1920 - Bitwa, która wpłynęła na kształt obecnego świata

Obrazek użytkownika reign_77
Historia

W 1920 roku Polacy dokonali czegoś, czego nie dokonał żaden inny naród - w otwartej walce pokonaliśmy Armię Czerwoną i wygraliśmy wojnę z sowietami

Wielka Wojna trwa, a na wschodzie wybucha rewolucja. Bolszewicy dochodzą do władzy i ogłaszają przygotowanie do rewolucji światowej - wielka Armia Czerwona ma zalać wykrwawione kraje zachodu i przynieść 'demokrację (znowu brzmi znajomo, nie?) ludową' zniewolonej masie pracującej spod jarzma kapitalistów.

Potem koniec Wielkiej Wojny i ogłoszenie niepodległości Polski - po stu dwudziestu trzech latach Polacy mogli oddychać wolnością. Jednak radość zaraz została zastąpiona niepokojem - bolszewicy szykują natarcie. Józef Piłsudski decyduje się na uderzenie wyprzedzające. Właściwie bez większego oporu zajmuje miasta należące do Rosji Sowieckiej. Do czasu aż zajął Kijów

W tym czasie państwa Ententy zaczynają odczuwać strach. Zdemilitaryzowani żołnierze nie mają gdzie pracować, rośnie bieda i niezadowolenie, w Bawarii wybucha rewolucja, która ustanawia na kilka tygodni Bawarską Socjalistyczną Republikę Radziecką. Zaraz zostaje spacyfikowana i przyłączona z powrotem do Niemiec. Podobnie i Węgry - komuniści przeprowadzają zamach stanu, który na krótko uczynił z Węgier państwo komunistyczne. Zaraz jednak upadło. W całej Europie wrzało - bano się rewolucji. A na wschodzie Europy - młode państwo Polskie, uderzające w Rosję Sowiecką. Bano się, że z młodego państwa, utworzy się nowe mocarstwo, które w dodatku nie ma zdeklarowanego kursu politycznego.

Działania Piłsudskiego zostają potępione przez zachód - jako nieuzasadniona agresja i podjudzanie komunistów całego świata atakiem na ich nowe państwo. Jednak zaraz wszystko się zmienia

Po zajęciu Kijowa bolszewicy rozpoczynają ofensywę. Świat staje jak wryty. O ile w porównaniu do poprzednich wojen Polacy szli wgłąb Rosji Sowieckiej całkiem sprawnie, o tyle Armia Czerwona zaczęła wyganiać Polaków w tępie wręcz błyskawicznym. Codziennie prasa na całym świecie podawała informacje o zajęciu kolejnych miast przez komunistów, zaś świat wstrzymywał oddech.

Los cywilów pod okupacją bolszewików jest straszny. Rabunki, mordy, masowe gwałty i wszelkie inne okrucieństwa stosowane są na całej linii okupacyjnych ziem. Gdy w 1939 roku ludzie na Kresach dowiedzieli się, że idą komuniści, kobiety - pamiętając czasy roku 1920 - goliły głowy na łyso, by wyglądać jak najmniej atrakcyjnie. Niektóre nawet kaleczyły się i oszpecały.

Wojska Polskie przegrywają, bolszewicy mają przewagę liczebną. Anglia i Francja mówią 'żadnych wojsk dla Polski'. Jedyne wsparcie przyszło od USA - kilka samolotów i piloci. Pada Lwów, Białystok ,Bolszewicy znajdują się pod Ossowem i zajęli Radzymin..

W całej Polsce ludzie pokazali swoją wiarę - nie było kościoła, cerkwii czy zboru, w którym nie trwały by nabożeństwa. Ludzie modlili się jak tylko potrafili by Pan wybawił ich od czerwonej zarazy. Z Polski uciekł cały korpus dyplomatyczny. Pozostał tylko dyplomata Turecki oraz nuncjusz apostolski Achilles Ratii (późniejszy papież Pius XI), ktory powiedział iż musi zostać w Polsce, by 'osobiście stawić czoła hordom antychrysta'.

I udało się - po kilku dniach ciężkich walk przed Warszawą, udało się rozbić siły sowieckie, rozproszyć i zmusić do odwrotu (a wkrótce potem do panicznej ucieczki). W ten sposób udało się ocalić młode państwo Polskie oraz całą Europę, a może i świat. Niektórzy mówią że to przesada. Czyżby?

