TUSKU, musisz!

Obrazek użytkownika kryska
Kraj

TUSKU, gdzie ta Europa w IIIRP postkomunistycznej?
My chcemy Europy w Polsce.
Chcemy europejskich warunków życia, pracy i europejskiej płacy, chcemy opieki zdrowotnej na poziomie europejskim.
A co zafundował nam cudotwórca?

- Solidarność nie jest jedną z oczywistych charakterystycznych cech polskiego społeczeństwa - pisze "Guardian". Brytyjska gazeta twierdzi, iż pomimo znacznego rozwoju ekonomicznego po upadku komunizmu, w Polsce pogłębia się przepaść pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi.
Jak pisze "Guardian", po 1989 roku w Polsce dokonano przebudowy państwa socjalnego. W procesie mieli być silnie widoczni "doradcy z Banku Światowego, którzy przyjechali z ich neo-konserwatywną agendą w walizkach". - Mało zaskakującym skutkiem tych działań jest wysoki poziom nierówności społecznej - pisze "Guardian".

W Polsce, według brytyjskich dziennikarzy, poziomy zarobków należą do najbardziej rozwarstwionych w UE. - Teoretycznie poziom biedy w Polsce jest porównywalny z tym w Wielkiej Brytanii. Jednak relatywnie ludziom nad Wisłą żyje się o wiele gorzej. W Wielkiej Brytanii osoba statystycznie biedna, zarabia trzy razy więcej niż statystyczny biedny Polak.
- W Polsce jest dwa razy więcej biednych dzieci niż w Wielkiej Brytanii, a mieszkańcy najbiedniejszych dzielnic Warszawy statystycznie żyją 15 lat krócej niż ci z zamożniejszych - pisze "Guardian". Ogólna średnia długość życia Polaków jest określana jako "poprawiająca się, jednak gorsza niż w Europie Zachodniej, ale lepsza niż w Rosji".

Wydatki socjalne w Polsce wynoszą 25 procent PKB, wobec 23,3 procent w Wielkiej Brytanii. "Guardian" dodaje, że system wymaga reformy, ponieważ koszty pracy są "olbrzymie" i wynoszą 11 procent PKB.

W Polsce jest jedynie 2,16 lekarza na 1000 ludzi, w porównaniu do 2,61 w Wielkiej Brytanii.
"Guardian" stwierdza również, że państwo jest mało "przyjazne" wobec rodzin. Brakuje opieki dla najmłodszych dzieci w postaci żłobków i przedszkoli. Państwowa pomoc dla samotnych rodziców jest określana jako "zdecydowanie gorsza" niż w Wielkiej Brytanii.

Wskaźnik ubóstwa według unijnych wyliczeń to 750 zł na osobę w gospodarstwie domowym. Wiele osób musi przeżyć jednak w Polsce o zaledwie kilka złotych więcej ponad tę kwotę. Wtedy po opłaceniu rachunków muszą kupować najtańszą żywność i ubierać się w sklepach z odzieżą używaną.

Problem dotyczy nie tylko niewykwalifikowanych robotników, ale także osób z wyższym wykształceniem. Z biedą borykają się najczęściej ludzie po 40. roku życia, ale także aż 23 procent młodych osób przed trzydziestką.

Ekspert z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych Piotr Broda-Wysocki zwraca uwagę z kolei na zachwianą u nas relację pensji do cen towarów. – Zarobki są niskie, a ceny towarów wysokie – mówi.

We Francji średnia płaca to 3021 euro, czyli ok. 12 tys. zł. W Polsce – 3650 zł. Tymczasem różnice w cenach nie są aż tak wielkie – za 1 kg mięsa we Francji zapłacimy 4 – 5 euro, czyli ok. 25 zł - podobnie jak w Polsce.

Polskie dzieci znajdują się w najgorszej sytuacji materialnej w Europie. Według raportu OECD - w Polsce na dzieci wydaje się najmniej spośród wszystkich 32 krajów należących do organizacji. W podobnych badaniach przeprowadzonych w 21 krajach europejskich przez UNICEF Polska również zajęła ostatnie miejsce. W obu raportach najlepiej wypadły kraje skandynawskie.

Oto cena benzyny w UE i Polsce - 2012

i minimalne wynagrodenie - 2012

TUSKU, nie wystarczy pieprzyc o zielonej mitycznej wyspie, bzdecić o rosnacym dobrobycie i pleść o euroentuzjazmie Polaków.
Euroentuzjazm będzie, kiedy zniknie pesymizm w kieszeniach.

Polska Fundacja im. Roberta Schumana jest organizacją pozarządową i ponadpartyjną. Naszym celem jest mobilizowanie obywateli do angażowania się w proces jednoczenia Europy. Rozwijamy programy, które uczą wykorzystania szans, jakie daje nam członkostwo w UE, współpracujemy z wieloma środowiskami w Unii i poza nią, by lepiej poznać i respektować wspólne wartości demokratyczne.

I wielka euroentuzjastka za kila tysięcy euro miesięcznie Róża Thun z domu Woźniakowska, właśc. Róża Maria Gräfin von Thun und Hohenstein[1] (ur. 13 kwietnia 1954 w Krakowie) – polska działaczka organizacji pozarządowych, publicystka; była szefowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, od 2009 posłanka do Parlamentu Europejskiego.

TUSKU i wy euroentuzjaści z kabzami wypchanymi plikami banknotów euro, zróbcie nam Europę w Polsce!
Chociaż w wersji minimum.
W przeciwnym wypadku przestańcie pieprzyć o jakimś wirtualnym skoku modernizacyjnym i cywilizacyjnym.

ps. wszystkie materiały z sieci

Oto skok cywilizacyjny IIIRP według Tuska:

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Tusku musisz... zawisnąć na najbliższej latarni.

Navigare necesse est

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Navigare necesse est

#237410

chciałbym napisać że pomyłka! , to nie ten kraj!..Niestety (cholernie smutne niestety)  to szczera prawda!!.

 Nie jestem bezsilny!, obojętny!, pozbawiony nadziei!. Przeciwnie moja skromna osoba jest jedną spośród milionów ,którzy TO zmienią! już dokonują zmian!

Pozdrawiam serdecznie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#237463