Będzie wojna!

Obrazek użytkownika Spitfire
Świat

Od dłuższego czasu w miarę uważnie staram się obserwować sytuację na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym skoncentrowaniem uwagi na Izraelu i Iranie. We wrześniu głównodowodzący sił NATO i USA w Afganistanie generał McChrystal domagał się wzmocnienia amerykańskich sił wojskowych. Popełniłem wówczas tekst pt.: "Czy będzie wojna z Iranem?", w którym zastanawiałem się nad tym czy aby przypadkiem dodatkowe wzmocnienie sił USA w Afganistanie nie ma na celu zaszachowanie prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada, w związku z potencjalnie możliwym atakiem sił powietrznych Izraela na irańskie instalacje nuklearne. Napisałem, że moim zdaniem inwazja wojsk USA na Iran byłaby nieopłacalna, choć "obecność dodatkowych wojsk amerykańskich niewątpliwie każe Teheranowi dwa razy zastanowić się nim przystąpi do ewentualnej odpowiedzi na izraelski atak".

Dzisiaj docierają do mnie informacje mówiące, że nieznacznie wzmacnia się również liczebność wojsk brytyjskich, stacjonujących w państwach graniczących z Iranem. Rzeczpospolita donosi, iż "brytyjski premier Gordon Brown potwierdził w Izbie Gmin, że skieruje do Afganistanu kolejnych 500 żołnierzy". Brown mówi, że dodatkowi żołnierze zostaną wysłani w celu "przyspieszenia szkolenia afgańskich sił bezpieczeństwa". Z kolei do Iraku Wielka Brytania (także oficjalnie w celu szkolenia innych jednostek wojskowych) wysyła 100 żołnierzy (onet.pl). Co prawda to stu żołnierzy to liczba niewielka, jednakże gdyby przypadkiem okazało się, iż są to jednostki specjalne to owa liczba nie ma większego znaczenia, ponieważ działanie takich jednostek ma być jak cięcie skalpela a nie uderzenie cepa.

Wracając do wspomnianych 500 żołnierzy. Myślę, że Gordon Brown faktycznie pragnie przyśpieszyć szkolenie "afgańskich sił bezpieczeństwa", albowiem teoretycznie im więcej zostanie wyszkolonych żołnierzy afgańskich tym więcej żołnierzy brytyjskich będzie można zaangażować w potencjalnie możliwe akcje militarne jeśliby Ahmadineżad zdecydował się odpowiedzieć siłowo na Izraelskie uderzenie prewencyjne. Ponadto warto zauważyć, że jeśliby Iran podjął działania militarne to niewątpliwie swoją okazję w tym zwęszyliby talibowie, którzy wzmocniliby ofensywę, a wtedy dodatkowe siły afgańskie mogłyby okazać się bardzo cenne. Moim zdaniem coś jest na rzeczy z tym dosyłaniem dodatkowych wojsk do Afganistanu i Iraku i chodzi tu o Iran.

Odnośnie daty uderzenia izraelskiej armii na irańskie instalacje atomowe to myślę, że bardzo sensownie wytypował ją Eli Barbur, który napisał: "A oto harmonogram: październik - rozmówki z Iranem; listopad - chandra jesienna; grudzień - przerwa świąteczo-noworoczna; styczeń - BUM!!!". Pozostaje mieć nadzieję, że Ahmadineżad da się jednak zaszachować i na izraelskie "bum" nie odpowie irańskim "bum", bo wtedy będzie "bum, bum, bum", którego odgłosy poczujemy aż tutaj i to najmocniej zapewne we własnej kieszeni albo mięśniach - jeśli trzeba się będzie przesiąść na rowerek. (;

Brak głosów

Komentarze

Dogadują się . :)
co do tych "wojsk" -
poprostu koalicja w dupe dostaje od pastuchów .:))))))))

Vote up!
1
Vote down!
0
#34244

Pomijając infantylny język Barbura to akurat w tej sprawie może mieć rację. I dobrze.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#34248

Czemu dobrze?

Vote up!
0
Vote down!
-1
#34250

Im mniej niekontrolowanych antyzachodnich państw mających dostęp do broni nuklearnej, tym lepiej.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#34254

Czemu mamy im zakazać prawa do samostanowienia - równowaga w tamtym rejonie musi być .
Idąc tym tokiem myślenia - angole powinni jeżdzić prawą stroną . :))))))) wspomne o umywalkach na dwa krany :)))
Nieznajomość -wrogość . (nie jest to lewacki wymysł)

Vote up!
0
Vote down!
-1
#34257

Samostanowienie to zdecydowanie lewacki wymysł a konkretnie leninowski.

Nie zrozumiałeś o co mi chodzi - agresywne państwo które grozi sojusznikowi USA a jednocześnie posiada lub będzie posiadać broń masowego rażenia to zapalnik regionu, który już teraz jest niebezpieczny dla państw zachodnich.

Załóżmy, że totalny laik przejdzie od nieznajomości-wrogości do znajomości np. nazizmu, komunizmu, i przejdzie nad tym do porządku rzeczy tolerując takie systemy, to te systemy zniszczą go prędzej, czy później.

Przykład - niemrawa postawa Zachodu w 1917 i totalne dno w Monachium w 1938 roku.

