Tomlinsonowie naszej blogosfery

Obrazek użytkownika elig
Kultura

  Rudyard Kipling jest w Polsce znany wyłącznie jako autor "Księgi Dżungli", czy "Bajek o zwierzętach", czyli książek dla dzieci i młodzieży. Tymczasem w literaturze angielskiej zasłynął on przede wszystkim jako poeta. Na mnie silne wrażenia zrobił jego poemat "Tomlinson" /TUTAJ/ - nie przełożony, o ile wiem, na polski. Idea tego utworu jest prosta i można ją streścić następująco:

  Tomlinson umiera w swoim domu przy Berkeley Square i jego dusza trafia do Bram Nieba. Św. Piotr pyta "Co dobrego uczyniłeś w życiu?" Tomlinson zaczyna gadać o tym, co czytał, o czym słyszał, co sobie pomyślal lub o czym gawędził z przyjaciółmi. "Ale co ZROBIŁEŚ?" - dopytuje się święty. Nie mogąc uzyskać odpowiedzi odsyła Tomlinsona do Wrót Piekieł, do Księcia Ciemności. Szatan chce się dowiedzieć, czy Tomlinson choć raz w życiu porządnie zgrzeszył. Po rozmowie z nim dochodzi jednak do wniosku, ze Tomlinson w ogóle własnej duszy nie ma. To, co się nią wydaje być, jest tylko zbiorem cudzych myśli, wrażeń oraz rzeczy przeczytanych w książkach. Diabeł odsyła więc Tomlinsona z powrotem na Ziemię, żegnając go słowami:

  "And... the God you took from a printed book be with you, Tomlinson".

  Od ponad trzech lat czytam różne blogi i nieustannie mam wrażenie, iż obcuję prawie wyłącznie z takimi Tomlinsonami. Oczywiście to są tylko wpisy na blogach. Mam nadzieję, że w realu blogerzy ci są pełnowymiarowymi osobami. Bardzo trudno jest jednak spotkać kogoś, kto na swoim bogu prezentuje oryginalne myśli i własny styl. Są oczywiście i tacy: Coryllus, Toyah, Rolex, Ścios, Janko Walski, Trammer, Nicpoń, UPARTY, Rosemann, Gadający Grzyb, z naukowców Eine i Jadczyk, a z pań Eska, Ufka, Aspiryna, czy Maryla. Jakby dobrze poszukać znalazłoby się pewnie ze drugie tyle innych twórczych blogerów.

  Większość piszących międli jednak w kółko tę samą sieczkę pochodzącą głównie z mediów mainstreamu. Trudno spotkać kogoś, kto szuka własnych tematów. Ostatnio na tym polu błysnęła Kataryna, zauważając, że projekt nowego prawa o opiece zdrowotnej eliminuje wolontariuszy ze szpitali i hospicjów. Stosunkowo mało jest relacji z różnych wydarzeń, zwłaszcza tych, przemilczanych przez główne media. Chlubnym wyjątkiem jest tu Margotte z Blogpress.pl, która oprócz fotorelacji i filmów wideo sporządza też obszerne opisy rożnych imprez. Nie bez winy są tu admini portali blogerskich, preferujący na ogół gładką poprawność /n.p. w Salonie24/. Wyraźniejsze indywidualności postrzegane są jako potencjalni sprawcy kłopotów.

  Być może zresztą, opisana powyżej sytuacja jest przykładem działania ogólniejszego prawa, mówiącego, iż 90% wszelkiej twórczości to chłam. Jego twórcom dedykuję zakończenie poematu "Tomlinson":

  "And... the God you took from a printed book be with you, Tomlinson".

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Listy Apostolskie 3:16 (o ile mnie pamięć nie zawodzi) To idzie jakoś tak:"...ale żeś letni,ani zimny ani gorący..."
:-)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#250167

elig: ”Kto nie zaznał goryczy ni razu, ten nigdy nie zazna słodyczy w niebie”. Cytat ten pochodzi z drugiej części „Dziadów” autorstwa Adama Mickiewicza.
Też pasuje, prawda?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#250175

Zapewne tak. Nie znam na tyle blogosfery - za co Bogu dziękuję - aby rozstrzygnąć, który z tych cytatów pasuje bardziej ;-)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#250179

