Bezczelne obwinianie ofiar - Amber Gold i nie tylko

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  Jedną z najbardziej parszywych cech współczesnej publicystyki i propagandy jest nagminne zwalanie winy na ofiary klęsk, katastrof i przestępstw. Na przykład powiedzenie: "znalazł się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie" sugeruje, że to nie tyle bandyta był winien, ile napadnięty, bo wszedł zbójowi w drogę.

  Proszę sobie przypomnieć, jak po tragedii smoleńskiej zasypano nas lawiną kłamstw: mówiono, że piloci popełnili błąd, że prezydent Lech Kaczyński zmuszał ich do lądowania, albo że obecny w kabinie gen. Błasik był pijany i wywierał nacisk na załogę. Wszystkie te kłamstwa po kolei upadały, ale natychmiast wymyślano nowe tego samego rodzaju. Winni mieli być ci, co zginęli i tylko oni.

  Obecnie, w mniej tragicznych okolicznościach, mamy podobny schemat: Upadła firma Amber Gold i jej odnoga - linie lotnicze OLT. Tysiące ludzi straciło oszczędności, inni tylko bilety lotnicze. I oto od dłuższego czasu próbuje się z nich zrobić idiotów, chciwców, co zawierzyli piramidzie finansowej. I nie robią tego tylko tuby propagandowe w rodzaju "Gazety Wyborczej".

  W ostatnim numerze 'Najwyższego Czasu" /nr 35-36/2012/ na stronie 6 mamy krótką notatkę zatytułowaną "Głupi i pazerni", która informuje o przygotowywanym w imieniu pokrzywdzonych przez Amber Gold pozwie zbiorowym przeciw skarbowi państwa. Redakcja "NCz!" opatrzyła je komentarzem:

  "Wielu klientów okazało się pazernymi głupcami, a ponoć chcącemu nie dzieje się krzywda, ale skoro się tam sfrajerowało, to może uda sie wydrzeć forsę od państwa? Czyli naciągnąć nas wszystkich?".

  Ja przepraszam - czy tą niezwykłą pazernością ma być oczekiwanie 13% rocznego zysku w firmie inwestującej w złoto, w czasie gdy cena tego kruszcu wzrosła od 2009 dwukrotnie? Dla porównania, lokaty bankowe mogą dać 7-10%. Czy głupotą było zawierzenie firmie którą reklamowała i którą popierała cała gdańska elita związana z PO, Wajda, abp Gocłowski, prezydent Gdańska i która zatrudniała nawet syna premiera Tuska?

  Owszem, teraz mówi się, iż już w grudniu 2009 KNF składała zawiadomienie do prokuratury, ale skąd zwykli ciułacze mogli o tym wiedzieć? Przez dwa i pół roku sprawie nie nadawano biegu, a media milczały. Parasol ochronny był szczelny. Premier Tusk ostrzegał, jak mówi. swego syna, ale zwykłych ludzi już nie. Miał ich gdzieś.

  W dodatku wiele wskazuje na to, że upadek Amber Gold nie był zwykłym załamaniem się piramidy finansowej, ale elementem wojny podjazdowej wymierzonej w Tuska. W mojej przedwczorajszej notce "Michał Tuska stał się zgubą Amber Gold" /TUTAJ/ pisałam:

  "Mam jednak wrażenie, że gdyby nad firmą nadal utrzymywano parasol ochronny, to mogłaby jeszcze funkcjonować z rok, a może dłużej, a razem z nią linie lotnicze OLT. Tak szybki jej upadek był celowo sprowokowany. Dlaczego? (...) Marcin P. w wywiadzie dla "GPC" mówi, że w połowie maja br. dziennikarz "Rzeczpospolitej" ostrzegał go,że "będzie gorąco", a jeden z kontrahentów pisał do niego, ze przyjdą "smutni panowie". Na początku czerwca ABW zaczęła odwiedzać lokale firmy. Zdobyła też listę klientów, których lokaty kończą się w 2013 i odwiedzała ich. Według portalu Interia: "dopiero w połowie lipca delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku sporządziła plan śledztwa.".

