Wymieranie blogosfery

Obrazek użytkownika elig
Kultura

  

 Wczoraj [26.01.2019] umarła blogerka Eska, czyli Ewa Kubica {TUTAJ}.  Bardzo ceniłam jej analizy i czytałam wszystkie jej notki.  Jej śmierć zrobiła na mnie równie silne wrażenie jak zgony Seawolfa [Tomasza Mierzwińskiego], Niewolnika [Adama Wycichowskiego] oraz Panny Wodzianny [Piotra Dwojackiego].  W każdym z tych przypadków blogosfera poniosła niepowetowana stratę.  Coryllus [Gabriel Maciejewski] poświęcił Esce swą dzisiejszą notkę "O esce i innych zmarłych blogerach" {TUTAJ}.  Napisał w niej:

  "Blogerzy podejmowali to wyzwanie i pisali, nawet wtedy kiedy było wiadomo, że różne funki na chama korzystają z ich pracy. Tak było między innymi z eską, która wielokrotnie skarżyła się na tę, nierozwiązywalną i nie dającą się okiełznać sytuację. Mimo wszystko pisała, robiła dokumentacje, wydawała wreszcie książki i była przez cały czas obecna na tym dziwnym rynku, na którym się wszyscy znajdujemy. (...) Mam bowiem wrażenie, że nawet jeśli nie wiemy gdzie znajdują się klucze do bram królestwa, to na pewno wiemy, gdzie leżą wytrychy. Tamci zaś nie posiadają tych informacji. Jakby tego było mało, są między nami tacy, którzy sami potrafią taki wytrych zrobić i zeń skorzystać. Esce nie jest on już potrzebny, na szczęście…pomódlmy się więc za nią i nie odpuszczajmy ani na moment głąbom, próbującym udawać fachowców. I niech przy tych starciach, oby jak najbardziej gwałtownych, będzie przy nas eska, pani inżynier-architekt, samorządowiec, dokumentalistka i autorka. Tego Wam wszystkim życzę. (...) Wracajmy jednak do blogosfery. W zasadzie jej nie ma. Ci, którzy mieli poważne plany związane z istnieniem obszaru wymiany wolnej myśli zostali unieważnieni bądź, jak eska, odeszli. My się gdzieś tam kołaczemy na peryferiach, a w środku trwa festiwal wymiany ciosów, którego bohaterami są ludzie myślący inaczej. Tacy, co im się zdaje, że po napisaniu dwóch, trzech kontrowersyjnych tekstów spłynie na nich sława.".

  Coryllus pisze potem optymistycznie:

  "Mimo tych wszystkich smutnych konstatacji odnoszę wrażenie, że blogerów nie ubywa, a na pewno nie tutaj. Oby ta tendencja się utrzymała.".

  Ja jednak zauważam, że nowi blogerzy nie dorównują jednak starym.  Na przykład nie pojawił się, jak dotychczas rysownik zbliżony poziomem do Niewolnika, tak dobry analityk jak Seawolf czy Eska oraz równie dowcipny bloger jak Panna Wodzianna.  Co więcej wszystkie te osoby były nawet bardziej wybitne poza blogosferą niż w niej.  Seawolf był kapitanem Żeglugi Wielkiej i autorem trzech książek, Eska wykładała na Politechnice Gliwickiej i pisała książki o architekturze.  Niewolnik to wybitny architekt, autor m.in. stadionu w Sztokholmie, a Piotr Dwojacki to znany w Gdańsku samorządowiec i działacz społeczny, wykładowca akademicki.  Dopiero po śmierci dowiadujemy się o ich zasługach.  Każdego 1 listopada staram się upamiętniać zmarłych blogerów {TUTAJ}, a komentatorzy zawsze dorzucają dodatkowo inne nicki i nazwiska.  Cześć ich pamięci!!!

