wymiaru sprawiedliwości. W Polsce natomiast przyjęty został z pełnym zrozumieniem. Ponieważ niezbadane są wyroki niezawisłego sądu - do ostatniej chwili można było mieć mieć nadzieję, że lansowany na ofiarę straszliwego reżimu Jarosława Kaczyńskiego notoryczny łapówkarz, zostanie jednak uniewinniony. Nie udało się, ale ogłaszający wyrok sędzia Igor Tuleya postarał się osłodzić przełknięcie tej gorzkiej pigułki wszystkim obrońcom zaszczutego chirurga.

Otóż Tuleya poinformował opinię publiczną, iż działania CBA wobec Garlickiego "budzą przerażenie". Zwłaszcza nocne, kilkugodzinne przesłuchania, które sędziemu przypominają wprost metody stosowane przez komunistów za Stalina w latach 40 i 50. Co prawda świadkowie sami wyrażali na nie pisemną zgodę, ale wiadomo - komuniści też przecież dbali o formalności i wymuszali podpisy pod protokołami.

Tuleya mruga więc okiem do opinii publicznej - zdaje się mówić "to z samej telewizji wiecie jak było z tym G." Kiwając się na boki i nieustannie poprawiając ciężki łańcuch na szyi, czyta uzasadnienie wyroku, w którym wyraźnie sugeruje, że co prawda Garlicki brał w łapę ile wlezie, ale tak naprawdę godne potępienia są bardziej metody czekistów Kamińskiego niż łapówkarstwo chirurga. Metody, trzeba przyznać iście stalinowskie - po zatrzymaniu zaatakowano oskarżonego, stawiano mu niezweryfikowane zarzuty, starano się oczerniać go w mediach. Kto wie czy nie poniżano i nie bito? Może wyrywano paznokcie? Wszystko robi wrażenie jakby zostało żywcem zerżnięte z łamów Wyborczej. Efekt jest jednak wymierny - przeciętnemu lemingowi ze strachu zapewne włosy jeżą się na głowie.

Zresztą cóż to takiego, że Garlicki brał łapówki? Taką narrację przyjmują z kolei media, które doskonale orientują się w sytuacji. Rozpoczyna się dyskusja na temat różnic między "łapówką" a "dowodem wdzięczności". Wnioski są takie, że w zasadzie nie można mówić o korupcji w służbie zdrowia. Bo przecież zawsze tak było, że pacjent daje, a lekarz bierze. Media, tak jak sędzia Tuleya, również puszcza do nas oko. To normalne.

Może i racja. Tylko w takim razie powinniśmy skończyć wreszcie z narzekaniem na stan polskich elit, polskiego społeczeństwa i całego państwa. Ryba gnije od głowy, albo i nie, ale samo to gnicie najwyraźniej nikomu nie przeszkadza.

Brak głosów

Komentarze

...to Polak? Bo które polskie nazwisko ma zamiast "j" literę "y"? Tuleya to zapewne taki "spolszczony" żyd, posłuszny swoim. Jaki sędzia taki wyrok, trawestując zgodnie z wytycznymi bula z Ruskiej Budy.

Vote up!
0
Vote down!
0
#319114

Ale z twarzy wyglądał... dziwnie ;]

Vote up!
0
Vote down!
0
#319116

Tak dla ścisłości, nie żebym była fanką sędziego o nazwisku Tuleya, ale znany Polak Jan Zamoyski też pisał się przez igrek.
Wydaje mi się, że my czasem przesadzamy w doszukiwaniu się czegoś tam i czasem niebezpiecznie wpadamy w śmieszność.

Vote up!
0
Vote down!
0
#319367

Lekarz wziął tylko 17 tys - co to za kwota prawda , właściwie nie ma o czym mówić.
W końcu to tylko dowód wdzięczności .
W ogóle to wina Pana Jarosława Kaczyńskiego , te przesłuchania itd.
Cała ta historia to szczegół. Polski wymiar NIEsprawiedliwości jest chory.

Na dzień dzisiejszy w Polsce jest zatrzymanych bez wyroków w oczekiwaniu na proces kilka tysięcy osób. Oczekiwanie na zakończenie procesu trwa w Polsce od kilku miesięcy do kilkunastu lat .Takiego stanu rzeczy nie ma w żadnym innym kraju .

Wg Wikipedii w Polsce jest osadzonych 81 tys osób.
Wg źródeł niezależnych takich osób jest 90 200 osób.
Mamy więc I miejsce w Europie .
W Polsce jest 87 zakładów karnych i 34 oddziały zewnętrzne, mające w sumie 83 tys miejsc .
A więc przetrzymujemy w zakładach karnych minimum 7 tys osób więcej niż mamy miejsc .

Cały system sądownictwa jest zależny od rządzących krajem, system jest niewydolny skorumpowany .
Sędziowie są bardziej wystraszeni od oskarżonych , nierzadko mało kompetentni .

Mały przykład .
Opowiadam o sytuacji która miała miejsce naprawdę .
W Anglii młody człowiek biega na ulicy z nożem za dziewczyną , głośno straszy że ją zabije ( zazdrość lub rozgoryczenie z powodu odrzucenia ) zdarzenie ma miejsce w czwartek . W piątek jest aresztowany , zatrzymany . Już w sobotę jest u niego psycholog i obrońca z urzędu .W poniedziałek staje przed obliczem sędziego, który bardzo szybko wydaje wyrok , dużo inny niż wydałby polski sędzia . I jest po sprawie . I to działa, młody człowiek nie powtórzy wyczynu , zapewniam .
Jakby to samo wyglądało w Polsce .
Zakładamy że zatrzymanie jest także w piątek i co dalej .. Ano jakieś minimum 3 miesiące do sprawy pierwszej , następnie przedłużenie okresu zatrzymania i tak do ... no właśnie do 1 roku, 2 , 3 lat rekordziści czekają 12 lat. To nie fikcja to prawda .