  Również dopiero ostatnio KNF nacisnęła banki i spowodowała, że te wymówiły Amber Gold prowadzenie kont. Takie posunięcie każdą firmę doprowadzi do upadku. Pozew przeciw skarbowi państwa wydaje się całkiem zasadny. To przecież instytucje państwowe przez dwa i pól roku lekceważyły swoje obowiązki, a potem ktoś "przełożył wajchę", ABW i KNF nagle się uaktywniły i spowodowały błyskawiczną upadłość Amber Gold.

  Obciążanie winą za to ciułaczy, którzy powierzyli tej firmie swoje oszczędności i mówienie, że "chcącemu nie dzieje się krzywda" - to czysta bezczelność.

Brak głosów

Komentarze

Mam wrażenie, że ustawianie ofiar w roli "winnych" wiąże się z jakąś szczególną wizją rzeczywistości. Może ona wynikać z poglądu, że świat nie tylko bywa okrutny i niesprawiedliwy, ale on MUSI taki być, bo to jakieś niepodważalne prawo, jak grawitacja. I skoro ktoś skaczący "na łebka" z dziesiątego piętra prawa grawitacji nie respektuje i łamie kark, to istotnie jest sam sobie winien. Analogicznie, ktoś, kto uważa, że istnieją instytucje, których celem jest - wbrew owemu "powszechnemu prawu" złodziejstwa i kłamstwa - działanie na rzecz obywateli, postępując zgodnie z tym przekonaniem wykazuje się podobną głupotą - i jest sam sobie winien.

Vote up!
0
Vote down!
0
#284545

elig: Te sytuacje są nieporównywalne. Ludzie nie mają wpływu na prawo grawitacji, a na kształt instytucji - mają. Powinni tworzyć instytucje działające na rzecz obywateli lub przynajmniej domagać się ich utworzenia.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#284577

Chodzi jedynie o to, że całkiem spora część społeczeństwa jest przekonana, że z  nieprawidłowościami funkcjonowania państwa NIC się da zrobić jak z grawitacją, tak już po prostu jest, że państwo za nic nie odpowiada, więc nie warto nawet próbować. A moim zdaniem nagonka na ofiary to przekonanie umacnia.

Vote up!
0
Vote down!
0
#284641

elig: Po to właśnie jest robiona.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#284698

[quote=elig]elig: Te sytuacje są nieporównywalne. Ludzie nie mają wpływu na prawo grawitacji, a na kształt instytucji - mają. Powinni tworzyć instytucje działające na rzecz obywateli lub przynajmniej domagać się ich utworzenia.[/quote]

Tylko, że to jest dokładnie kontrargument.
Zanosili właśnie ci, którzy wierzyli w te instystucje państwa pod kontrolą rządu, wierzyli w to, że PO rządzi najlepiej jak tylko można itd itd.

Vote up!
0
Vote down!
0
#284648

Widzę, że notki powstają coraz głupsze, wiedzę że "im dalej w las, tym więcej drzew"..
W poprzedniej notce mialo miejsce wybielanie młodego Tuska bez użycia jakiegokolwiek argumentu, a dzisiaj...

Żenujące są to porównania, gdy jedynym powodem strat "inwestorów" była ich pazernośc i chytrość oraz wiara w reklamę.
To są dokładnie ci sami debile, które uwierzyli, że PIS jest straszny, a PO nowoczesna i postępowa.
Uwierzyli wówczas, uwierzyli i teraz w następny 'cud'..

Plichcie należy się za to pomnik..

Vote up!
0
Vote down!
0
#284546

W nastepnej notce poprosimy o wybielanie kadry zarzadzającej AG, wielu z nich to kolesie kolesia od "pierwszy milion trzeba ukraść", a koleś ten jest zausznikiem Tuska.

Vote up!
0
Vote down!
0
#284548

elig: Nikogo nie wybielałam, coś się Panu pomyliło.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#284578

Z tymi debilami to przesada. Parę lat temu w legalnych bankach można było w ramach funduszy inwestycyjnych uzyskać oprocentowanie wyższe od oferowanego przez Amber Gold.. Teraz rzeczywiście banki nie dają zysków (0procentowanie nie 10, a 4 do 6 procent minus Belka) ale już fundusze inwestycyjne -- i owszem. Gdyby OHV był nieco "pamiętliwy" pamiętałby okres, gdy oprocentowanie legalne w bankach wynosiło 100%. Fundusze sprzed paru lat też doprowadziły do strat, kto w porę nie wycofał forsy. Z kolei wierzący w cuda mocno zyskali na poczatku transformacji. Wtedy zapewnienia autorytetów były serio. Są też teraz oferty bankowe podobnie złudne i zyskowne. Oczywiście trzeba się orientować w systemie (ile można stracić) i nie skladać całości w jednym miejscu

Vote up!
0
Vote down!
0

amica

#285244

No i co z tego ma wynikać?
Żadne normalne fundusze inwestycyjne nie gwarantuja oprocentowania.

