OBJAZDOWE KINO NIEZALEŻNE „OKNO”

Obrazek użytkownika Kongres Mediów Niezależnych
Ogłoszenie

WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO ORGANIZOWANIA POKAZÓW FILMOWYCH ZAPRASZAMY DO NASZEJ FILMOTEKI :

 

Grand Prix na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2013 roku ”Święty ogień” , reż. Jarosław Mańka, Maciej Grabysa

Autorzy filmu nawiązują do tragicznej historii Walentego Badylaka, który w akcie protestu wobec przemilczenia Zbrodni Katyńskiej przez władze PRL dokonał samospalenia na rynku w Krakowie 1980 roku.

 

Nagroda Specjalna na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2013 roku ”Żona oficera”, reż. Piotr Uzarowicz (Film w angielskiej wersji językowej)

W starym sejfie, autor odkrywa pamiętnik babci, zdjęcia oficera armii polskiej, tajemniczą pocztówkę. Żona oficera bada prawdę i pamięć o rodzinnej i narodowej tragedii, która miała miejsce w lesie katyńskim.

 

Wyróżnienie na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2013 roku ”Polacy”, reż. Krzysztof Siuciak, Piotr Bugajewski

Opowieść o wyprawie grupy osób na Kresy II Rzeczpospolitej. To sentymentalna i nostalgiczna podróż obfitująca w liczne spotkania z Polakami mieszkającymi na terenach dzisiejszej Białorusi.

 

Wyróżnienie na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2013 roku ”Prawdziwie spadła z nieba”, reż. Zdzisław Sowiński

Film opowiada o tym jak powstał materialny wyraz czci Matki Bożej Jasnogórskiej, suknie i korony na Cudowny Obraz, tzw. Wotum Narodu, które symbolizuje wdzięczność, miłość, cierpienie i nadzieję Polaków. Co bardzo ciekawe, pokazuje także stronę techniczną tego przedsięwzięcia.

 

Wyróżnienie na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2013 roku ”Lawa”, reż. Grzegorz Kutermankiewicz

Film, którego podtytuł brzmi „Polska po 10.04.2010” to zapis rozmów ze znanymi powszechnie osobami. Wypowiadają się o tym, jak widzą sytuację Polski po katastrofie smoleńskiej, wskazują drogi wyjścia z naszej trudnej sytuacji.

 

Grand Prix na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2012 roku ”Pani Weronika i jej chłopcy”, reż. Artur Pilarczyk

Opowieść o niezwykłej kobiecie, polskiej patriotce, żołnierzu AK, łagierniczce, pani kpt. Weronice Sebastianowicz i jej kolegach-kombatantach. Wszyscy są członkami Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Stale są szykanowani przez reżim Łukaszenki.

 

Wyróżnienie na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2012 roku “Już niedługo”, reż. Krzysztof Siuciak, Piotr Bugajewski

Film jest zapisem dokumentującym wyjazd do Budapesztu grupy Polaków, pragnących zamanifestować wsparcie i solidarności dla reform społecznych i gospodarczych wprowadzanych przez rząd Węgier pod przewodnictwem premiera Victora Orbana.

 

Wyróżnienie na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2012 roku „Zapomniane męczeństwo”, reż. Jolanta Hajdasz.

Nieznana historia uwięzienia i prześladowania najbliższego współpracownika Augusta Hlonda i Prymasa Stefana Wyszyńskiego – biskupa Antoniego Baraniaka, sekretarza obu Prymasów , którego torturami UB próbował zmusić do zeznań, umożliwiających zorganizowanie pokazowego procesu przeciwko Prymasowi Wyszyńskiemu.

 

Wyróżnienie na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2012 roku „ Łącznika Danusia”, reż. Grzegorz Kutermankiewicz

Film zaczyna się od wizyty u pani Danuty Orłowskiej w jej mieszkaniu na warszawskim Powiślu w sierpniu 2011r. Pani Danusia dostała właśnie dwa listy: jeden pochwalno-dziękczynny za udział w Powstaniu Warszawskim i drugi – zapowiadający eksmisję z mieszkania…

 

Wyróżnienie na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2012 roku ”Idziemy”,reż. Łukasz Korwin

Film pokazuje myśli i uczucia pątników XXXI Podlaskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Każdy z nich odpowiada na bardzo podobne pytania. Odpowiedzi układają się w obraz ludzi przepełnionych wiarą i nadzieją, ludzi radosnych i odważnych.

 

Są też dostępne inne filmy:

”Bohaterowie z Wapna”, reż. Jerzy Jernas Film

opowiada o przemilczanej największej katastrofie górniczej w Polsce, w wyniku której zapadło się pół miejscowości. Miała ona miejsce w kopalni soli w wielkopolskim Wapnie w 1977 roku. Ze względu na panującą wówczas „propagandę sukcesu” media przemilczały tę tragedię.

„Bracia naszego Boga”, reż. Joanna Pieróg, Michał Król

To historia ludzi, których życie nie oszczędzało, doświadczyli głodu, ubóstwa. Ukojenia szukali w alkoholu. Zrozumieli jednak, że ich jedynym ratunkiem jest Chrystus.

”Fotozofia-sztuka fotografii według Andrzeja Różyckiego”, reż. Jacek Jóźwiak .

Film jest spotkaniem z wybitnym artystą i teoretykiem sztuki oraz jego twórczością, przede wszystkim fotografią. Andrzej Różycki wniósł istotny wkład do polskiej sztuki konceptualnej i medialnej drugiej połowy XX wieku.

” Każdy może do nas wstąpić , lecz nie każdy pozostać”, reż. Anita Suraj

Film opowiada o jednostce strzeleckiej z Tomaszowa Lubelskiego. Grupa młodych ludzi, których połączyła pasja do wojskowego życia, szukają przygody, łączy ich umiłowanie Ojczyzny.

„Nic się nie dzieje” , reż. Marek Czapla

Protest głodowy w obronie polskiej szkoły , który rozpoczął się 19 marca 2012 roku w Krakowie kontynuowano w innych miastach do 14 maja 2012 roku. Przedstawiciele osób protestujących spotkali się z sekretarzem stanu w MEN. Na jego ręce złożyli uzbierane przez siebie podpisy, a także swoje stanowisko w sprawie reformy programowej szkolnictwa. Nie doczekali się odpowiedzi…

”Skarga”, reż. Jarosław Mańka

Film poświęcony wielkiemu polskiemu kaznodziei Piotrowi Skardze

”Słowo oficera”, reż. Marta Stysiak

Początek lat 90-tych, w jednym z miejskich teatrów odbywa się gala polskiego biznesu. Okazuje się, że na sali są kaci i ofiary z lat stalinowskich …

 

Informacje dotyczące spotkań z twórcami oraz pokazów filmowych można uzyskać u pani Wioletty Machniewskiej - tel. 662 042 204 lub e-mail pm16@wp.pl. Zapraszamy wszystkich chętnych!

Ocena wpisu: 
Brak głosów