Marcin Wolski i jego mocarstwo

Obrazek użytkownika elig
Kultura

  Jednym z bardziej przyjemnych sposobów spędzenia wolnego czasu jest uczestnictwo w spotkaniu autorskim Marcina Wolskiego. Dlatego, gdy tylko przeczytałam w portalu Rebelya.pl:

  "[Polecamy] "Mocarstwo" - warszawska promocja nowej książki Marcina Wolskiego 26.11.2012 Spotkanie odbędzie się 28 listopada o godzinie 18:00 w MiTo art. Café books przy ul. Ludwika Waryńskiego 28 w Warszawie. Oprócz Autora w spotkaniu weźmie udział Piotr Gociek.".

  Zdecydowałam się od razu na wzięcie udziału w tej imprezie,mimo, że "Mocarstwo" już czytałam i nawet pisałam o tej książce na blogu /TUTAJ/. Nie zawiodłam się. Zaczęło się o 18:15 od krótkiego zagajenia Piotra Goćka, po czym Marcin Wolski zaczął żartować z niedawnego straszenia terrorystami i zacytował swoją fraszkę. Robił też aluzje do zwolnienia red Lisickiego z "Uważam Rze".

  Prowadzący spotkanie red. Gociek zapytał, skąd się wzięło zainteresowanie Wolskiego historią alternatywną. Jak się okazało, pierwszym bodźcem była książka którą napisał L. Sprague de Camp. Rolę inspiratora odegrał też Maciej Parowski, który, jak się okazało był kolegą Wolskiego ze szkoły. Marcin Wolski bardzo wiele opowiadał o swojej drodze twórczej. Wspominał pierwszą powieść o historii alternatywnej "Alterland", "Agenta dołu".

  Oprócz "Mocarstwa" wyeksponowano też wcześniejsze dzieło Wolskiego, czyli "Wallenrod", będący alternatywna historia drugiej wojny światowej. Obie książki łączy wspólna bohaterka - superagentka polskiego wywiadu. Opublikowane zostały w wydawnictwie "Zysk i ska". Na sali byli obecni wydawcy Wolskiego: dr Tadeusz Zysk oraz Mirosław Kowalski z Supernowej. Była też jego córka. Piotr Gociek i Marcin Wolski odczytali fragmenty "Mocarstwa". Padło pytanie: Po co autor wprowadza postaci o prawie nadnaturalnych zdolnościach, takie choćby, jak ta super agentka z "Wallenroda"? Wolski odpowiedział, że czyni to dla ubarwienia akcji.

  Potem zaczęła się dyskusja. Ja zapytałam, jak byłby możliwy sojusz z Hitlerem, skoro był on dogmatycznym ideologiem chcącym wcielać w życie swoje pomysły z "Mein Kampf" nawet za cenę przegranej wojny z całym światem. Autor odpowiedział, że w 1938 r. Hitler był jeszcze zdolny do racjonalnego myślenia i taktycznych ustępstw. Jego obłęd narastał stopniowo, potęgowany działaniami Morella, faszerującego fuehrera narkotykami.

  Padały następnie pytania o słuchowiska radiowe, stan literatury, a szczególności satyry w Polsce, o ulubionych aktorów. Niektórzy uczestnicy sugerowali wypięcie się na t.zw. "mainstream" i budowę całkowicie niezależnego od niego "drugiego obiegu". Marcin Wolski odpowiedział, że nie we wszystkich dziedzinach jest to możliwe n.p. z powodów finansowych. Narzekał też na podziały miedzy Polakami. Gdy występował w 1981 r. czuł, ze on i publiczność są jednością. Już na początku lat dziewięćdziesiątych jednak, gdy opowiadał dowcip o Mazowieckim - śmiała się jedna połowa sali, a gdy o Wałęsie - druga.

  Zapowiedział, iż w krótkim czasie ukaże się w wydawnictwie "Zysk i ska" wznowienie jego książki "Jedna przegrana bitwa" mówiącej o tym, co by było, gdyby Polska przegrała Bitwę Warszawską w 1920 r. Powiedział też, że napisał właśnie scenariusz do filmu Antoniego Krauzego o Smoleńsku /reżyser też był obecny na sali/. Pracuje też nad książką na temat ostatnich 25 godzin poprzedzających tragedię smoleńską.

  Spotkanie zakończyło się o 19:45 /potem Marcin Wolski podpisywał książki/. W imprezie wzięło udział ponad 30 osób. Moja relacja w najmniejszym nawet stopniu nie oddaje talentów gawędziarskich Marcina Wolskiego. Słuchanie go było prawdziwą przyjemnością. Piotr Gociek prowadził imprezą bardzo dobrze. Wszystko grało.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

tylko Giertycha brakowało...

Dla naszego bohatera "przyjemnym sposobem spędzania wolnego czasu" jest grillowanie z Giertychem i Kaliszem.

"Pan Wolski chętnie odpowiadał na pytania..." aż trudno uwierzyć, bowiem na moje i innych pytania zadawane wielokrotnie, a odnoszące się do przyjaźni z wyżej wymienionymi panami, nie raczył odpowiedzieć.

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

ość

-----------------------------------

gdy prawda ponad wszystko, życie bywa piękne

wtedy żyć się nie boisz i śmierci nie zlękniesz

#310450

Przyznaję,że bardzo czekam na film Krauzego, ale ciagle mnie męczy i siedzi gdzieś tam w głębi pytanie: Co Wolskiego łączy z tym wysokim, bardzo mało miłym człowiekiem....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#310485

elig: Coś łączy go z żoną tego pana. Twierdzi, że to ona go zaprosiła.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#310508

elig: Pytałam go o to na spotkaniu. Oświadczył, że to żona Giertycha go zaprosiła.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#310506