Każdy sam decyduje jak chce ryzykować, więc i niech ponosi koszty swoich decyzji, a nie ściemnia przyrównując siebie do ofiar pospolitych przestepstw, albo i katastrofy smoleńskiej.

Obrońcy 'inwestorów' chcą prywatyzowac zyski i uspołeczniac straty. Każdy by tak chciał, by zyski garnąć do siebie , a straty pokrywał mu budzet państwa.

Vote up!
0
Vote down!
0
#285751

Bezczelny jest nie tylko Balcerowicz :

Prof. Leszek Balcerowicz (65 l.) postanowił pójść drogą Stefana Niesiołowskiego (68 l.) i zamiast stanąć w obronie klientów poszkodowanych przez spółkę Amber Gold, w ostrych słowach zrugał ich, mówiąc, że każdy jest odpowiedzialny za swoje decyzje.

Spółce Marcina Plichty (28 l.) ludzie powierzali swoje zaoszczędzone pieniądze w nadziei na zyski. Jednak teraz nie mogą doczekać się nawet części wpłaconych środków. A kłopotami klientów spółki w ogóle nie przejmuje się były minister finansów prof. Leszek Balcerowicz. Z pozycji zimnego kapitalisty w lekceważący sposób wypowiedział się o osobach, które zawierzyły spółce Plichty.

- To jest taka dominująca tonacja, że trzeba tych ludzi bronić, że oni są skrzywdzeni. (…) Być może pewne organy nie dopełniły swoich obowiązków, ale wydaje mi się, że była powszechna informacja o skali ryzyka, jaką się podejmuje, przekazując swoje pieniądze do tego typu organizacji - ogłosił Balcerowicz.

.....ale także pewien "obiekt kosmiczny", szalejący na wszystkich możliwych forach, zweryfikowany na PiS-owskim forum jako członek PiS !, który aż dyszy nienawiścią do rozpasanych emerytów. Napisałam mu w komentarzu, to co czułam : "Za te słowa o rozpasanych emerytach, dałabym ci w pysk. Bez skrupułów. Ktoś przez całe życie, tu -starsza kobiecina , opowiada w tv - uzbierała 15tys. Ufna, nie znająca internetu, skromna babcia, chciała tę śmieszną sumę, tych parę groszy, trochę zwiększyć. Cyniczne świnie to wykorzystały, im nawet te 15 tys. się przyda. Na skromną kolację w modnej knajpie. Tfuuuu! Trollu."

I powiem Ci - dałabym mu w mordę nie tylko za to...

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

mukuzani

#284552

elig: To ciekawe, ze zarówno Balcerowicz, jak i jego zagorzali krytycy od Korwina mówią z jednakowa pogardą o tych oszukanych ciułaczach.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#284581

Mogę się tylko domyślać, jakim słowem, określił by jednych i drugich, Marszałek. Zaryzykowałabym, ale naganę dostałam za niewinnie brzmiącego "dupka", więc bardziej adekwatne recenzje zachowam dla siebie.

Vote up!
0
Vote down!
0

mukuzani

#284593

tak jak głosujący na PO.
Wystarczy minimum wysiłku i sprawdzenie jak kształtują sie ceny złota w ostatnim roku.
Cena złota rok do roku jest niższa o ponad 12%. Jak ma nie zbankrutować firma która gwarantuje opierając się na złocie zysk 13%.
Poniżej link do cen złota.
http://www.money.pl/gielda/surowce/dane,zloto.html
----

Ciężko wyznać: Na taką miłość nas skazali, taką przebodli nas Ojczyzną... Z. Herbert

Vote up!
0
Vote down!
0

Jesteś Polakiem? Zastrzeliłbym się, gdyby w moich żyłach płynęła inna krew. W. Łysiak