Napisał pan mi na mój wpis że nie jestem politykiem,a ja panu odpisałem,nie wiem czy to jest dobre czy złe według pana,i nie doczekałem się od pana odpowiedzi,z bloga Wzorce z dnia 29 04 2012

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#250202

elig: Nie mam pojęcia, nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Ja sama nigdy w życiu nie chciałam byc politykiem. Profesor Zybertowicz, którego cenię, twierdzi jednak, ze należy przełamać niechęć do polityki i trzeba o niej rozmawiać i działać w niej.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#250239

Też wytykam takim różnym
Z nadętym ego i próżnym,
Prozą, fraszką, monologiem,
Narracją czy też dialogiem.
Zależnie od płci i wieku,
Inteligencji i człowieka w człowieku.
I mówię prosto z mostu.
Bez ogródek, śmiało w oczy po prostu
Że:
Toż to wymysł, blaga, bajka,
Ślina, pozór, albo jajka,
Banał, kanał, pic i woda,
Na Berdyczów jakaś droga,
Klituś, bajduś, wierzba gruszki,
Sranie w banie, do poduszki,
Młyn na wodę, tere fere,
Ruski miesiąc, morel trele,
Ścieżka w krzaki, na manowce,
Ciepłe flaki, wątrobowce,
Banialuki, dyrdymały,
Duperele, fidrygały,
Androny o, zbiór wypocin,
Złote myśli cioci kloci,
Lufa w krzaki, dupa blada,
Bigos klops i marmolada,
Gimnastyka, kombinacja,
Sufit z u, konfabulacja,
Pierdzielenie w kulki granie
Do usrania zanudzanie,
.
.
.
Lecz nie Elę tak dopieszczam.
Ela jest jeszcze lepsza.

SWD40

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

SWD40

#250205

elig: Wiersz niezły :))) Ja jednak NIE jestem Elą.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#250241

To bardzo dobrze Elu.
To bardzo dobrze.

SWD40

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

SWD40

#250288

PiSaNie jest ważne, Tak jak ważkie „odPOwi(e)dzialne” odPOwiaDanie na...

-> wysyłanie maili do DwoRaka - „nic nie da” = coś da dla sPraw...

-> doNosicieli podatków na pensje dla POurzędUników 1,2,3,4 władzy = medialnego utajniania zabójstw szpitalnych – najcięższych zbrodni deprawujących wszystkie instytucje „społeczne”…”państw praw rządzących” …

Od 1997 roku mam prawny OBOWIĄZEK koniecznej obrony wyższych wartości społecznych - jeszcze w Polsce…

Dowody policyjne (zbrodni szpitalnych) + prokuratorskie, sędziowskie, ministerialne [ dowody urzędUników ( od 1998roku)ukrywających metodyczne zbrodnie”medyczne”]…

SkutKujące POcenzurowaniem przemówienia do rozsądku 30 delegacji międzynarodowych dyplomatów ...
( wyPOlerowanych-> nie matOŁÓW) ...

1.09.2009 roku na Westerplatte …

Wł. Putin : -> ”” W STOSUNKACH MIĘDZYNARODOWYCH, NIE POWINNIŚMY POSTĘPOWAĆ TAK JAK „LEKARZE” KTÓRZY ZAKAŻAJĄ PACJENTÓW CHOROBAMI, ABY NA „LECZENIU”… ZARABIAĆ ””..

PO POcenzurowaniu = wykluczeniu medialnego - rzetelnego informowania Obywateli o patoLogicznej rzeczywistości POurzędniczego wykluczania PRAWidłowej pracy Obywateli = służb zdrowia PSYchologów PRoKurortów resortów prokuratorów, sędziów, ministrów „wymiaru sprawiedliwości” ...
PO PÓł roku - funkcjonariusze „odPOwiedzialni” ( naruszający ład władzy medialnej) wygenerowali z diamentów urzędów społecznych …
-> POpiół z państwowców państwOwiec Smoleńska - PO „szkole” … Katania…

Do wiadomości Obywateli dyżurnych "odpowiedzialnych WyDziałów" : Sejmu, NIK, PG, MS, MSW, ABW,CBŚ, CBA…

Służę pełnoprawnymi (od 14 letnich - do 5 i 1-o rocznych) dowodami przestępstw POurzędUników RP…
Janusz Krzemiński – ojczystegoiowego@interia.pl

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#250368

ZaMiast Katania - Katynia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#250386