Film o Polakach na Kresach

Obrazek użytkownika elig
Idee

W kawiarni "Niespodzianka" przy ulicy Marszałkowskiej 7 w Warszawie odbył się kolejny, już trzeci, pokaz filmu w cyklu: Objazdowe Kino Niezależne. Projekcje mają miejsce w piątki o 18:30 /w tymże lokalu/. Dwa tygodnie temu pokazywano dokument o łączniczce z Powstania Warszawskiego, a w zeszłym tygodniu obraz Krzysztofa Wojciechowskiego "Puszcza" /pisałam o tym / http://naszeblogi.pl/40609-puszcza-odwieczny-polkownik-w-prl-i-iii-rp //.

Obecnie można było zobaczyć film Piotra Bugajewskiego i Krzysztofa Ślusiaka "Polacy". Jest on reportażem z trzydniowej wyprawy na Łotwę i Litwę, mającej na celu dostarczenie polskich książek polskim szkołom w tych krajach. Miała ona miejsce w maju 2013. Uczestnicy jechali niebieską furgonetka z polska flagą i plakatami Klubu Gazety Polskiej Otwock i wieźli ok. 500-600 kilogramów ksiązek. Projekcja zaczęła się o 18:45, a oglądało ją ponad 20 osób. Film trwał nieco ponad 35 minut.

Najpierw zobaczyliśmy Dyneburg, gdzie jest Ośrodek Kultury Polskiej. Gosci z Polski przywitała pani Żanna, która zaprezentowała film z obchodow 3-go Maja. Pięknie wygladali członkowie polskiego zespolu tańczący poloneza na dyneburskiej ulicy. Potem wyprawa odwiedziła miejscowość Krasław. Pani Czesława opowiadała o swej pracy nauczycielskiej w polskiej szkole średniej. Zespół uczniowski śpiewał polskie piosenki, m. in. "Tak bardzo się starałem" Czerwonych Gitar.

Następne przystanki były już na Litwie w miejscowości Dziewiniszki w pobliżu bialoruskiej granicy. Tantejsza nauczycielka polskiej szkoły średniej opowiedziała ciekawą historię o tym, jak jej szkoła odzyskała swego patrona, Adama Mickiewicza. Bylo to mozliwe, ponieważ ktoś znalazł świadectwo szkolne z roku 1937 na którym widniał nazwisko poety. Ostatnią odwiedzoną szkołą była ta w Ejszyszkach. Reprezentował ją pan Robert.

Po projekcji było spotkanie z autorami filmu oraz uczestnikami wyprawy, panem Witoldem Szpiczyńskim z Klubu Gazety Polskiej Otwock, który kierował furgonetkę, oraz panią Magdalena Kowalewska z Solidarnych 2010.

Opowiadali oni o całej akcji, która polega na zbieraniu książek w Warszawie i dostarczaniu ich POlakim na Wschodzie. Książki można przynosić do Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki /przy stacji metra Plac Wilsona/ lub w niedzielę do namiotu Solidarnych 2010 na Krakowskim Przedmieściu.

Mówili także o ludziach spotkanych w czasie takich wyjazdów /było ich kilka, także na Ukrainę/ stwierdzajac, że moglibyśmy uczyć się od nich polskiego patriotyzmu. Bardzo nie lubią, gdy nazywa się ich Polonią, gdyż "To nie oni opuścili Polskę, to Polska ich opuścila".Zachęcali też obecnych do podróży na Kresy i nawiązywania kontaktów z tamtejszymi Polakami. Poinformowali, że w Litwie, Łotwie, na Białorusi i na Ukrainie mieszka obecnie 2 mln 175 tys Polaków. W Dyneburgu Polacy stanowią 15% ludności.

Akcję pomocy Kresom wspierają posłowie PiS, Stanisław Pięta i Artur Górski. Ten ostatni wystąpił też w filmie. Niestety "Polacy" nie są dostępni w sieci. Autorzy planują nagrywać ten obraz na płyty i sprzedawać jako "cegiałki" na rzecz finansowania dalszych wyjazdów. Najbliższa wyprawa będzie 27 września. Ma to być wyjazd na dożynki na Lirwę. Spotkania zakończyło sie o 19:50. Filmował je Blogpress.pl i jeszcze jedna kamera.

W przyszły piątek 13.09 będzie pokaz amerykańskiego filmu "Żona oficera" o Katyniu. Budzi on wielkie kontrowersje.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (1 głos)