#284553

elig: Pan patrzy tylko na ostatnie notowanie, tymczasem w 2009 uncja była po ok. 800 USD, pod koniec 2011 było ok. 1900, a potem cena spadła do nieco ponad 1600. Takie fluktuacje są normalne. Gdyby AG rzeczywiście inwestowała w złoto - wytrzymałaby to. W dodatku w pierwszym półroczu 2012 klienci wpłacili ponad 160 mln złotych.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#284585

o jakim mówił Kaczyński czasami wyłazi na wierzch i tylko dla tego że jedne świniaki postanowią zadeptać inne. pazerne ludzie nie zrozumieli zasad cyrku i stracili kasę. a cyrk reklamowały gazety opiniotwórcze mające się za najlepsze na rynku. "nic tylko zrobić ściepe narodową i kupić bombę atomową..."

Pozdrawiam wszystkich.

Vote up!
0
Vote down!
0
#284560

elig: Dobrze byłoby kupić bombę atomową, ale nikt jakoś nie chce jej sprzedać. Ciągle jeszcze obowiązuje nas układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#284587

Myślę, że obwinianie ofiar jest typowo smoleńskim szablonem stworzonym przez samych przywódców, czyli Komorra i Don Aldi na potrzeby tamtej chwili. Powtarzanie schematu ataku na ofiary dzisiaj, zwłaszcza przez Nczas, świadczy o tym, jak bardzo drugie kłamstwo smoleńskie rozłożyło moralnie pewną grupę tubylczej ludności (z paszportem polskim).
A my etnocentryczni, czy wzięliśmy lekcję do serca?
---
Całuję rączki, padam do nóg.

Vote up!
0
Vote down!
0
#284617

elig: Myślę, że w przypadku Amber Gold chodzi o odwracanie uwagi od związków PO z mafią stojącą za tym przekrętem oraz od Tuska i jego syna,

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#284620

mówią ludzie żli.Nie jestem pewien czy warto sie za nich modlić.

Vote up!
0
Vote down!
0
#284618

elig: Spróbować można. Raczej nie zaszkodzi.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#284621

Rację mają ci którzy twierdzą, że platformiani (szczególnie) wyborcy tzw. lemingi, czytają jedynie tytuły. Stąd czerpią swoją wiedzę. Hasło na plakacie reklamowym to właśnie taki "duży tytuł". Z telewizyjnych migawek wiem, że większość tych "zaskoczonych" nieudaną lokatą, to ludzie ze statusem emeryckim. Niestety, zbyt wielu z tej grupy zamiast pochwalić się życiowym doświadczeniem, okazało się być jedynie członkami stadka przeznaczonego do ostrzyżenia. Dzisiejszy lament to jedynie smętne beczenie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#284631

 ofiar !!!

To coś więcej niż głupota, to fanatyzm polityczny, który przyćmiewa naturalne odruchy ludzkie jak empatię. Zwrócę jedynie uwagę, że tej właściwości pozbawieni są psycho i socjopaci.

Ci antyPOwcy tu  w niektórych komentarzach, mądrzy inaczej, zrównujący ofiary przestepstwa z wola głosowania na PO tym quasipatriotyzmem robia więcej złego niż dobrego, bo nie tylko osmieszają prawicę głupotą ale dostarczają gotowej amunicji do dział przeciwników.

A więc posłuchajcie mądrzy inaczej: te ofiary, nie specjaliści rynków finansowych, mogły nie zwrócić uwagi na AG bowiem 15% to nie jest stopa rentowności podpadająca, inaczej (o czym pisałem juz) byłoby gdyby to było powiedzmy 30-40%. Dodajmy do tego reklamy, PR, eleganckie biura w dobrych miejscach, wszystko tworzy wrazenie profesjonalne, uwiarygadnia i sprawia wrażenie, ze to nie jest firma "kogucik".

Więcej nie chce mi się pisać bo objaśnianie oczywistych spraw jest marnotrawstwem czasu.

Artykul/notka jak najbardziej potrzebny bo z jednej strony przekazy medialne skupiają sie w najlepszym razie na AG a nie ofiarach, a poza uwikłaniami AG - niewątpliwie ciekawymi - pamiętać należy, ze ofiarami byli klienci, czyli ludzie.

