Pod nadzorem św.Floriana

Obrazek użytkownika kryska
Blog

Oni mają zawsze ręce pełne roboty.

4 Maja - dzień Straży Pożarnej

W Polsce od 2003 roku 4 Maja obchodzony jest Dzień Strażaka. Jest ono wyrazem hołdu dla poległych strażaków oraz wyrazem szacunku dla strażaków za ich trud i narażanie życia dla innych, często nieznanych osób.

Patron strażaków - św. Florian żył w czasach ostatniego prześladowania chrześcijan, za cesarza Dioklecjana w ówczesnej rzymskiej prowincji Ufernoricum, dzisiejszej Górnej Austrii.
Ponieważ Florian zginął śmiercią męczeńską w nurtach rzeki, w duchu ludowej pobożności obrano go za patrona strażaków. Św. Florian czczony jest jako orędownik podczas pożarów i powodzi, patronuje także strażakom, hutnikom, kominiarzom oraz piwowarom, bednarzom, węglarzom i ceramikom.

W Polsce relikwie św. Floriana obecne są od XII wieku. Początkowo przebywały w głównym ołtarzu katedry na Wawelu, a św. Florian został pierwszym patronem w Krakowie. Część relikwii pozostawiono dla wzniesionego w 1185 r. na krakowskim Kleparzu kościoła pod jego wezwaniem. Z Krakowa kult św. Floriana zaczął się rozpowszechniać na całą Polskę, a także na Węgry. Jego kult nasilił się na przełomie XIX i XX wieku, w dobie społecznych oczekiwań na patrona w niebezpieczeństwach epidemii, pożarów i klęsk żywiołowych.

Mszą w katedrze św. Floriano zainaugurowano warszawskie centralne uroczystości strażackie. W trakcie obchodów absolwenci Szkoły Głównej Służby Pożarniczej przyjęli promocję oficerską.
Eucharystię poprzedziła procesja z relikwiami św. Floriana, która już tradycyjnie wyruszyła z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej przy ul. Marcinkowskiego do bazyliki.
Zwracając się do absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej bp Solarczyk życzył im, aby wykorzystując zdobyte umiejętności nigdy nie zapomnieli, że ich siłą jest wspólnota. - Trzeba być razem w jednostkach, trzeba być razem w drużynach, w tym co jest wyzwanie wielkiej troski o ratunek dla człowieka - zauważył kaznodzieja.

Na zakończenie Mszy św. poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą polskich strażaków. Po liturgii na Placu Piłsudskiego promocję oficerską otrzymało 453 absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Jest to jedyna w kraju i jedna z nielicznych na świecie wyższa państwowa uczelnia kształcąca pożarniczą kadrę oficerską oraz specjalistów w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i cywilnego.

Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków (Matta, Stuarta, Jasona, Garry'ego i Chrisa) 2 grudnia 1998 roku w Linton. Próbowali ratować czyjeś życie i mienie w czasie pożaru, jak robią to strażacy na całym świecie.

Jako wyraz szacunku dla poległych strażaków i wsparcie dla ich rodzin, Country Fire Authority [CFA] (Straż Pożarna w stanie Viktoria, Melbourne, w Australii, składająca się w głównej mierze z wolontariuszy) i Victorian community (Wspólnota, społeczność st. Wiktoria) przyjęła sobie za symbol czerwono-niebieską wstążką. Kiedy po raz pierwszy informacja ta trafiła do społeczności internetowej odzew był natychmiastowy od załóg strażackich z USA, które przyjęły noszenie symbolu nie tylko w tym dniu.

Obchody Dnia Strażaka w Warszawie rozpocznie defilada pojazdów straży pożarnej zaplanowana na godzinę 12.00.

Z okazji Dnia Strażaka zaplanowano na 5 maja na godz. 12 defiladę pojazdów pożarniczych. Start defilady przy rondzie de Gaulle’a. Defilada przemieszczać będzie dalej się Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, Królewską na plac Piłsudskiego.

