O bezpieczeństwie energetycznym raz jeszcze

Obrazek użytkownika Kirker
Kraj

Straszeni jesteśmy różnymi rzeczami. Jedni nam mówią, że powodujemy globalne ocieplenie, a woda z topniejących lodowców zaleje pół globu. Jeszcze inni przedstawiają bardziej katastroficzne wizje oraz proponują rozwiązania jakich nie powstydziliby się hitlerowcy. Mowa tu o różnych szczepach ekologistów. Pewne groźby są jednak jak najbardziej realne. Z różną częstotliwością dochodzą bowiem pohukiwania z Kremla, że mogą nam zakręcić kurek z gazem. No i to jest groźba jak najbardziej realna. Gazprom to firma państwowa. Jak zostanie zakręcony kurek, to zapłacą rosyjscy podatnicy. Prywatnej firmie takie zabiegi zwyczajnie nie opłacałyby się, ponieważ nie chciałaby sobie ona ograniczać zysków.

A jakich się szuka sposobów na uniknięcie wyżej wymienionych sytuacji. Rzecz jasna, skoro mamy jeden rurociąg, to kombinuje się, jak dywersyfikować. Mieliśmy swego czasu projekt gazociągu z Norwegii, został on utopiony przez ekipę Millera. Więcej, to była pierwsza rzecz, którą postkomunistyczny gabinet w 2001 roku zrobił. Na czym to polega? Wprowadza się system różnych koncesji, żeby państwo miało wpływ na to, kto gdzie buduje rurociąg oraz kto handluje gazem i ropą na naszym terenie. Nam się mówi, że chodzi tutaj o bezpieczeństwo energetyczne. Inne sposoby jego zapewnienia też się wiążą z działalnością państwa w gospodarce. Tak usprawiedliwiane jest na przykład utrzymywanie państwowej własności kopalń węgla kamiennego czy też elektrowni. Czasami przebąkuje się również o jakimś projekcie związanym z wykorzystaniem złóż geotermalnych. Jak wszyscy wiemy, powoła się do życia monopolistycznego molocha, który będzie ciągle potrzebował dotacji z budżetu państwa. Mówi się nam, że pewne problemy to nie jest wyłącznie kwestia ekonomii, ale że urastają one do rangi strategiczno-politycznych. Innymi słowy, jeżeli kopalnie i elektrownie zostałyby zakupione przez Niemców, to doświadczalibyśmy z ich strony różnych forteli, no i przez to zdegradowalibyśmy zostali do roli państwa satelickiego. Tak samo w przypadku Rosji...

Nie muszę już tutaj mówić, że mamy tutaj klasyczny błąd pomieszania etatyzmu z patriotyzmem. Wywodzi się on z komunizmu, a był skutecznie utrwalany w społecznej świadomości przez populistyczne (niby-prawicowe) i socjalistyczne (postkomuniści i udecy) rządy w ostatnim dwudziestoleciu. Te wszystkie gadki o bezpieczeństwie energetycznym służą tak naprawdę utrzymaniu państwowej własności części przedsiębiorstw, po to żeby związki zawodowe się nie burzyły oraz żeby partyjni koledzy mieli zagwarantowane wysokie pensje i odprawy na takowych stolcach. A w tej demokracji mamy tak, że otumanionemu ludowi trzeba rzucić coś na żer. No i tak się robi. Wyciąga się zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego państwa, które ma być rzekomo chronione przez szereg spółek Skarbu Państwa oraz koncesjonowanie pewnych działów gospodarki. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej.

