Puch marny?

Obrazek użytkownika kryska
Kultura
~ Kobieto! puchu marny! ~ _______ Kobieto! puchu marny! ty wietrzna istoto! Postaci twojej zazdroszczą anieli, A duszę gorszą masz, gorszą niżeli!... Przebóg! tak ciebie oślepiło złoto! I honorów świecąca bańka, wewnątrz pusta! Bodaj!... Niech, czego dotkniesz, przeleje się w złoto; Gdzie tylko zwrócisz serce i usta, Całuj, ściskaj zimne złoto! ______ Ja, gdybym równie był panem wyboru, I najcudniejsza postać dziewicza, Jakiej Bóg dotąd nie pokazał wzoru, Piękniejsza niżli aniołów oblicza, Niżli sny moje, niżli poetów zmyślenia, Niżli ty nawet... oddam ją za ciebie, Za słodycz twego jedynego spojrzenia! ______ Ach, i gdyby w posagu Płynęło za nią wszystkie złoto Tagu, Gdyby królestwo w niebie, Oddałbym ją za ciebie! Najmniejszych względów nie zyska ode mnie, Gdyby za tyle piękności i złota Prosiła tylko, ażeby jej luby Poświęcił małą cząstkę żywota, Którą dla ciebie całkiem poświęca daremnie! Adam Mickiewicz - Kobiet nie można zrozumieć, trzeba je kochać - - Kobieta w połowie jest małą prawdą, w połowie małym kłamstwem, a w całości wielką niewiadomą - - Okropne jest to, że nie można ani żyć z kobietami, ani bez nich - - Kobiety kochają zwyciężonych, ale zdradzają ich ze zwycięzcami - - Kobieta kocha albo nienawidzi; trzeciej możliwości brak - - Kobieta jest najpiękniejszą ozdobą mężczyzny, i najdroższą - - Miłość ogarnia całe życie kobiety, jest jej więzieniem i jej niebem - ps.materiały z sieci
Brak głosów

Komentarze

Kobieto! puchu marny! ty wietrzna istoto!
Postaci twojej zazdroszczą anieli,
------------------------------------------------
Dobrze, że wieszcz nie dożył dzisiejszych czasów. Jestem przekonanym, że nie napisałby zacytowanych słów widząc "tę" Grodzką w telewizorku. A zaręczam, w realu jest jeszcze gorzej. Uważam, że sejm powinien wymóc na "pani Ani" noszenie spódnic w kratę. Moglibyśmy chwalić się, że w polskim sejmie zasiada przedstawiciel szkockiej orkiestry dętej.

Vote up!
0
Vote down!
0
#329199

zawsze mieli o kobieta wielkie wyobrażenie, a same kobiety czasami mają teraz o sobie jeszcze większe. Po co Wam te wszystkie pudry, makijaże, ozdoby i tak jesteście wspaniałe.
- komentował romantyk, przedstawiciel gatunku na wyginięciu.

PS. Z innej beczki, nie które mówią, że potrafią się cenić, a tak naprawdę wcale się nie szanują, ubolewam zwłaszcza nad feministkami, którym wystarczy "wolna miłość" i "prawo do mordowania nienarodzonych".

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam.

#329213