Na placu o godz. 13 i 15 będzie można zobaczyć pokazy ratownictwa, a o godz. 14 i 16 przekonać się, jak działa historyczna sikawka parowa z 1884 roku.

O godz. 15 zaplanowano występ Staśka Wielanka i Kapeli Warszawskiej oraz orkiestry strażackiej w Ogrodzie Saskim.

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/dzien-strazaka-obchody-w-warszawie-jakie-atrakcje-przewidziane-w-stolicy_321043.html

10 Przykazań Strażaka

I. Nie wyobrażaj sobie, że samo przywdzianie munduru strażackiego czyni cię już strażakiem, albowiem jeśli paradujesz w mundurze, a zaniedbujesz swoje obowiązki, jesteś jak wilk w owczej skórze.

II. Bądź zawsze trzeźwy. Trzeźwość jest podstawą wszystkich cnót, jakie prawego strażaka zdobić powinny.

III. Bądź czujny - czujny jak kogut w nocy, jak orzeł w dzień. Zawsze gotów bądź na ratunek. Śpij jak zając, a bądź mężny jak lew.

IV. Bądź odważny, ale i rozważny. Nie narażaj życia i zdrowia tam, gdzie osiągnąć się nic nie da, lub gdzie oczywiste niebezpieczeństwo życiu zagraża. Nie czyń brawury, dla popisu, lecz wszystko czyń co każe obowiązek, co każą przełożeni, co wymaga dobrego dzieła, któremu służysz.

V. Będziesz posłuszny przełożonym swoim. Strażak to żołnierz armii dobrego dzieła i jak żołnierz winien w rzeczach służby wyrzec się własnej woli.

VI. Przestrzegaj porządku. Przysłowie głos: "Porządek jest duszą świata". Bez porządku ani państwo, ani dom ostać się nie może.

VII. Bądź dumny z tego, że należysz do towarzystwa pożarniczego, że należysz do niezliczonej rzeszy bojowników walczących pod sztandarem najczystszej miłości bliźniego.

VIII. Będziesz towarzyszem dobrym. Przepiękne hasło strażackie: "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" uczy, jakiego rodzaju ma być koleżeństwo w drużynach strażackich.

IX. Będziesz spełniał obowiązki swoje z ochotą. Jesteś ochotnikiem, więc nie czyń jak najemnik, który rad wykręca się od roboty.

X. Będziesz się starał o zabezpieczenie losu swojej rodziny na wypadek twojej śmierci lub kalectwa.

na podstawie "Strażaka" z 1901 r.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

gardzi pamięcia o strażakach i pałuje niczym bolek

pozdro

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#355506

gość z drogi

pamiętam święto Św. Florian z lat dzieciństwa,

pamiętam jak uroczyście było obchodzone... i te sztandary, i Kapłani święcący Je...

Jednym z Nich był mój dawno nie żyjący już Stryj...

szczególne znaczenia i barw nabierały obchody owe na Polskich Wsiach i mimo komuny...ludzie szli  do Koscioła ,by modlić się do świetego Floriana o opieke,na rogach wiosek i miasteczek można było spotkać przydrożne figurki tego Świetego...

pożar wtedy był podobnie zresztą jak i  dzisiaj czymś bardzo strasznym,więc opieka świętego Florian ,była bardzo cenna :)

Krysko,serdeczności poniedziałkowe....:)

a pałkarz?,widać nie lubi świętego Floriana ...ot i co  :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#355514

pałkują moje ostatnie notki, bo nie wylewam kubel pomyj na tv Republika
pokazali w tej dyskusji swoje oblicza
alboś z nimi albos wróg
dali sygnał plucia i masz pluc z nimi
ot to według nich pluralizm, bo według nich tylko oni i O.Rydzyk to jedynie słuszni i patrioci

pozdrawiam równiez serdecznie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#355518

gość z drogi

Republika działa i to całkiem nie żle,zaraz zadzwonię do UPC,i spytam,czy mają z nimi umowe,a jak nie mają ,to będę się domagać,

na razie kupię kartę Klubową...