Pierwszym prawem uchwalonym przez Kongres Liberalno-Demokratyczny (praszczura obecnej Parady Oszustów) było koncesjonowanie przesyłania paliw oraz ich przetwórstwa. Przez to musimy bawić się w negocjacje, żeby ktoś nam raczył wybudować rurociąg. Koncesjonowanie miało zapobiec takim sytuacjom, że Putin, Miedwiediew czy inny kacyk rezydujący na Kremlu może nam zakręcić dopływ gazu. Stało się jednak na odwrót. Doszło do tego, że Gazprom jest w tym zakresie monopolistą. Wychodzi zatem na to, że nadmierny etatyzm zagraża bezpieczeństwu energetycznemu naszego państwa. Gdyby bowiem nie koncesjonowano rurociągów czy też innej formy dystrybucji paliw kopalnych (gazo- i naftoporty), to fabryki czy gazownie mogłyby wybierać, jaki gaz chcą użytkować, czy rosyjski, irański, norweski czy też pochodzący ze złóż znajdujących się na terenie naszego kraju. Wówczas taki problem by nie istniał. Mielibyśmy kilka rurociągów z różnych stron oraz kilka nafto- i gazoportów, no i żaden przywódca polityczny, czy to Niemiec, Rosji czy innego państwa nie mógłby uprawiać politycznego kapitalizmu. Skończyłoby się to raz na zawsze. Więcej, rozmieszczenie rurociągów dostosowane byłoby do rozmieszczenia przemysłu i ludności, a nie do widzimisię elit politycznych aktualnie sprawujących władzę. Czytałem kiedyś artykuł w Gazecie Polskiej, że państwa powinny dokładać się bądź realizować pewne projekty energetyczne. Jak widać na powyższym przykładzie, to nie jest wcale konieczne. Można w ogóle zaniechać koncesjonowania rurociągów, no i nikt nam nie będzie mógł zagrozić. Przecież w takiej sytuacji jakiś rosyjski czy niemiecki agent nie będzie mógł kupić urzędnika w Ministerstwie Gospodarki bądź Ministerstwie Infrastruktury, który takimi rzeczami się zajmuje. Zapomina się, że koncesjonowanie tysiąca i jednego sektorów gospodarki prowadzi do nasilenia się zjawisk korupcyjnych. Działa to również w drugą stronę. Koncesje czy licencje dostają zaprzyjaźnieni biznesmeni elit politycznych. W przypadku zaniechania reglamentacji przez państwo takie zjawiska automatycznie przestaną istnieć.

Wspomniałem wyżej o projektach energetycznych. Również w przypadku tego rodzaju działalności gospodarczej wszelkie koncesje powinny zostać zniesione. Mówi się tyle o rozwoju geotermii. Ale tego się nie robi, ponieważ z jednej strony prawo energetyczne, a z drugiej strony geologiczne i górnicze są skomplikowane i uniemożliwiają wszelkie prace. A gdyby je tak znieść razem ze wszystkimi koncesjami w tym zakresie? Wówczas powstałoby mnóstwo odwiertów; złoża geotermalne zostałyby wykorzystane do ogrzewania mieszkań oraz produkcji prądu elektrycznego na niewielką skalę. Po zniesieniu tych różnych etatystycznych ograniczeń możliwe, że wybudowano by w Polsce w końcu siłownię atomową. Moim zdaniem byłoby bardzo dobrze, jednakże o typie wykorzystywanej energetyki powinien decydować rynek. Na potrzeby mieszkańców wystarczy spokojnie mała energetyka. Natomiast jeżeli chodzi o przemysł, tutaj konieczne są już wielkie elektrownie jak hydroelektrownie czy też wspomniane wyżej siłownie jądrowe. Państwo w żadnym wypadku nie powinno się dokładać. (Warto również rozdzielić wojskowy program atomowy od cywilnego. Tym drugim niech się zajmują prywatne konsorcja).

Dodam, że czasem dochodzę do wniosku, że za tą bizantyńską biurokrację odpowiadają pewne czynniki zewnętrzne. Obcej agentury mamy w kraju sporo, więc odkręcenie pewnych rzeczy w obecnej sytuacji jest praktycznie niemożliwe. Więcej, znaczna część ludzi uważa, że ten socjal-etatyzm to dla dobra Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Dlatego skłonna jest popierać siły polityczne proponujące rozwiązania mieszczące się w takim ujęciu jak obecnie. No i nic dziwnego, że gazowa pętla na szyi będzie się nam coraz mocniej zaciskać.