PS.: Jak was bandyci na ulicy napadną pamietajcie - to będzie wasza wina - nie należało wychodzić z domu, bo każdy wie, że świat jest pełny zagrożeń, a dom oazą spokoju.

 

 

 

Vote up!
0
Vote down!
0
#284634

 Nie por PO tylko oczywiście pro PO

Vote up!
0
Vote down!
0
#284635

"mądrzy inaczej, zrównujący ofiary przestepstwa z wola głosowania na PO "
_________________________________

Tak, jest to tak oczywiste, że nie wymaga dowodów, bo mechanizm był (a moze nawet jest) dokładnie ten sam: kretyńska wiara w przekaz medialny a nie w swój rozum, rozsądek i doświadczenie zyciowe.

Ci sami głupcy pod wpływem mediów wybierali "najlepszą ofertę polityczną".

Bezczelność jest, ale wśród tych którzy ofiary swojej głupoty i pazerności zrównują z ofiarami katastrofy smoleńskiej, czy tez innych przestępstw pospolitych.

Taki mało znaczący przykład...
Na długo przed plajtą pisano na NE, że to jest piramida finansowa, no ale coż, wówczas znaczna część niepoprawnych łącznie z samą autorką zapewne by parsknęła, że to pisze WSIowy Nowe Ekran więc jest to nieprawda.

Vote up!
0
Vote down!
0
#284637

 Każdy wg Pana czyta NE? A media nie roją się od sprzecznych informacji? NIE? Ludzie nie są zagubieni w szumie informacyjnym? NIE?

Kończ Waść, takich własnie jak Pan miałem na myśli.

Szkoda mi na Pana czasu, póki zaś czas młody czlowieku zastanów sie nad sobą, nad swoim sposobem rozumowania, bo kompromitujesz tych, do których chcesz się zaliczac, a wystawiasz na smieszność - słuszna zresztą - tych których zwalczasz.

Vote up!
0
Vote down!
0
#284639

NE był mało znaczacym przykładem, nie ma tutaj on żadnej wagi ogólnej, ale dla niepoprawnych (jako potencjalnych czytelników) jak najbardziej juz ma, bo tutaj było wówczas cicho w tym temacie.

Operowanie wstydem to żenada.
Dokładnie tak samo operowano w latach 2005-07, ale i potem, a nawet do dzisiaj operuje się na polskiej scenie politycznej..

Vote up!
0
Vote down!
0
#284642

Dobry człowieku, to raczej Ty się zastanów. Tu wolno mieć własne zdanie i je prezentować. A mentorski ton ("młody człowieku") zostaw sobie na inne okazje. I zastanów się nad swoim sposobem rozumowania.

Vote up!
0
Vote down!
0
#284643

 Pana się nie komentuje, Pana trzeba leczyć. Ale zacytuję Stanisława Lema Panu i kilku innym tu na forum:

Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów
Z przykrością stwierdzam, że miał rację. 

P.S. Lem to był taki pisarz

Vote up!
0
Vote down!
0
#284644

Trzeba być wyjątkowym chamem z patologicznym przerostem ego, aby po tygodniu obecności na forum i z dorobkiem kilkunastu komentarzy zachowywać się tak, a nie inaczej.

Po raz wtóry przypominam, że trollowanie podlega sankcjom regulaminowym, a więc sugeruję zgłoszenie mojego komentarza administracji.

I`ll be watching you.

Vote up!
0
Vote down!
0
#284646

elig: Komentarz Logosa był skierowany do OHV nie do Pana. Logos przez długi czas komentował na Niezaleznej.pl jako Niewolnik.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#284699

Z niejaką przykrością stwierdzam, że zupełnie nie obchodzi mnie gdzie, jak długo i pod jakim nickiem komentował @Logos.

Vote up!
0
Vote down!
0
#284937

Vote up!
0
Vote down!
0
#284670

Myślę,że Twój osąd jest nie do końca przemyślany,
w konsekwencji krzywdzący.
Ja osobiście darzę dużym szacunkiem TŁ.
A przy tym jeszcze imponuje mi swoją wiedzą.

