Ilu ludzi mieszka w Polsce?

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  

 Wszystko wskazuje na to, iż nikt tego nie wie.  Według danych GUS było ich 38 milionów 433 tysiące w końcu 2016 roku {TUTAJ(link is external)}.  Nie jest jasne skąd GUS bierze tę liczbę.  Ostatni solidny spis powszechny miał miejsce w naszym kraju jeszcze za czasów PRL.  Były jakoby spisy w 2002 i 2011 roku, ale według innej, mieszanej metodologii {TUTAJ(link is external)}.  Ja w każdym razie rachmistrza spisowego nie widziałam na oczy od prawie 30 lat.

  Do tego dochodzi kwestia emigracji.  Portal RMF24,pl opublikował we wrześniu 2017 r. artykuł "Największy exodus w historii naszego kraju". Dramatyczne dane nt. liczby ludności w Polsce" {TUTAJ(link is external)}.  Czytamy w nim:

  "Prof. Przemysław Śleszyński z PAN, oszacował spadek liczby ludności w 66 miastach na prawach powiatu. Chodzi głównie o dawne stolice województw oraz miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.
Prognozy dotyczą spadku liczby ludności do 2050 r., a w przeciwieństwie do kalkulacji Głównego Urzędu Statycznego, wyliczenia uwzględniają nierejestrowaną emigrację zagraniczną.

Jak wynika z tych szacunków, największy procentowy ubytek liczby ludności dotyczył będzie Zabrza, w którym ludność zmniejszy się o 89,8 tys. (51,2 proc.). Ze 175,6 tys. osób zamieszkujących miasto w 2015 roku, w 2050 roku, według PAN, pozostanie jedynie 85,8 tys.
Ponad 170-tys. Bytom w połowie stulecia ma liczyć zaledwie 86,8 tys. mieszkańców (spadek o 49,2 proc.). Podobna skala depopulacji dotyczyć ma Świętochłowic (49,2 proc.) i Tarnowa (48,2 proc.). Wysokie spadki ludności przewidywane są także w Łomży (44,4 proc.) i Sopocie (42,5 proc.).
W przypadku 18 miast będących stolicami województw, w najwyższym stopniu wyludni się Opole, w którym liczba mieszkańców obniży się z 119 tys. do 72,8 tys. (38,8 proc.). Ponad jedną trzecią ludności stracą Kielce oraz Łódź.
  Depopulacja w najmniejszym stopniu dotknąć ma Warszawę. Ludność stolicy w ciągu najbliższych trzech dekad może zmniejszyć się do 1 695 tys. (spadek o 2,2 proc.). Relatywnie niewielki spadek (o 4,3 proc.) dotyczyć ma również Rzeszowa. W trzecim od końca Krakowie będzie to już 11,3 proc., a we Wrocławiu - 13 proc.
Jak podkreślił prof. Śleszyński, spadek liczby ludności w Polce może być jednym z największych na świecie. Zastrzegł przy tym, że depopulacja samych miast będzie wynikała po części z przenoszenia się ich mieszkańców na przedmieścia.".

  W dniu 17,10,2017 w portalu Money,pl {TUTAJ(link is external)} ukazał się artykuł Damiana Słomskiego "Rząd miał zatrzymać emigrację, a rośnie jeszcze szybciej. Ponad 2,5 mln Polaków za granicą".  Autor pisze m.in.:

  "Coraz więcej Polaków emigruje za granicę. Jest ich już ponad 2,5 mln. Niezmiennie najpopularniejsza jest Wielka Brytania, gdzie w ciągu roku przybyło 10 proc. naszych rodaków. W czołówce są też Niemcy, a w mniejszym stopniu Holandia i Irlandia. Mimo niskiego bezrobocia w kraju, różnice w płacach są tak duże, że plany ograniczenia wyjazdów za pracą na razie nie mają szans się spełnić.
Na koniec 2016 roku poza granicami Polski przebywało czasowo około 2 mln 515 tys. mieszkańców naszego kraju. To oznacza wzrost emigracji o 118 tys. (4,7 proc.) w porównaniu z końcówką 2015 roku - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Wyniki dotyczą Polaków przebywających za granicą co najmniej przez 3 miesiące. Zaliczają się do nich także osoby, które są na emigracji nawet wiele lat, ale nie dokonały wymeldowania. Jak podkreśla GUS, wyniki z założenia nie obejmują emigracji sezonowej (np. studenckie wyjazdy wakacyjne za pracą).".

  Gdy od 38 mln 433 tys. odejmiemy 2 mln 515 tys. to otrzymamy 35 mln 918 tys.  Trzeba jeszcze uwzględnić imigrację ze wschodu.  Nie wiadomo, ilu Ukrainców mieszka w Polsce.  Ich liczbę ocenia się na około milion.  Biorąc to pod uwagę, można oszacować aktualną liczbę mieszkańców Polski na około 37 milionów.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.6 (głosów:10)

Komentarze

Szacunek  nie jest trudny. Podatki, świadczenia socjalne,opieka medyczna,edukacja. Właściwie prawie każdy mieszkający w Polsce znajdzie się w jednym z rejestrów.  Reszta jest kwestią metody interpretacji mniej oczywistych danych. A wymiana dowodów czy wybory są dobrą okazją do sprawdzenia przyjętej metody. Aczkolwiek wątpię aby szacunki GUS tak właśnie wyglądały. 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1551010

Powiedzmy ze od Schengen NIKT nic nie wie napewno. Kiedys osoby wjezdzajace i wyjezdzajace z kraju byly wciagniete do statystyki. Dzis nawet nie wiemy ile mamy emerytow przebywajacych na stale..tj mieszkajacych w Polsce. Gdzies przemknela mi wiadomosc ze ok 10% emerytow "wyemigrowalo" do dzieci i jakos wiaza koniec z koncem (opakty za mieszkanie, prad gaz lezi z emerytury). Dzieci tez nam przybylo bo pomimo urodzenia jednak wplywaja na pozytyny wzrost wywolany 500+  i rejestracja w naszych Urzedach Stanu Cywilnego, Czy zasila Polski Narod  lub polskich obywateli w kraju ??? 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1551026

...

może przysporzyć problemów.

ale życie jest życiem i wszystko może być jawne.

a jak ktoś się skrywa to już jego problem...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

... to przyjemne czasami żyć marzeniami twardo stąpając po ziemi...

#1551053