Inną sprawą jest sposób działania policji ale to już temat na osobny artykuł .

Lekarz przyjmujący w Anglii dowód wdzięczności , to nikomu nie przychodzi do głowy , a jeśli by taki wypadek miał miejsce , byłoby to tak nagłośnione i tak napiętnowane że długo nikt by nie odważyłby się tego powtórzyć .
Bohater tego procesu , skazany dr Garlicki jest wierzchołkiem góry lodowej , tak samo jak wymiar NIEsprawiedliwości .

A całość pachnie mi straszeniem potencjalnego przyszłego elektoratu PiS , tych 40 % niezdecydowanych, zobaczcie jak będziecie głosować na PiS to zero łapówek , to niestety będą wyroki a i system wymiaru mogą zmienić i wtedy już nic WAM nie pomoże. A my jesteśmy tolerancyjni, rozumiemy potrzeby , jakieś tam 17 tys to brać będzie można, bo to w końcu tylko wdzięczność ...

Vote up!
0
Vote down!
0

Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!

#319130

Trudno się nie zgodzić z diagnozą. Sądy i prokuratura to w Polsce element układu rządzącego, a często również aparat represji wobec społeczeństwa i przeciwników politycznych.

Mentalnie cała ta struktura wciąż tkwi w komunie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#319253

Sądownictwo w Polsce stało się całkowicie dyspozyjne dla władzy i realizuje tzw poprawność polityczną. Chroni tzw święte krowy (np Michnik, Wałęsa, Tusk itp )i niezałeżnie od dokonanych przez nie czynów wyroków skazujących nie wyda. Zatem przestańcie mówić o niezależności sądownioctwa w Polsce i o praworządności w tym kraju. Załuję, że pan sędzia nie doświadczył sądownictwa stalinowskiego, bo zapewne takich głupot w uzasadnieniu by nie wygłaszał ośmieszając już i tak ośmieszone polskie sądownictwo.

Vote up!
0
Vote down!
0
#319179

kiego sądownictwa, bo stanąłby w jednym szeregu z Szechterem, jak sędzia, i co mu zrobimy?

Vote up!
0
Vote down!
0

Joanna K.

#319249

Może ma to w genach ;]

Vote up!
0
Vote down!
0
#319264

Zgoda - z zastrzeżeniem, że nie "stało się dyspozycyjne", tylko nigdy nie przestało takie być.

Co do sędziego - to nie jest pierwsza sprawa przy okazji której się skompromitował.

Vote up!
0
Vote down!
0
#319263

Jan Bogatko

...to naczelne zadanie sądu w PRL.Jak można było złapać łapówkarza? Co za ściema dla państwa(?) słynnego na cały świat z korupcji!

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#319196

 a faszyści to Polacy. Tak więc naczelnym zadaniem sądów w POlsce staje się zwalczanie Polaków i ochrona przestępców z tzw. "układu".

Vote up!
0
Vote down!
0
#319238

Właściwie to nie wiem czemu to robi - tick???
No niebezpieczne - szacowny, zacny sędzia idzie do apteki i prosi o 3 tabletki rozpuszczalnej aspiryny i tu następuje tick i... pani magister kładzie na ladzie 3 prezerwatywy.... Pan Tuley(a) (to jakieś spolszczenie "Tu-bey"??) idzie do następnej apteki i to samo.... No obciach na maxa.
Nie dziwota, że "niezawisły" sędzia skazanemu wyraża wyrazy ubolewania, zakamuflowane w wyrazach szacunku...

http://wpolityce.pl/artykuly/44079-sedzia-tuleya-ma-juz-swoje-zaslugi-kierujacemu-gangiem-szkatuly-dal-piec-i-pol-roku-wiezienia-oraz-laurke-w-postaci-wyrazenia-szacunku-w-trakcie-procesu

Gdyby powisiał choć na wieszaku pryncypała, nie wspominając o podyndaniu 2-3 min. na ulicznej lampie lub gałęzi, to cały "szacunek" miałby w ofajdanych gaciach....

Leczyć sędziów zanim zaczną... mrugać.

contesa
_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#319258

śmiechu nie mogę !
Donek, Bronek, Maciej od Lasa do lasa hopsasa, teraz ta tulejka czy jak mu tam Tuley-bey ... kojarzy mi się z "pewnym" rodzajem ssstu...przepukliny... No !
Wiem, że był właśnie piątek, ale nie 13-ty. Taki zwykły choć... ponoworoczny. Czyżby jeszcze wesoły nastrój sylwestrowy mnie nie opuścił i... ?

Pozdrawiam i przepraszam !
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#319262

Takie nieustanne mruganie rzeczywiście musi być kłopotliwe - nie tylko w tej aptece ;]

Nie ma za co przepraszać - takie komentarze lubię ;]

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#319269

Dokładnie tak ;]

Vote up!
0
Vote down!
0
#319259

To dlatego, że stało się to właśnie w czasach, kiedy panował w Polsce faszyzm ;]

Vote up!
0
Vote down!
0
#319261

 przeciwstawiał się dr G. biorąc łapówki. W POlsce tylko ryba nie bierze - pomyślał dr G., i jak pomyślał, tak zrobił. Przy dalszych rządach PO, może zostać bohaterem, co to w pierwszej linii walczył u utrwalenie itd. itd.... ;-/

Vote up!
0
Vote down!
0
#319265

że Garlicki może zostać ministrem zdrowia. Kto wie - trzeba tylko przeczekać te dwa procesy o nieumyślne spowodowanie śmierci.

Vote up!
0
Vote down!
0
#319279