Pozdrawiam.
dratwa3

Vote up!
0
Vote down!
0
#284669

od pierwszego dnia i pierwszego mojego komentarza zostałem przez TŁ zaatakowany, zupełnie bez związku z jego treścią, co jest typowym chwytem dla odwrócenia uwagi. To bywa (nie musi) być związane z tzw. trolowaniem albo po prostu brakiem rozumienia materii i niezdolności do sensownej polemiki. Czy dziś jest to komentarz merytoryczny, nazywanie mnie chamem? A temat jest i ważny i prosty, w tym sensie prosty, ze polaryzuje w oczywisty i bezdyskusyjny moim zdaniem ludzi na głupich i mądrych, na egoistycznych i empatycznych. Wplatanie polityki do jakiegoś ciułacza który stracił oszczędności i wmawianie nam, że on na pewno glosował na PO, czyż nie jest dowodem skretynienia i fanatyzmu? A takie poglądy można niestety spotkać na forach prawicowych i ma się wrażenie momentami, że jesteśmy na jakimś Onecie - coś więc jest na rzeczy. Tam pisza dokładnie w tym duchu, AG nic to, durni ludzie, nie żal ich ! Taka postawa wiele mówi o człowieku jako o człowieku.

Ta wiedzą do tej pory się nie wykazał, bowiem jego komentarze nigdy nie dotyczyły meritum a były ad personam, a dziś imputowanie komuś stażu "pracy" na forum to dla każdego internauty jakaś aberracja i science fiction! To już chyba ostatnia z ostatnich desek ratunku argumentów jakiej mozna sie uchwycić - staż na blogu :D Z ta ocena wiedzy byłbym zatem ostrożny.

Pozdrawiam

PS.: W prywatnej poczcie otrzymałem kilka przestróg przed tym własnie komentatorem, ciekawe, co gorsza potwierdziło się.

 

Vote up!
0
Vote down!
0
#284747

elig: Radzę ignorować zaczepki. Nikt nie ma obowiązku odpowiadania na każdy komentarz skierowany do niego.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#284936

Są dwa rodzaje biedy.Ta materialna i niematerialna.
Materialna dzieli się na biedę z wyboru i tą niechcianą.
Ta z wyboru prowadzi człowieka do wewnętrznej wolności.
Niechciana zaś rodzi,pielęgnuje i wyzwala w sobie gromadę zawiści.
Kiedy takiej niechcianej biedzie podrzuci się ładnie uszykowany przekaz o ludziach,którzy mają jeszcze coś do zaoszczędzenia,to ta niechciana bieda gotowa jest takich ciułaczy rozszarpać.I kiedy już tak do bólu zaczyna tych ciułaczy nienawidzieć,oszust,choć prawdziwy sprawca nieszczęścia, staje się przyjacielem tej niechcianej biedy.
Czy warto więc takiego oszusta karać?

Pozdrawiam.
dratwa3

Vote up!
0
Vote down!
0
#284659

Sprawa jest o tyle cienka, że nie mamy pojęcia o rzeczywistych celach właścicieli AG. Np. czy szło im o zyski z piramidy, czy o pralnię? Na jak długo planowali swoją działalność? Niewykluczone nawet, że gdyby chodziło o pralnie, to to co wygląda jak piramida, wcale piramidą nie było - cała konstrukcja opierałaby się wtedy nie na wpłatach coraz to nowych "jeleni", tylko stanowiła koszt pralni i jej parawan. Pewnie nigdy się tego nie dowiemy, więc zastanawianie się czy klientów AG traktować jako ofiary AG, czy też ludzi którzy świadomie zaryzykowali i przegrali, jest czystą spekulacją. W żadnym wypadku nie można mówić o debilach - w każdym przedsięwzięciu finansowym o charakterze otwartym, większość drobnych uczestników nie ma i wcale nie musi mieć pojęcie o mechanizmach jego działaniach,

Vote up!
0
Vote down!
0
#284665

elig: W notce nie chodziło mi o charakter przekrętów Amber Gold, ale o stosunek mediów do ofiar jego działalności.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#284700

 Volenti non fit iniuria - Chcącemu nie dzieje się krzywda

Użycie tej paremii to owszem bezczelność ale i przykład ułomnosci w logice rozumowania i nie rozumienia jej sensu lub wręcz swiadomego wypaczenia go. Zaklada ona bowiem wolę i świadomość doznania krzywdy, z czym oczywiście nie mamy do czynienia w przypadku AG. To tak oczywiste, że aż dziw bierze, że trzeba to tłumaczyć. Owszem może być zastosowane do kobiety, która zatrudni się w agencji towarzyskiej i oskarży ją o zlecenie jej wykonywania niecnych obowiązków.

