"Polaków dzieje bajeczne" według Waldemara Łysiaka

Obrazek użytkownika elig
Historia

  Bardzo niedawno wydawnictwo Nobilis opublikowało książkę Waldemara Łysiaka "Polaków dzieje bajeczne". Jest ona niezwykła - właściwie to album.  Na 316 stron tylko mniej wiecej 94 to zwykły tekst pisany.  Resztę stanowią ilustracje. Mamy dodatkowo 32 barwne strony z obrazkami.  Tak więc jest co oglądać.  O czym jednak jest to dzieło?  Jak sam tytuł wskazuje - to legendarna historia władców Polski /a właściwie plemion słowiańskich, które później ją utworzyły/ z czasów przedchrześcijańskich.  Łysiak utworzył poczet czternastu takich postaci od Lecha I do Siemomysła - ojca Mieszka I.  Nazywa ich wszystkich "królami" i nadaje im przydomki według swego uznania.  Mamy wiec Lecha I Przybłędę, Krakusa Smokobójcę, Wandę Nienaruszoną, Leszka II Wyścigowego itd. itp.  Nie oznacza to wcale, iż Waldemar Łysiak robi sobie jaja!  Wręcz przeciwnie, opisując te postacie korzysta obficie ze źródeł historycznych, głównie z Galla Anonima, Wincentego Kadłubka i Jana Długosza, ale także z Kroniki Wielkopolskiej oraz z licznych innych kronik polskich, ruskich, niemieckich, czeskich, a nawet duńskich.  Relacjonuje też spory historyków z wieku XVIII, XIX, XX oraz współczesnych na temat opisanych władców oraz kwestii takich jak n.p. pochodzenie Słowian.  Ja dowiedziałam się od Łysiaka o księciu pomorskim Wyzimirze który walczył /z sukcesami/ z Duńczykami.  Wspominają o nim właśnie kroniki duńskie.  Miał jakoby panować  na przełomie wieków VI i VII.  Nigdy przedtem o nim nie slyszałam.  "Część pisaną" książki uzupełniaja dwa szkice: o symbolu swastyki oraz o Bolesławie Zapomnianym.  Ten ostatni miał być pierworodnym synem Mieszka II.  Obecnie wiekszość historyków jest zdania, że nigdy on nie istniał  /patrz  /TUTAJ//.  Waldemar Łysiak jest przeciwnego zdania i zgromadził liczne argumenty na poparcie swych poglądów.  Wysunał też ciekawą hipotezę, iż ów Bolesław porzucił chrześcijaństwo i został przywódcą XI-wiecznego buntu pogan.  W tej roli miał dopuścić się licznych zbrodni /pisano o nim jako o Bolesławie Okrutnym/.  Został za karę wykreślony ze spisu książąt i z kronik - skazany na zapomnienie.  Trzeba koniecznie powiedzieć kilka słów o ilustracjach.  Przedstawiają one wiele różnych rzeczy: prehistoryczne rzeźby prasłowiańskich bożków, rekonstrukcje grodów, fragmenty średniowiecznych rzeźb.  Najwięcej jest jednak imaginacyjnych portretów legendarnych władców.  Są to drzeworyty i miedzioryty powstałe w wiekach XVI do XIX.  Wiele jest też XX-wiecznych ilustracji z książek i czasopism.  Wszystko to pozwala zobaczyć, jak w różnych czasach wyobrażano sobie pradzieje Polski.  Książkę kończy kilkunastostronnicowy "Atlas strojów z opisanej epoki" tzn. z IX - XI wieku -  to rysunki Walerego Eljasza z 1879 roku.  Naprawdę warto dzielo Łysiaka kupić, czytać i oglądać.  Minusem jest jego cena - prawie 60 złotych.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)

Komentarze

"Trzeba koniecznie powiedzieć kilka słów o ilustracjach.  Przedstawiają one wiele różnych rzeczy: prehistoryczne rzeźby prasłowiańskich bożków, rekonstrukcje grodów, fragmenty średniowiecznych rzeźb.  Najwięcej jest jednak imaginacyjnych portretów legendarnych władców.  Są to drzeworyty i miedzioryty powstałe w wiekach XVI do XIX.  Wiele jest też XX-wiecznych ilustracji z książek i czasopism.  Wszystko to pozwala zobaczyć, jak w różnych czasach wyobrażano sobie pradzieje Polski."

 

Czy Autorka (razem z Łysiakiem prawdopodobnie, skoro nadał tytuł "dzieje bajeczne") doprawdy uważa, że przed Mieszkiem I  nic ani nikogo nie było i nagle wypełzaliśmy z nor i grot, aby powołać księcia, który dał się ochrzcić?

Rozumiem, że nie ma i nigdy nie było na ten temat nic w podręcznikach, ale czy to znaczy, że przed 966 rokiem nie było Polaków? Niemalże codziennie się możemy przekonać, że nasza nawet najbliższa historia została sfałszowana. Logiczne, że tym bardziej dotyczy to czasów zamierzchłych, bo wrogów Polsce nigdy nie brakowało.

 

George Orwell powiedział: "Who controls the past controls the future. Who controls the present controls the past."

(Ten, kto kontroluje przeszłość, włada przyszłością.. Ten, kto włada teraźniejszością, kontroluje przeszłość.)

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

Lotna

 

#1430122

  Kompletne nieporozumienie !!!  Łysiak właśnie zwalcza taki pogląd uważając, że we wszystkich tych legendach jest sporo prawdy.  Stara sie n.p. określić przybliżone daty panowania tych 14 królów.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

elig

#1430141

plamy i przeinaczenia

 

plamy białe na historii

i przeinaczanie przeszłości

służą zamazywaniu

żywych źródeł polskości

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1430127

Plus przesylka, ale jak sie cos dobierze, to koszt przesylki sie rozklada (chyba to koszt  8zl, moze 11, zl do paczkomatu, nie pamietam). 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1430132

  Co to jest "nazwa na "cz""?  Być może księgarnie łupią wysoką marżę.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#1430142

ze sie tak wyraze

http://czytam.pl/k,ks_329512,POLAKOW-DZIEJE-BAJECZNE-TW-WALDEMAR-LYSIAK.html

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1430167