Na tych przypadkach widać, że państwo ingerując w gospodarkę bardziej przeszkadza niż pomaga. Problem bezpieczeństwa energetycznego jako taki praktycznie nie zaprzątałby nikomu głowy, gdyby nie nadmierna ingerencja państwa w gospodarkę. Pozostaje przytoczyć świętej pamięci Kisiela, że "socjalizm zwalcza problemy nie istniejące w innych ustrojach". Wspomniany wyżej przypadek nie jest zatem odosobniony.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Straszenie to pikuś .
Rżeć się che ,
-jak nasz wicepremier angażuje się w synteze z CO2
- jak niejaki profesor Buzek wyskakuje z pompowaniem CO2 w Matke Ziemie.
Histo-ryje kołem się toczą ,już tow.Edward budował naftoport w celu korygowania "cen kroczących".
Budowa trwała chwilke w porównaniu z działaniami terażniejszych ekip.

Geotermia utopiona w ideologicznej wojnie . Ktoś tak chciał , komuś się wydawało .
Niewiele trzeba ," za prawdę powiadam Wam"-
"Cegiełkowe" budowanie programu geotermi to kolejny błąd ,spier..... robota przez nieudolne działania .
Co trzeba na początku ?
Mając kapitał początkowy ,doświadczenie (odwierty ,technike ,ludzi),
-było Baranki wypuścić akcje wprowadzić na giełde ,zarażić społeczeństwo tymi działaniami , pokazać realnie zyski .
Nie można ? Można , wzorce takich przedsięwzięć już są (nawet w Europie) ,żaden urzędnik nie jest w stanie zatrzymać firmy z 10 milionowym akcjonariatem !!!!!
No ,ale ryby ,śpiewają tylko na niby .
-Trwają

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35955

Buzek jak gadał o antropogenicznym globalnym ociepleniu, to zaprzeczył swoim kompetencjom inżyniera chemika. Człowiek o takim wykształceniu powinien mieć na tyle dużo wyobraźni, żeby to uznać za hucpę podsycaną przez ekologistów, którzy są z kolei opłacani przez energetycznych, wydobywczych i petrochemicznych gigantów.

Pompowanie dwutlenku węgla w grunt. Proszę bardzo, tylko żeby państwo do tego nie dopłacało. Tak samo synteza benzyny z CO2. Jak ktoś chce się w to bawić, to niech to robi, ale na swój koszt. A nuż, może coś wykombinuje...

A geotermia kojarzy się obecnie z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Ja się dziwię, że my nie wykorzystujemy tego w celach grzewczych czy na otrzymywanie prądu elektrycznego na niewielką skalę (bo na potrzeby przemysłu to raczej nie da rady). Dodam, że na Węgrzech wszędzie są np. baseny z wodą z takich złóż. Bawaria, która ma mniejsze złoża niż Polska, planuje też wykonanie odwiertów. Ale mówię... najlepiej jak państwo gospodarką się nie zajmuję. Wystarczyłoby koncesje poznosić i byłoby po krzyku. Również całą tą machinę biurokratyczną wywalić typu Urząd Regulacji Cen Energetyki czy jak to się tam zwie.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#35958

Synteza z CO2 paliw ma sens przy atomówce .
Buzio nawet jakiś doktorat cycuś ,dostał.Enerdowskie spalarnie węgla brunatnego mają pompować -:)))))))))

Właśnie ,Bawaria- to tamte firmy wykupią działki .
Zapomniało się aferałom o tych złożach np. działeczki ze złotem po 20 tysiaków dolców oferowali (obszar kilku powiatów ) .
Co do poczynań gospodarczych Tego Pana ojcem zwanym - kiła !!!!!
Pomarze sobie - 10 milijonów akcjonaruszy po 100 zł
tj. 30 odwiertów z infrastrukturą , co roku !!!!
w ciągu 10 lat Mamy w każdej gminie ogrzewanie eko.
Tylko że ryby śpiewają na niby , przyjdzie kolega kierownik -a ten to ma łeb
-wszystko w łeb :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35961

a czy ma znaczenie, kto jest właścicielem firmy. Moim zdaniem ważniejsze jest, żeby funkcjonował na naszym terenie. No i tyle.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#35963