Chociażby Węgry i Bawaria - tam komuniści przejęli władzę. A przecież w całej Europie komuniści zyskiwali sympatię mas. Na ulicach trwały prawie regularne walki i strzelaniny. Gdyby padła Warszawa - padła by Polska. Co po Polsce mogłoby stawić opór? Niemcy, które same miały wstrząsy wewnętrzne, upokorzone porażką w Wielkiej Wojnie? Francja, Anglia czy Hiszpania, które posłały żołnierzy do domów, a ich gospodarki leżały? Nie. Armia Czerwona weszłaby witana, przez naiwnych i niczego nie świadomych mieszkańców państw zachodnich. Polacy odnieśli zwycięstwo i powstrzymali czerwoną falę od podbicia Europy i Świata.

Po porażce Lenin zwołał wielką naradę. Stwierdzono na niej, że 'plany rewolucji światowej zostały wywrócone do góry nogami przez porażkę w Polskiej wojnie'. Co to oznacza? Że wszystkie międzynarodówki świata musiały zmienić politykę i plany działania na wieledziesiąt lat.

Ponadto żaden inny naród nie wygrał w otwartej wojnie z bolszewikami. Niemcy w 1941 co prawda rozgromili Armię Czerwoną, lecz w ostatecznym rozrachunku przegrali. Finowie osiągnęli podobne zwycięstwo dopiero 20 lat później, jednak formalnie wojnę przegrali

A teraz ciekaw jestem, czy w mediach znowu spróbują uczynić pamięc o wielkim naszym zwycięstwie wypominaniem 'archaizmu, patosu i rozdrapywania ran'?

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Ja Cię bardzo proszę o trochę szacunku dla faktów. Np. Eskadra Kościuszkowska była prywatną inicjatywą Meriana Coopera, a nie pomocą władz USA dla Polski. Np. gdy zbliżała się Bitwa Warszawska, to komunistyczna republika Beli Kuna na Węgrzech nie istniała już od ponad roku, a władze węgierskie udzielały pomocy Polsce... Itp.Itd.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#282607

Jedynym historykiem, który o tym pisał do tej pory był Węgier Éndre Varga.
Na prośbę i ze środków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa miał w tym zakresie przeprowadzić kwerendę w naszym Centralnym Archiwum Wojskowym.
Niestety 10 kwietnia pod Smoleńskiem zginął także Sekretarz Rady dr Andrzej Przewoźnik i projekt nie jest realizowany. Podobno nie ma na niego pieniędzy.”

http://www.1920.fora.pl/rozne,18/polak-wegier-dwa-bratanki-pomoc-wegierska-w-1920,552.html

Tablica
http://jlackowski.salon24.pl/290743,niechciana-tablica-niechciana-samodzielnosc

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#282617

Dziękuję, bardzo dziękuję. Kiedyś temat: Polak Węgier dwa bratanki, był jednym z najważniejszych "moich" tematów.
Szczerze wdzięczna - pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#282634

Nie napisałem, że podczas samej bitwy Węgry nadal były czerwone :)

Dominik C

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Dominik Cwikła

#282721

No, rzeczywiście :-))). Może jeszcze słówko o pomocy USA...;-)))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#282722

Widzisz - człowiek uczy się całe życie. Dowiedziałem się z komentarzy na NE, że pomagali nam Japończycy, Serbowie, Węgrzy, Rumuńczycy, Finowie, narody Bałtyckie, a USA nie, bo ci piloci byli ochotnikami. Popełniłem tekst i taki pozostanie, wpadki się zdarzają ;)

Dominik C

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Dominik Cwikła

#282725

Toteż prosiłem Cię tylko o trochę szacunku dla faktów :-)))!
A o faktach lepiej dowiadywać się z książek, niż z komentarzy :-)))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#282737

Wiem. Niemniej jednak zadziałało skojarzenie - przeczytałem o tych lotnikach, a mózg raczył zapamiętać 'pomoc USA'. Niemniej jednak staram się pilnować prawdy, choć czasem się rypnę - jak każdy ;)

Dominik C

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Dominik Cwikła

#282900

Będę szczerze zobowiązany :-)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#282903

Iż Rosja nadal jest królestwem antychrysta,podobnie jak jedno państwo sąsiadujące z innym ,o odmiennej religii.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#282642

W tłumie wojennym też. I te pojedyncze docierają do mnie, z mocą tłumu....

-------------------------------------------------------------

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#282648