a co do Telewizji Trwam i Radia Maryja,jak widzisz

..potrafię jedno z drugim pogodzić,broniac Radia ,kiedyś ,bronię dzisiaj nowej telewizji licząc na Jej Dobrą Robotę w naprawianiu Polski

Jedno drugiemu nie powinno przeszkadzać ani konkurować,wczoraj na antenie Republiki była transmisja z pięknej mszy...Telewizja Trwam nie straci swoich 

a Republika nie odbierze jej słuchaczy...przykładem jestem ja...

zresztą obie mają trafić do polskich serc i umysłów i do każdego, komu Polska jest droga...i tego im i nam życzę

serd pozdrawiam...rozchmurz się i uśmiechnij...:)

10

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#355534

Florian jest tez patronem Hutnikow,
no niestety Hutnictwo w 70% sprzedane przez Millera z Kwasniewskim AD 2004.
ja kiedys mialem TO Swieto....
Krakowska huta dosc sie zwinela w ostatnich latach.
Jednak kosciol sw. Floriana w Krakowie stoi nadal- jesli stanac plecami do Barbakanu na koncu placu Matejki po prawej widac wlasnie ten kosciol

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#355521

gość z drogi

patrzę na mojego mosiężnego Jana Pawła II,odlanego przez ukochanych Hutników...nigdy nie zapomne Mszy Świetej na ktora zaprosili mnie,nie zapomnę tych sztandarów,róży podarowanej Najświetszej Mateńce...i pokaleczonych paluszków pewnej pani inzynier -Hutnik...Halinki...ktora całą noc pracowała nad listkami :)

Nie ma juz ani Hut Polskich nie ma Odlewni...szanowny Emirze...i tylko my błąkający się po sieci ,od czasu do czasu wykrzykujemy swoje Żale i bóle....

Zniszczyli WSZYSTKO...wszystko co nasze,co Polskie....znam  ich z imienia i nazwiska ,znam i pytam,czy warto było ?

na chwilę ,dla błysku ,dla poklepania PO plecach...?

Polskie Huty,nasza Duma,Polskie Odlewnie...gdzie jesteście...Huto Szczecin ...co z Tobą...

a działo się to wszystko za czasów prezia ,buzka i  w światłach JUPITERów SA ,PKO SA i im podobnych szmatławych interesów z okolic przeróznych nfi...i TW Boniego, doradcy od wszystkiego ...ot czasy od wasacza PO grada i Katar

pozdrowienia ..od

kiedyś  złota akcja,ale ta od veta...albo akcjonariusza serii A

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#355538

pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#355543

gość z drogi

nie nie mozemy...mamy jeszcze coś do załatwienia...i Ty wiesz ,co

Musimy odebrać te Nasze Huty,Stocznie,Odlewnie ,a jeśli nie ma ich  już i  tylko składnica złomu PO nich została,

to stworzyć od Nowa,

dlaPolski...nie dla kolesiów-złodzieji...Bo Polska jest TU, w Naszych sercach 

Polska przedwojenna w ciągu kilkunastu lat zbudowała wszystko od podstaw łącznie z Portem Gdynia...więc i nam sie musi udać...tylko wypędzmy tych,co szkodzą Polsce i jej Narodowi...tym,którzy za psi grosz sprzedali WSZYSTKO....

serdecznie pozdrawiam i wierzę,że się   uda...ale jeden warunek ...Razem ...:)

bo Polska jest jedna ,jak Matka :)

serdeczności i dzięki za Elektryczne Gitary :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#355567

Bardzo interesująca notka, którą przeczytałam już wczoraj i oczywiście nagrodziłam dyszką :)

W przededniu święta strażaków uczestniczyłam w uroczystej Mszy na Krzeptówkach, odprawianej w podziękowaniu za ich trud i ofiarność. 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#355561