Ważne jest jak pieron ! To jest infrastruktura - firma zaufania publicznego . Szkoda że to zaufanie w przypadku Rydzyka zostało roztrwonione .
W Niemczech lokowanie w akcje farm wiatrowych jest popierane przez rządy .Przynosi to wymierne efekty inwestorom . Nie jest moim pragnieniem aby tamci inwestorzy inwestowali w nasze złoża ,skoro sami możemy podnieść ten grosz leżący na ulicy .
Tylko do tego trzeba "sztabu pczątkowego', "kapitału początkowego " -nie jakiegoś nikosia end chlebosia - to ma być szansa dla wszystkich Łosi !!!!!
stąd wniosek przeje.... ten biznes kaznodzieja z Torunia.
No tak na kimże się miał oprzeć w tych działaniach - bohaterach "tanca z gwiazdami", wykształconych w toruńskiej alma mater.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35966

moim zdaniem jedyną infrastrukturą, jaką powinno zajmować się państwo, to są drogi i kanały żeglugowe. Cała reszta - czyli tory, sieci elektroenergetyczne, przesyłanie energii cieplnej, linie lotnicze, porty lotnicze, porty morskie - to powinna być prywatna.

Farmy wiatrowe to jest wywalanie pieniędzy w błoto. Poza tym niby takie ekologiczne, a ile ptaków ginie? Ekologiści po raz kolejny strzelają sobie samobójczą bramkę. Poza tym dotowanie działalności gospodarczej to moim zdaniem debilizm. Jak jakiś podmiot nie jest się w stanie utrzymać na rynku, to powinien zbankrutować.

Owszem, możemy. Tylko jak tu obejść gąszcz przepisów zarówno prawa geologicznego i górniczego (absurd na kółkach) oraz energetycznego (następny absurd na kółkach)? Pewnie się skończy tak, że ktoś zrobi odwiert i będzie chciał energię cieplną i elektryczną uzyskiwać, to będzie musiał wyprodukowany prąd wysłać do elektrowni. Taki jest bowiem jeden z chorych przepisów tamże.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#35969

Jest choroba !!!!!
Leczenie ,to właśnie te 10 milionów akcjonariuszy - kto się nie będzie z takim elektoratem liczył .
Nawet w granicach dzisiejszego prawa" rydzykowy koncern "dał by rade - wolą jednak spuszczać się w szklanym okienku .
Pozytywizm jest konieczny natychmiast !!!!
"Wiatrówkami" to szczegół - jest w ten sposób zgromadzony kapitał (nie tylko kasa) ,który ruszy na podbój dzikiego wschodu .To jest tak jak z przetwórstwem rolnym - żabojady mają akcje w polskim maśle.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35974

wiesz, żeby utworzyć koncern to przydałaby się najpierw ściepa. Mohery - że też użyję tego pojęcia (sam się zresztą za mohera uważam) - są bardzo solidarne, no i by się bez problemu zrzuciły. Ale wiesz, jaka byłaby potem batalia. Biliby się z PIG-iem, ministerstwem ochrony środowiska, ministerstwem gospodarki i jeszcze setką innych urzędów i instytucji. No i nie wiadomo, czy dałoby radę. Pewnie jakaś agentura zechciała by to uziemić.

Dlatego najlepiej byłoby tą machinę biurokratyczną rozpędzić. Jakby się temu przyjrzeć, to kojarzą się obrazki z Limes inferior Zajdla.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#35976

"Mohery " zostały wyruchane bez mydła przez swoich przywódców .
Brak prawdziwego ośrodka propaństwowego .
Dowództwo skłócone o 5 tysiaków za pomówienia ,szukające oparcia w majbachowym fanatyku .
Biurokracje można biurokracją załatwić :)paru prawników .

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35978

to nie taka prosta sprawa. Tu musiałby ktoś mający łeb na karku zacząć rządzić. Na to niestety się nie zanosi, a każdy rząd w przeciągu ostatnich 20 lat raczej piętrzył trudności biurokratyczne niż je ograniczał. Obecnie mamy dwa razy więcej urzędników niż w PRL. To aż sobie ciężko uzmysłowić...