Ahmedineżad ma potencjał stać się Hitlerem Islamu. Nie można mu na to pozwolić.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#34264

Konflikt z Iranem - pierwszy wystrzał i mamy "wojne światów" .
Nie tą z książek - prawdziwą .
Chłopcy bawiący się zapałkami łatwo się z tego wymigają .
Dobry komp nie jest w tej chwili obliczyć szansy na wygraną .
Nawet gdyby matematycznie zapisać w postaci równania sensorowego ( to coś - wektory w przestrzeni ,plus kilka innych "wymiarów")- nie ma odpowiedzi.
Irak - i co ?
Afganistan -
Nowy front-? Nie będzie to nowy front .=totalna bzdura że Iran odpali głowice w europe . Najwyżej załatwi naszych starszych braci w wierze .I to tylko pod warunkiem że zostanie "zagoniony do rogu"- wtedy z kota robi się tygrys.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#34267

Słaby Iran jest bezpieczniejszy a cały region łatwiejszy do kontrolowania. To dla mnie jasne i nie przeszkadza mi to. Pax Americana to złoty wiek naszych czasów i mam nadzieję, że symptomy świadczące o jego końcu to fałszywe jaskółki.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#34281

[quote=Jaku]- agresywne państwo które grozi sojusznikowi USA a jednocześnie posiada lub będzie posiadać broń masowego rażenia to zapalnik regionu, który już teraz jest niebezpieczny dla państw zachodnich.

Załóżmy, że totalny laik przejdzie od nieznajomości-wrogości do znajomości np. nazizmu, komunizmu, i przejdzie nad tym do porządku rzeczy tolerując takie systemy, to te systemy zniszczą go prędzej, czy później.

Przykład - niemrawa postawa Zachodu w 1917 i totalne dno w Monachium w 1938 roku.

Ahmedineżad ma potencjał stać się Hitlerem Islamu. Nie można mu na to pozwolić.[/quote]
Wygibas - Historia pokazuje że zarzewie konfliktu (Niemcy-sąsiedzi)wcale nie wygasło ! Klęska 45 roku nie zmieniła niemieckiej realpolityki.Co do miernej postawy zachodu -wojna wybuchła istotnie pod wpływem braku działań europy ale nie zapominaj jeszcze o bolszewikach .Bez ich współudziału Niemcy inaczej by grali.Co do USA- każdy widzi po "tarczy".
Achmed stanie się wojownikiem wtedy gdy będzie miałz kim wojować;))))

Vote up!
0
Vote down!
-1
#34272

Jeżeli spojrzeć na zagadnienie bliskowschodnie z punktu widzenia doktrynalnego to wojna jest niestety oczywistą konsekwencją.
Doktrynerstwo z punktu widzenia Izraela to tak zwane "Wielkie Państwo Żydowskie" obejmujące swym zasięgiem dużo, dużo więcej niż obecny Izrael, natomiast doktrynerstwo muzułmańskie to zepchnięcie Izraelitów do morza. Izrael posiada głowice nuklearne, a ośrodek w Dimonie produkuje kolejne ich generacje.
Iran stara się wprowadzić pewien stan równowagi produkując własne głowice i zaopatrując się w środki ich przenoszenia - nie jest to dla mnie nic nadzwyczajnego. Izrael stara się temu przeciwdziałać na wszelkie możliwe sposoby - też mnie to nie dziwi.
Jednych i drugich uważam za co najmniej "popaprańców" - dać im po maczudze i niech się napieprzają, bo gdy mają takie środki techniczne jak w tej chwili to na całym świecie nie jest bezpiecznie.
Andrzej.A

Vote up!
0
Vote down!
-1

Venenosi bufones pellem non mutant Andrzej.A

#34280

Lepszy Wielki Kalifat czy Wielki Żydostan, że tak go nazwę?

Dla nas, jako sojuszników USA, bezpieczniejsze jest to drugie. Z resztą w wielu miejscach obowiązuje bez niepotrzebnych wojen - małe lobby żydowskie działa lepiej niż najlepszy sajaret w Mossadzie.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#34282

Sojusz - dozgonny będzie?
Kiedy USA uznają że Polska jest na sprzedaż?

Vote up!
1
Vote down!
-1
#34285

Dlaczego tarcza została pogrzebana? Ano została pogrzebana po wizycie Peresa w Moskwie, kiedy to Izrael w zamian za wolną rękę w Iranie obiecał Miedwiedowowi (Rosji) wpłynąć na USA (Barrack Hussain Obama) na ostateczne pogrzebanie tarczy. To było głośno, a ogłoszenie tego 17-go września wcale nie było przypadkowe. Obawiam się, że jest jeszcze coś cichego. Coś na kształt Mołotow-Ribbentrop. Mając to na uwadze dobrze byłoby zaopatrzyć się we własną broń atomową, oczywiście przy okazji powiesić na latarniach całą potargowiczowską hołotę z Sikorskim i Tuskiem na czele

______________________________________________________

"Strzeżcie się Wilki, strzeżcie się przynęty..."

Vote up!
1
Vote down!
-1

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#34287

kołem się toczą - Piast kołodziej by się żachnął.
Po drodze stateczek piratów i 500 wojaków .
Wojny nie będzie - jeszcze nie czas(teraz)
w.... nas!!!!

Vote up!
1
Vote down!
-1
#34289

Te dwa pomysły są wspierane tylko przez ekstremistów po obu stronach. A ekstrema, jak ekstrema, nie jest popierana przez większość.

Vote up!
1
Vote down!
-1
#34297