Poseł Sellin o testamencie Lecha Kaczyńskiego

Obrazek użytkownika elig
Idee

  I oto dobiegł końca cykl 11 wykładów o polskiej historii pod wspólnym tytułem "My i państwo", odbywających się raz w miesiącu we wtorek w kościele przy placu Grzybowskim w Warszawie /wykłady te były także w Lublinie na KUL/. Organizowało je Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza. Nie należy się jednak martwić. Poczynając od września będziemy mieli następny cykl 15 prelekcji zatytułowany "Sylwetki niezwykłe". Terminy i tematyka trzynastu z nich są już znane. Trzy pierwsze to:

  1) "Józef Piłsudski - spór o Polskę" - prowadzący prof. Andrzej Nowak UJ - 11.09.2012

  2) "Zygmunt August - król reformator" - prowadzący prof Edward Opaliński IH PAN - 25.09.2012

  3) "Irena i Jerzy Iłłakowiczowie - bohaterowie pokolenia Polski Odrodzonej" - prowadzący prof. Jan Żaryn UKSW - 2.10.2012

Wszystkie wykłady będą we wtorki o godz. 18:00 w dolnej sali kościoła przy pl. Grzybowskim w Warszawie. Począwszy od września podobne prelekcje przewidziane są też w Krakowie oraz Iławie. Dziesięć wykładów z cyklu "My i państwo" jest dostępnych na stronie SPJN /TUTAJ/ w formie relacji wideo. Ostatni, jedenasty tez wkrótce się tam znajdzie. We wrześniu wszystkie one ukażą się na płytach DVD, rozprowadzanych bezpłatnie przede wszystkim wśród uczniów i nauczycieli szkół średnich. Będą tez dołączane do miesięcznika "Na poważnie".

  Omówię teraz pokrótce wykład nr 11 kończący cykl. Jego tytuł brzmiał: "Testament ideowy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego", a wygłosił go w dniu 5,06.2012 poseł na Sejm z ramienia PiS, Jarosław Sellin. Zaczął on od przypomnienia konferencji "Lech Kaczyński - pamięć i zobowiązanie" /TUTAJ/, która odbyła się w grudniu 2010. Powiedział, że już wtedy pragnął zebrać całość dorobku ideowego Lecha Kaczyńskiego i przedstawić go w formie wykładu.

  Najpierw przedstawił aksjologię, czyli podstawowe zasady, którymi kierował się Lech Kaczyński,. Stwierdził, ze były one bliskie nauce Kościoła Katolickiego. Prezydent był bowiem głęboko wierzącym katolikiem. Jedyna niezgodność miedzy jego poglądami a naukami Jana Pawła II dotyczyła kary śmierci. Papież był jej zdecydowanie przeciwny, zaś Lech Kaczyński uważał, iż powinna być ona stosowana w wyjątkowych przypadkach. Podstawowe dla niego było prawo /był profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, specjalistą od prawa pracy/, sprawiedliwość i historia. Do znajomości tej ostatniej przykładał wielką wagę. Jego ostatnią lekturą przed śmiercią była "Historia Gruzji".

  Potem Sellin omówił poglądy polityczne Lecha Kaczyńskiego. Ewoluowały one od chadeckich do piłsudczykowskiego socjalizmu, później z coraz większą domieszką konserwatyzmu. Zyta Gilowska nazwało go "romantycznym realistą". Był zawsze wyczulony na kwestie społeczne. W latach 1990-91 to on faktycznie kierował "Solidarnością" do chwili, gdy przegrał wybory z Marianem Krzaklewskim. Ciekawy był pogląd Lecha Kaczyńskiego na ekonomię. Uważał ją za naukę humanistyczną, a nie ścisłą.