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#35979

Zaspałeś , może kawki ?
Kirker nie chodzi o rząd- mam go gdzieś .
To trzeba obejść , gotowce są !
np. zostało kilka spółdzielni rolniczych - prawdziwy społeczny kapitał .
Niech tam ,zaufam nawet rydzykowym pomagierom - tylko niech przedstawią do k..... konkretną propozycje , uczciwą zgodną z ideologią którą głoszą na kazaniach .
Naiwność -wiem .
Lepiej - Trwać

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35984

Zgadzam się, że koncesje prowadzą wprost do upolitycznienia ("łupy partyjne") oraz korupcji. Są mechanizmy silniejsze niż wola nawet najuczciwszego przywódcy najuczciwszej partii. Gdzieś musi wcześniej czy później przecieknąć, albo się zepsuć.
Co się tyczy rurociągów, to cała polityka Rosji zmierza do tego, żeby nam uniemożliwić dywersyfikację. Co gorsza wewnętrzna polityka polski bywa... zewnętrzna polityką Rosji. Rura bałtycka (a tu należy także podziękować Niemcom, którzy spokojnie podpisali separatystyczne porozumienie, czyli mieli w dupie, że są w Unii)w znacznym stopniu będzie przeszkadzała powstaniu podobnej rury z północy, a także, o ile wiem, może stać na drodze wielkim tankowcom.
Mamy węgiel i jak idioci (pożyteczni idioci?) dajemy się wpuszczać w "ochronę powietrza". Sami sobie strzelamy w kolano (choć może skutki nieco się odwleką), a na dodatek powietrze nie będzie ani odrobiną czystsze. Rosja (i Chiny) budują na potęgę elektrownie węglowe, nasz wschodni sąsiad będzie miał więcej ropy i gazu do sprzedania frajerom z zachodu, którzy zapłacą na dodatek więcej monopolistom, a jeszcze wywalą kasę na nieskuteczne działania "ekologiczne".
Nie wiem do końca jakie są zasoby wód geotermalnych. Widocznie i tutaj działają różne ukryte lobby, bo informacje są sprzeczne. Moglibyśmy jeszcze postawić na elektrownie jądrowe, choć ludzi łatwo postraszyć nowym Czarnobylem (a nawet ogrzaniem wody w jeziorkach - ekolodzy już czekają, oczywiście bezinteresownie), rzecz jednak w tym, że od momentu podjęcia decyzji do uruchomienia elektrowni musi w naszych czasach minąć bodaj z 15-20 lat (jak mi tłumaczył znajomy profesor, ekspert od energii), nie ze względu na tempo budowy, a na procedury biurokratyczne.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#35960

a ja uważam, że bez biurokracji moglibyśmy się przestać Rosją przejmować. Ponieważ nie byłoby u nas koncesji, to wybudowano by rurę z Morza Północnego. Do tego jeszcze kursowałyby tankowce. Mielibyśmy jeszcze kilka rur z różnych stron, no i wydobycie na naszym terenie. Rosja mogłaby się jedynie postarać o to, żeby u nas jakiś urząd powołano, który można by kupić.

Jeżeli chodzi o elektrownie atomowe, to obecnie buduje się 6 lat. No i gdyby nie biurokraci, no wiadomo... Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Ochrony Środowiska, Urząd Regulacji i Cen Energetyki et cetera, to po tych 6 latach elektrownia by chodziła. Tylko, że jacyś debilni ekologiści ludziom zrobiliby pianę z mózgu. Obrazki z Czarnobyla czy Three Mile Island, mimo wszystko, są ciągle żywe.

A te działania ekologiczne to jest debilizm. Były okresy w dziejach Ziemi kiedy tego CO2 było kilkadziesiąt razy więcej niż obecnie, no i jakoś zwierzęta, rośliny czy mikroby się świetnie rozwijały.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#35962

6 lat to zdaje się było, a już nie jest...
Natomiast dam Ci przykład, jak państwowy właściciel ropy może nas na cacy załatwić i uzależnić. Może powołać w Polsce spółki, nawet czysto polskie, tyle że złożone z agentów i tylko im sprzedawać, albo sprzedawać taniej niż innym... Kur..! A jak jest teraz???