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:14)

Komentarze

RiP [ * ]

"Popatrz, przechodniu: dobrych los też nie oszczędza"

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

casium

#1579381

jako całość te skupiska podlegają jednemu rozpoznaniu who is who spośród tam publikujących?: po inteligencji i sposobie komunikowania się z internautami. Po logice wywodu i formie przekazu, czyli jak kto prowadzi argumentację oraz jakiej polszczyzny używa. Kluczem zazwyczaj jest język - gdy tylko pojawia się wolapikowe skażenie, można być pewnym, że po śmierci nie będzie to KTOŚ. Nawet jeśli najbardziej buńczucznie będzie korzystał z wolności słowa w Sieci. Pytanie bowiem brzmi: jak się wysławia? Nawet jeśli będą to słowa, które rozumiemy. Gdy się pojawia to "NIBY wiemy o co chodzi"... - aaa... to już jest wskazówka do rozpoznania, że będzie to chyba jakiś któś... Z TYMI powyżej, ale także z wieloma autorami obecnie, zetknąłeś się kiedyś pierwszy raz i już byleś ich czytelnikiem, potem fanem! Tak to działa. Mądrość przykuwa!

Padły tutaj nazwiska oraz ich pseudonimy, za którymi tęsknimy, bo ich już brak. Zajrzałem jednak pod odnośniki śp. Zmarłych... Ileż tam zapisało się durniów, kąśliwości oraz bełkotu, rzekomo komentatorskich, które nadal żenują pod mądrymi, fajnymi tekstami tych Autorów!

Ci zostawili po sobie jednak jakiś odcedzony OPUS, co z definicji czyni Ich żywymi pośród potomnych. W sferze wiedzy, z której można skorzystać, a nie w samej blogosferze, która jest ze swej istoty gumnem i klepiskiem. Także "Bożym igrzyskiem."

R.I.P.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

insurekcjapl

#1579385

Jacek Wejroch napisał kiedyś przewrotnie, że "Po żywych widać, jak bardzo śmierć bywa ślepa."

[R.I.P]

/benjamin

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1579386

„O pieśni gminna ty stoisz na straży
Narodowego pamiątek kościoła,
Z archanielskimi skrzydłami i głosem-
Ty czasem dzierżysz i miecz archanioła.
Płomień rozgryzie malowane dzieje,
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
Pieśń ujdzie cało…” 

                                               Adam Mickiewicz 

http://bibliotekaurszuli.blogspot.com/2008/06/pie-ujdzie-cao-zebraa-w-cao-sbogusawa.html

https://www.youtube.com/watch?v=C9sKE0De4uk

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1579391

Życie, rzecz najkruchsza w świecie.

/Blaise Pascal/

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1579393

Był nie tylko blogerem - był pełnym pomysłów, bardzo skromnym ale i pracowitym człowiekiem, bez którego nie byłoby Blogmedia, Niepoprawnych i być może Gawriona (na pewno nie w takiej roli i kształcie). Kuki był moim pierwszym nauczycielem Drupala. Niedługo minie 5 lat...

http://niepoprawni.pl/blog/1/odszedl-nasz-redakcyjny-kolega-kuki

http://niepoprawni.pl/blogi/kuki

Eski nie znałem za bardzo, nie czytałem - wiem że miała konto także na Niepopkach - niech spoczywa w pokoju. :(

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#1579398

pani Eska zajmowała się bardzo trudnymi tematami. Niektóre z nich nie są do dziś "normalnie" rozumiane przez społeczeństwo. Dlatego też należy się jej Najwyższe uznanie i Szacunek.

Cześć jej pamięci.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

lupo

#1579400

To nie zacznie Tu na ziemi Modlitwy

Za chronione przed katami ofiary

Nienarodzone, bezbronne do bitwy

 

Każde życie jest ulotne i kruche

Oczekujące na przejście do Nieba

Ale zdarzają się chwile z odruchem

Gdy łzę uronić za Duszę  potrzeba

 

Wieczne odpoczywanie racz dać jej Panie

Niech u Ciebie w Niebie na stałe zostanie

Amen

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1579418

i podziękowanie za Śląskie pamiętanie 

ale i dla drogiego Kukiego również modlitewne westchnienie,

nigdy Go nie zapomnę ,nigdy 

zbierał nas po necie przed laty i serdecznie wspierał w technicznych potknięciach,mam Nadzieję,ze 

kiedyś się spotkamy i dokończymy te piękne rozmowy z przed  lat

Gawronie,dzięki

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1579423

ale tak pięknie i uczuciowo o nich piszecie aż żałuję, że nie było mi dane ...

Świeć Panie nad ich duszami...

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Tantum nudam veritatem

#1579430

Tu możesz poczytać, poznać : http://niepoprawni.pl/blogi/eska

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0


#1579441