  Duża część prelekcji poświęcona była polityce zagranicznej Lecha Kaczyńskiego. Był on zwolennikiem obecności Polski w UE, z tym, że uważał, iż Polska powinna zostać jednym z sześciu najważniejszych jej członków. Pragnął tez, by nasz kraj był centrum związku państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jarosław Sellin porównał te idee z minimalizmem obecnego rządu. Przypomniał też o bohaterskiej postawie prezydenta podczas wojny Rosji z Gruzją.

  Po ponad godzinie przyszła pora na pytania z sali. Przedtem jednak krótka mowę wygłosił prof. Jan Żaryn, szef SPJN, omawiając pokrótce cele i działalność stowarzyszenia. Ciekawe było te, że obecni postanowili skorzystać z obecności posła na Sejm i dowiedzieć się czegoś raczej o bieżącej polityce, a nie o Lechu Kaczyńskim. Pytano o Zbigniewa Ziobro I Solidarną Polskę, o wizerunek Jarosława Kaczyńskiego, o to czy konieczne były te wybory w 2007 roku i IV RP i o fundamenty na których powinna ona się opierać.

  Dyskutowano też o Wałęsie. Jarosław Sellin powiedział, ze w latach 70-tych zachowywał się on haniebnie , w 80-tych wspaniale, a jego prezydentura była fatalna. Wyliczał też zasługi rządu Jana Olszewskiego Była także mowa o Ruchu Młodej Polski Aleksandra Halla i o traktacie lizbońskim. Spotkanie zakończyło się krótko po 20:30. Wzięło w nim udział ok. 40-50 osób.

Brak głosów

Komentarze

 Wyodrębniłem w tekście dwa watki niewątpliwie ciekawe.

Pierwszy to stosunek L. Kaczyńskiego do ekonomii jako nauki.

Nie wchodząc w szczegóły, uważam  tą opinię za właściwą i merytorycznie za uzasadnioną!

Drugi, bardziej kontrowersyjny, aczkolwiek uboczny w stosunku do samej istoty uroczystości wątek, to treść opinii pana Sellina o L.Wałęsie.

Wszelkie dostępne materiały spoza oficjalnego mainstreamowego obiegu,  wyraźnie pokazują rolę L.W. w pacyfikacji obozu solidarnościowego końca lat 80-tych i zwalczaniu prawicowej opozycji początku lat 90-tych (np. sprawa inwigilacji partii prawicowych - słynne teczki Lesiaka).

Dziękuję za informację i opis wydarzenia.

pozdrawiam

 

  

Vote up!
0
Vote down!
0
#262373

elig: Co do ekonomii - pełna zgoda. Wałęsa jest trudny do jednoznacznej oceny. Gdyby nie był agentem - nie dopuszczono by do powstania "Solidarności" i zduszono by strajki siłą. Jako prezydent był, moim zdaniem, szantażowany.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#262463

Obecnie są dostępne różne dowody świadczące o mozliwych innych scenariuszach niz ten jakoby jedyny mozliwy. Załączam link do artykułu z okresu pierwszych wyborów kontraktowych napisany przez jednego z ówczesnych działaczy opozycyjnych. Pomijając inne wątki,  warto zwrócić uwagę na opis rzeczywistości pisany z perspektywy tamtych chwil, bez współczesnej narracji i wykładni spolegliwych historyków.

Jest to oczywiście dywagacja w stylu "co by było gdyby", jednak wyciąganie wniosków na podstawie jedynie tej jednej interpretacji to uproszczenie i przekłamanie uwiarygadniające  i legitymizujące okrągły stół i III RP . To oddanie pola Michnikowi i jego gwardii.

Polecam ten artykuł, a jeżeli jest Pan jednym z tych "uczulonych" na Ściosa, to zapewniam, że w prezentowanej treści ogranicza się on w zasadzie do prezentacji autora i publikacji jego tekstu.

(http://cogito.salon24.pl/108868,trzy-razy-nie)

Vote up!
0
Vote down!
0
#262920

elig: Nie jestem uczulona na Ściosa. Bardzo go cenię. Kupiłam nawet i przeczytałam jego książkę

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#263452