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#35968

a od czego mamy kontrwywiad w naszym kraju? Owszem, nie działa, jak powinien, ale jest.

Poza tym w warunkach laisses faire takie cwaniaczki poszłyby szybko z torbami. Nie odnosiłyby bowiem takich zysków, jak ci, którzy sprzedają wszystkim.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#35970

Pozwólcie czynić - w granicach prawa .
Nie jest to możliwe - prawo ustala się na cmentarzach:))))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35981

dlatego też to cudaczne prawodawstwo należałoby znieść.

Ja już sobie wyobrażam kontrargument. A przecież tak jest we wszystkich cywilizowanych krajach, a my staczamy się do poziomu bananowej republiki.

Hmmm... problem, że już jesteśmy bananową republiką i to bardzo typową, bo z przerostem biurokratycznym i kolesiami.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#35983

Samym wołaniem Waćpan nic nie uczynisz .
Gdybyście się Państwo zebrali do kupy w jednej sprawie z której grosz byłby w perspektywie -

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35985

... czy nadal GRU...,pardon, WSI?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#35986

Jak jest mus to się zrobi elektrownie w 3 lata :))))
Woli trzeba . Gotowe instalacje czekają , Na świecie możesz se Pan kupić dowolną fabryke loco porty polskie .
Hamulcowych dużo to fakt ;)
PAN - to pierwszy obszar ciemności . 50 mil zł z czego cosik 42 na biuro .
Państwowa agencja atomistyki ,budżet w tabeli mendelejewa-
aktynowce (90 milyjonów).
Nikt nie wie do końca na co , podobno mamy udziały w programach (jakich), podobno jest to inwestycja w przyszłość (czyją).
Zasoby wód są pokażne - głęboko troszke ,ale opłacalnie (coraz bardziej).
Węgiel mamy i owszem - górników też mamy , wypadki , Niską emisje.
Na koniec węgla mamy -"Mafie węglową".czasem nazywaną lobby śląskie , energetyczne . Jak zwał tak zwał- musi to być potężny twór skoro posłowie strzelają sobie w pierś .
30 % gazu jest krajowe - podobno starczy dla kuchenek.
Musimy na siłe produkować nawozy azotowe ?
Swiat zalany jest tymi produktami - loco szczecin pewniev taniej niż w Policach.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35964

Jestem taki "mądry", bo kilka dni temu miałem okazje zadać kilka pytań prawdziwemu i niezależnemu specjaliście, a na dodatek przyjacielowi:):):)Proces biurokratycznych uzgodnień jest porażająco długi.
Istnieją jeszcze inne ciekawe metody, jak na przykład "wypalania" (nie będę się wdawał w szczegóły, bo nie dopytałem się ze szczegółami, a nie jestem ekspierd:)) resztek (dużych) węgla od razu w wyeksploatowanych szybach. Trzeba by tylko wszystko uszczelnić, co się niezbyt opłaca, ale jeśli ceny ropy i gazu wzrosną... No i nie zajdą inne okoliczności polityczne wewnętrzne i zewnętrzne.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#35971

Mieszkam na takim złożu :((((((
Rus próbował i amerykan - kicha.
Ani technologia Sasol stosowana w RPA wcześniej w zakładach kędzierzyńskich (Silnie bombardowanych).Są to pomysły i nic więcej jak na nasze realia .
Nie ma musu -
Jechałeś kiedyś koło koksowni ? Jak masz wyobrażenie to pomnóż sobie to przez 100 .
Uzgodnienia - biurokracja udupi każdą rewolucje :(((

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35995

Państwowa Agencja Atomistyki moim zdaniem jest organizacją zbyteczną. Moim zdaniem powinna zostać rozwiązana. Tak samo jak Agencja Rozwoju Przemysłu. Pamiętne były słowa Tadeusza Syryjczyka, że najlepsza polityka przemysłowa państwa to brak takowej. Chociaż to udek związany z aferałami, to tutaj miał całkowitą rację.