Proste pytania zatem są dwa:

1) czy ofiary miały wolę (chęć) doznania krzywdy? Odpowiedź niech udziela sobie czytający

2) czy ofiary miały świadomość, że będą oszukane albo za zabukowane i wykupione bilety lotnicze nigdzie nie polecą? Odpowiedź jak wyżej.

Dla mnie każdy kto na te 2 pytania odpowie twierdząco cierpi na deficyt mózgu lub socjopatą i nie warto z nim podejmować dyskusji.

Jak pisałem niżej, to jakby zastosować tę łacińską zasade prawa rzymskiego do sytuacji gdy nas ktoś napadnie i wytykać, to po coś człeku wychodził wieczorem z psem na spacer, dodając jak bezrozumny automat - bo chcącemu nie dzieje się krzywda. Jakiemu chcącemu? Podobny poziom argumentacji.

Vote up!
0
Vote down!
0
#284687

elig: Dokładnie o to chodziło mi w notce.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#284702

 gdy pisze Pan o chamstwie to przypominam, ze nie jesteśmy na Ty co czyni z Pana własnie takiego kulturalnego inaczej by nie uzyć obraxliwego epitetu zaproponowanego przez Pana. Natomiast Pana bezmyślne ataki, bez związku z tematem na komentarze mają znamiona trolowania ale mało mnie to obchodzi.

Absurdem niezwykłym jest STAŻ PRACY W ROLI KOMENTATORA :D - no ale może Pan tu pracuje? Jak będę chciał, to na dowolnym forum napiszę za pierwszym wejściem co myślę bez Pana zgody i statusu stażysty! Jest Pan jednak śmieszny i smutny zarazem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#284741

Nikt tu, dobry człowieku, nie napisał o stażu pracy. Stary numer: wkładanie w usta polemisty czegoś, czego nie powiedział. 

Jeszcze raz powtarzam, masz narzędzie pt. "zgłoś naruszenie". A więc albo zgłoś, albo daruj sobie. Mam Cię za chama. I tyle. Nie wiem natomiast jeszcze, czy jest to chamstwo spowodowane li tylko ambicją. Jeśli tak, to wybaczalne, chociaż trudne do tolerowania.

W necie wszyscy mogą być na "ty". A więc uwagi o kulturze też sobie daruj.

Vote up!
0
Vote down!
0
#284744

Motywacje takich osób: "prywatyzowanie zysków, uspołecznianie strat" mogą wynikać z osobistych strat "inwestorskich".
Uzasadnienie może byc dowolne: od prawa rzymskiego po bezczelne zrównywanie sie z ofiarami przestępstw, az po zrównywanie sie z ofiarami udanej katastrofy smoleńskiej.

Obłuda, obłuda, obłuda...

Vote up!
0
Vote down!
0
#284809

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał w zakończonym w piątek postępowaniu, że reklamy publikowane przez Amber Gold nie wprowadzały klientów w błąd - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa UOKiK Małgorzata Cieloch.

Cieloch podała, że postępowanie to wszczęto w listopadzie 2011 r. Urząd badał w nim wzory umów stosowane przez spółkę oraz jej materiały reklamowe. "Postępowanie miało na celu ustalenie, czy mogło dojść do naruszenia przez firmę zbiorowych interesów konsumentów" - wyjaśniła rzeczniczka.

W ramach postępowania regulator sprawdzał, czy informacje zawarte w reklamach odpowiadały warunkom oferowanych umów, oraz praktyce przedsiębiorcy.

"Pod tym względem przekaz reklamowy był w pełni odzwierciedlony w treści umów, a te - do momentu pojawienia się problemów finansowych spółki - były przez Amber Gold konsekwentnie wykonywane. W tym kontekście informacje przedstawiane w reklamach były prawdziwe i nie wprowadzały konsumentów w błąd" - poinformowała rzeczniczka

Vote up!
0
Vote down!
0
#285017