Czy można palić flagę Unii Europejskiej? A wywieszać ją?

Obrazek użytkownika Kowalsky

 

Gazeta Wyborcza z troską donosi.

Na Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu z okazji Dnia Flagi (2 maja) wywieszono obok siebie barwy państwowe i unijne. Nie spodobało się to młodym ludziom podpisującym się jako "narodowcy" - flagę unijną zdjęli i podmienili na biało-czerwoną. "Ubolewamy nad tym, że obok naszego symbolu narodowego została zawieszona flaga Unii Europejskiej - tworu, który odbiera naszemu krajowi suwerenność w podejmowaniu decyzji, ingeruje w sprawy wewnętrzne, a ponadto jest zbiurokratyzowaną machiną opłacaną przez polskiego podatnika" - napisali do dyrekcji szkoły. A w liście wywieszonym na drzwiach szkoły nawiązali do jej patrona - Janka Bytnara "Rudego", który w czasach okupacji zerwał niemiecką flagę z gmachu warszawskiej Zachęty. Z listu nie dowiadujemy się, jaki będzie los zdjętej flagi. Pokazują to jednak zdjęcia, które kilka dni później młodzież umieściła w sieci - flaga została spalona.”

 

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,76842,13903529,Mlodzi_narodowcy_zrywaja_z_budynkow__a_potem_pala.html

 

Swego czasu głośną była sprawa spalenia flagi unijnej przez Janusza Korwina-Mikke i Mieczysława Burcherta.

 

Organizator manifestacji z 2009 roku, na której spalono flagę Unii Europejskiej, został skazany na karę grzywny w wysokości 80 złotych oraz naganę za spalenie unijnej flagi.

 

- Ukarano go za to, że spowodował zagrożenie pożarem, co jest absurdalne i stanowi niebezpieczny pretekst - mówił Stanisław Michalkiewicz

 

http://wiadomosci.wp.pl/kat,9972,title,Osobiscie-podpalilem-flage-Unii-Europejskiej,wid,13110516,wiadomosc.html?ticaid=110965

 

http://www.bibula.com/?p=32084

 

 

Polska nie podpisała deklaracji uznającej symbole Unii Europejskiej(deklaracja 52 do Traktatu z Lizbony). Wieloletni ambasador Jan Wojciech Piekarski napisał o tej sprawie tak (artykuł pt. Nieznane skutki traktatu lizbońskiego Jan Wojciech Piekarski, Przegląd, 10 stycznia 2010).

Powiewanie flag unijnych przed Pałacem Prezydenckim, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i wielu innych miejscach publicznych oparte było na faktycznym uznaniu przez Polskę tych symboli po przystąpieniu do Unii Europejskiej w 2004 r. Inna sytuacja jest obecnie. Polska nie przystępując do deklaracji 52., nie uznała tych symboli za swoje. Skoro ich nie uznała, trzeba być konsekwentnym i ściągać flagi unijne sprzed państwowych instytucji”

 

Treść wspomnianej deklaracji poniżej.

----------------------------------------------------------------------
 

52. Deklaracja Królestwa Belgii, Republiki Bułgarii, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Greckiej, Królestwa Hiszpanii, Republiki Włoskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Litewskiej, Wielkiego Księstwa Luksemburga, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Republiki Austrii,

Republiki Portugalskiej, Rumunii, Republiki Słowenii oraz Republiki Słowackiej w sprawie symboli Unii Europejskiej Belgia, Bułgaria, Niemcy, Grecja, Hiszpania, Włochy, Cypr, Litwa, Luksemburg, Węgry, Malta, Austria, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Słowacja oświadczają,

 

że flaga przedstawiająca krąg dwunastu złotych gwiazd na niebieskim tle, hymn pochodzący z „Ody do Radości” z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, dewiza „Zjednoczona w różnorodności”, euro będące walutą Unii Europejskiej oraz Dzień Europy obchodzony 9 maja pozostają dla nich symbolami wyrażającymi poczucie wspólnoty obywateli Unii Europejskiej oraz ich związek z nią.

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2008:115:0335:0359:PL:PDF

----------------------------------------------------------------------

Skoro Polska nie uznaje flagi i innych symboli UE, które wyrażają „poczucie wspólnoty obywateli Unii Europejskiej oraz ich związek z nią” to palenie flag unijnych nie powinno być problemem.

 

Za ambasadorem Piekarskim warto przypomnieć, ze skoro Polska nie uznała flagi UE to „ trzeba być konsekwentnym i ściągać flagi unijne sprzed państwowych instytucji”.

Brak głosów