Węgiel mamy i te państwowe kopalnie. Kończy się tak, że musimy sprowadzać z RPA i wychodzi taniej niż wydobycie u nas i transport PKP. PGNiG - jak to państwowy monopolista - nie eksploatuje złóż gazu. Ktoś rozumny powinien cały przemysł wydobywczy sprywatyzować.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#35973

Prywatyzować , prywatyzować . ha ha .
Złoża prywatyzować ??????????
gdzie się tak dzieje na świecie ?
Firmy poprostu trzeba wycenić - najlepiej na giełdzie .
Po jakiego nam "inwestor strategiczny " np.enei. Trzeba takiem dać przywileje (modne ) zachęcać do inwestowania
( wcześniej tego nie robiono) .
Ręczne sterowanie - w celu mieszania .

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35975

a przecież w USA, Australii czy RPA są prywatne kopalnie i nikt z tego tytułu nie płacze.

Czesi niedawno sprywatyzowali górnictwo węgla kamiennego, no i okazało się, że jeszcze ze dwie kopalnie można wybudować.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#35977

Tam są inne realia geologiczno -geograficzne .
W Australi i Ty możesz mieć swoją mines .
Kwestia co chcesz kopać . opale to wydatek porównywalny z odprawą dla stoczniowca .
Czesi mają atomówki . Tam prywatyzacja wygląda inaczej .
Nie jest to polski hulaj dusza -

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35980

... jak Marynarka Wojenna w Czechach :):):)
Mamy chyba ze trzy cyklotrony, ale oni też majż łódki i barki. :):):)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#35988

Och ma jak najbardziej - tyle że nie za taką kase .
Czesi wbrew pozorom mają zapewniony dostęp do morza , jest enklawa w Hamburgu (ciekawostka).
Wątpie w to aby Klaus czy Topolanek to sprywatyzował - stracił kontrole .

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#35989

Racja, bez kasy, ale też bez planu, polska atomistyka jest jednak sztuka dla sztuki.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#36002

coś tam grzebią , taki sanepid od promieniowania .
Mam nadzieje że część tych środków idzie na badania -tylko czemu nic o nich nie wiadomo , oprócz spertakuralnej awarii - niektórzy ludkowie mówili coś o ufo :)
"Zaciemnienie" środków ;(
Ach , jest nadzieja po latach prac w instytuciePanowskim we wiosce Kozy k. Bielska-Białej- zrobiono ogniwo prawie takie jak Koreańczyk produkuje przemysłowo :))))))))
- nie podniecajmy się , ogniwka będą produkowane w fabryce telewizorów w Grudziądzu . Popatrz PAN , zaczeli od pastuchów - kilku profesorów kilkunastu dochtorów i dwoje Robotników .Publikacji och! w tym coś 5 patentymów - jeden z nich produkcja tygielka - było do chińczyka udać się, ma na składzie .
To jest PAN.!!!!!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#36005

W Krakowie od 1955 istnieje Instytut Fizyki Jądrowej. Wspominam o tym, bo jego twórca, prof. Henryk Niewodniczański (ojciec Jerzego szafa PAA) zapisał się w pamięci jako człowiek, który potrafił zapewnić swojemu zespołowi dużą autonomię od komuny i to w jaj najgorszych czasach.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#36017

Puszczenie energetyki, mówiąc hasłowo, gazowo - ropnej na żywioł, to wystawienie się się na cios Rosji, która traktuje tę część gospodarki w kategoriach politycznych. Gdy będzie trzeba, zainwestuje tyle w kontrolowane przedsiębiorstwa, by wyrżnąć potencjalną konkurencję, nie przejmując się rachunkiem ekonomicznym.

Rosja będzie uprawiała państwowy dumping - aż do skutku. A ze coś przy tym stracą jej raby - poddani? Nic wielkiego - Rosjanie przywykli do biedy. Grunt, że car-batiuszka kontroluje pół świata i jesteśmy mocarstwem. Zaś nasz wywiad i kontrwywiad na odcinku rosyjskim jest ślepy i głuchy. To oni kontrolują nas - nie my ich.

