Dwudziesty pierwszy Las Smoleński

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  a dwudziesty, który relacjonowałam /w lipcu 2011 nie brałam udziału w Lesie Smoleńskim, gdyż był on wykorzystywany dla promocji pewnej kanapowej partyjki, patrz /TUTAJ//. Oprócz upamiętnienia ofiar tragedii smoleńskiej, dzisiejsza uroczystość przypominała zdobycie Smoleńska przez Polaków w 1611 roku, oraz krótki okres /1610-1611/. w którym król polski Władysław IV był także carem Rosji.

  Gdy dziś /10.06/ przyszłam krótko przed 17:30 na Krakowskie Przedmieście w Warszawie, zastałam tam dość dziwną sytuację. Tak jak w zeszłym miesiącu Pałac Prezydencki odgrodzony był od ulicy wystawą zdjęć z polskich wypraw arktycznych, antarktycznych i wysokogórskich. Przed planszami stały DWA krzyże, jeden mniejszy, a drugi większy. Przed tym mniejszym był wieniec od Klubu Parlamentarnego PiS i krzyż ze zniczy na chodniku. Zgromadziła się tam grupa ludzi odmawiających zdrowaśki pod wodzą księdza misjonarza. Kolo większego byli obrońcy krzyża oraz bloger Edward Snopek grający na gitarze elektrycznej i śpiewający patriotyczne piosenki. Oba te zgromadzenia wyraźnie przeszkadzały sobie nawzajem.

  Grupa spod większego krzyża wyszła z tej rywalizacji zwycięsko, gdyż o 17:30 dołączyło do niej kilkanaście osób z transparentem "Las Smoleński - blogerzy i komentatorzy," flagą narodową oraz białymi i czerwonymi balonikami - znakami pamięci. Do każdego balonika doczepiona była klepsydra - kartonik. Na jego awersie była biało-czerwona szachownica i nazwisko jednej z ofiar Smoleńska, a na rewersie portret króla Władysława IV, daty 1610 oraz 1613, a także napis "Władysław IV car Rosji". Baloników było około 100, tyle co w zeszłym miesiącu, ale kilkakrotnie mniej niż dawniej. Rozpoczął się Las Smoleński.

  Najpierw Carcajou przypomniał historię zdobycia Smoleńska i krótkiego panowania Władysława IV na Kremlu. Łamanym rosyjskim zachęcał też Rosjan do przyłączenia się do nas Potem zabrzmiała syrena smoleńska i blogerka Anarche poprowadziła apel poległych. Po każdym nazwisku wołaliśmy "Pamiętamy !!!" Po zakończeniu apelu zabrzmiała znowu syrena i nasze znaki pamięci wzbiły się majestatycznie w niebo, odlatując w kierunku Muranowa.

  Znowu głos zabrał Carcajou. Namawiał do wzięcia udziału w pochodzie Rosjan w Warszawie 12 czerwca i uczczenia w ten sposób zdobycia Smoleńska w nocy z 12 na 13 czerwca 1611 roku. Wdał się w rozważania jak dobrze by było gdyby Władysław IV przyjął prawosławie (tak!) i utworzył Rzeczpospolitą trojga narodów, granicząca z Chinami (!) /Rosja NIE graniczyła z Chinami w 1613 r./. Stwierdził też, że Polacy maja więcej wspólnego z Rosja niż z Zachodem (?). W końcu ktoś nie wytrzymał i mu przerwał.

  Wtedy Edward Snopek wykonał Rotę, Warszawiankę oraz hymn polski ze zwrotkami, które najczęściej nie są śpiewane. Zaśpiewał też piosenkę "Płynie Wisła płynie". Uroczystość zakończył puszczony z odtwarzacza wiersz Kazimierza Józefa Węgrzyna "Różowy polonez" o zdemoralizowanych postkomunistycznych elitach. W Lesie smoleńskim wzięło udział ok. 80 osób. Potem ta liczba się zmniejszyła, bo przed 18:00 zaczął padać deszcz. Warto jeszcze wspomnieć, ze naprzeciw Pałacu stal namiot Solidarnych 2010, a na bramie Kordegardy rozwieszone były wielkie transparenty stwierdzające /po polsku, angielsku i rosyjsku/, że prezydent Kaczyński został zamordowany w Smoleńsku. Jeden z nich przypominał także o Annie Politkowskiej.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Dzięki za relację.Szkoda, że po jej przeczytaniu utwierdzam się tylko w przekonaniu, że rozdrobnienie środowiska i zmarnowanie potencjału, jest nieodwracalne. Za rok będzie pewnie z 5 oddzielnych ekip ......

pozdrawiam

--------------------------------------------------------------
http://legionnairepoland.blogspot.com/
--------------------------------------------------------------

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#264366

elig: Może nie będzie tak źle....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#264369

To podobna sytuacja jak powstawanie kolejnych tzw "portali prawicowych" rosną jeden po drugim, a końca nie widać.W rozdrobnieniu siła przekazu spada, mało kto o tym pomyśli.Liczy się tylko zaistnienie i ambicje.

pozdrawiam serdecznie

--------------------------------------------------------------
http://legionnairepoland.blogspot.com/
--------------------------------------------------------------

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#264375

z moim tekstem jest tutaj: http://carcajou.nowyekran.pl/post/65100,xxi-las-smolenski-kiedy-dowiemy-sie-prawdy Są tam również zdjęcia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#264391