Co do geotermii, jest takie miasto - Mszczonów. Tam się to udało. Woda w kranach pochodzi ze złóż geotermalnych. Są ciepłe baseny. Czemu w innych miastach tego nie ma? Blokowanie tego typu samorządowych inwestycji to nie żaden spisek. Indolencja i bierność lokalnych elit załatwia wszystko. Plus biurokracja i gigantyczne koszta odwiertów (jak znam życie, pewnie i tu są jakieś koncesjonowane firmy zgarniające quasi-monopolistyczną premię).

Podsumowując - na dzień dobry należy dać "zielone światło" dla geotermii. Gdy gminy i powiaty znajdą własne źródła energetyki, łatwiej będzie emancypować się spod rosyjskiej opieki.

Ach, jeszcze jedno - co do rurociągów. Co z tego, że w Polsce zliberalizujemy prawo, skoro w innych krajach tego typu struktury pozostają pod ścisłym nadzorem państwa? Tak, czy siak, trzeba będzie negocjować na poziomie międzyrządowym.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#36011

Gminy i powiaty .nie jest to najlepsze rozwiązanie . Rząd puścił troszke pary na znak że się coś dzieje w tym temacie .
Mszczonów ,Zakopane,Uniejów,Pyrzowice- to przecięwzięcia finansowa kredytem ,własność samorządowa(niczyja w sumie).
I to jest celowe działanie - samorząd jako taki nie będzie inwestował i rozwijał technologi na inne obszary.
Co znaczy" dać zielone światło" - eufemizmem śmierdzi takie rozumowanie .W ten sposób nasze dobro narodowe zostanie dane- rozdane kolesiom mającym kredycik otwarty , monopolistom dotychczasowym .
Wielki firmy z zachodu chcą przejmować kolejno miejskie zakłady ciepłownicze .
Damy się sprzedać jak barany?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#36015

w Twoim rozumowaniu widzę błąd powiązania etatyzmu z patriotyzmem. Rozumiem, że powinniśmy powołać Geotermię Polską S. A. (albo P. P. - jeszcze lepiej), a potem walić w nią miliard złotych co roku, jak w LOT czy PKP. Czy to ma jakikolwiek sens?

Poza tym widzę powtarzanie alterglobalistycznych mitów po różnych Naomi Klein i jej podobnym, jakie to wielkie korporacje straszne. Problem w tym, że wszelkie działania, które w założeniu mają zapobiegać ich dyktatowi, do niego właśnie prowadzą.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#36020

Widzieć bład z wróżby w fusach?
Powołać geotermie S.A. - akcyjna spółka każdy zainteresowany może być udziałowcem . Mieć udział w zasobie narodowym coś na zasadzie współnoty leśnej , spółdzielni .
Nic się nie "powinno powoływać" - pisze tylko o zmarnowanych szansach (latach) ,nadziejach i chałupniczych metodach preferowanych przez rydzykowe środowisko .
Jest "zrzutka "- k.... a na co ta zrzutka ?
Gdyby Ci ludzie działali z rozmachem w sposób klarowny mieli by już kapitał 10 mld :) .Widać idzie o coś innego .
Polak potrafi bałamucić .
Wystarczy wrócić do sprawdzonych przedwojennych PSS Społem -

Prawicowość nie polega na wpuszczaniu ludzi w kanał .

Polska prawicowość to niestety ciemniactwo ubrane w wielkie słowa .

Polski prawicowiec to pies szczekający na swój własny ogon

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#36199

gdy nie będzie urzędu wydającego koncesje, to nie będą mieli gdzie chodzić rosyjscy agenci i korumpować. Prosta sprawa.

Poza tym był kiedyś projekt gazociągu z Norwegii, no i co? Gdyby nie było koncesji, to Gazprom mógłby nam naskoczyć. A tak to może sobie uprawiać polityczny kapitalizm wedle uznania Kremla. A tak to koniec tego typu zabaw. Gazprom byłby zmuszony do konkurencji na zasadach rynkowych i jako państwowy moloch dostałby potężne manto.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#36019