Oddał życie, ma obelisk w Pradze

Obrazek użytkownika kryska
Historia

W Pradze został odsłonięty pomnik Ryszarda Siwca, który 42 lata temu dokonał samospalenia na warszawskim stadionie Dziesięciolecia.
Był to dramatyczny protest przeciwko władzy totalitarnej i udziałowi Polski w zbrojnej interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 roku.
Ryszard Siwiec dokonał samospalenia podczas uroczystości dożynkowych 8 września 1968 roku, w obecności szefów partii, dyplomatów i 100 tys. widzów. Komunistyczne władze nakazały wyretuszowanie śladów zdarzenia z dziennikarskich i filmowych relacji. Milczeli także świadkowie - ludzie obecni na stadionie byli przekonani, że mają do czynienia z szaleńcem.

W obecności grającej nieprzerwanie orkiestry, tańczących zespołów i ekipy rządowej, płonąca postać pozostała niemal niezauważona. Ryszard Siwiec cztery dni później zmarł w wyniku poparzeń obejmujących ponad 85 proc. ciała. Pozostawił dramatyczny testament adresowany do swoich dzieci i przesłanie nagrane na taśmie magnetofonowej: "Usłyszcie mój krzyk. Krzyk szarego, zwyczajnego człowieka!".

- Ludzie, w których może jeszcze tkwi iskierka ludzkości, uczuć ludzkich, opamiętajcie się! Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie, opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno -!

Powyższe słowa pochodzą z testamentu Ryszarda Siwca który 38 lat temu, podczas dożynek na Stadionie Dziesięciolecia podpalił się, protestując przeciwko inwazji wojsk układu warszawskiego na Czechosłowację.

Po latach prezydent Czech Vaclav Havel przyznał pośmiertnie Ryszardowi Siwcowi jedno z najwyższych odznaczeń w Czechach - Order Tomasza Masaryka I klasy. Prezydent Słowacji pośmiertnie odznaczył go Orderem Białego Podwójnego Krzyża, najwyższym wyróżnieniem przyznawanym cudzoziemcom.

W 1991 roku Maciej Drygas nakręcił film opowiadający o Siwcu. W obrazie reżyser zamieścił odnaleziony kilkusekundowy fragment nagrania płonącego Ryszarda Siwca, utrwalony przez operatora Polskiej Kroniki Filmowej.

Ryszard Siwiec urodził się w 1909 roku. Z wykształcenia był filozofem. Podczas II wojny walczył w AK. Po wojnie nie chciał uczyć w szkole aby nie brać udziału w komunistycznej indoktrynacji młodzieży.

Przez lata na prywatnej maszynie pisał i powielał ulotki podpisując je Jan Polak. Nagonka Marca 1968 oraz agresja na Czechosłowację z udziałem wojsk polskich przekonała go, że należy wstrząsnąć sumieniem rodaków. Postanowił zaprotestować własną śmiercią. Jadąc do Warszawy pociągiem napisał list pożegnalny do żony, po akcie samospalenia przechwycony na poczcie przez Służbę Bezpieczeństwa, w konsekwencji czego dotarł do niej dopiero po 20 latach!

Zanim oblał się rozpuszczalnikiem, rozrzucił w tłum ulotki z protestacyjnym apelem. Płonąc, krzyczał Protestuję i nie pozwalał gasić płomieni. Zmarł po 4 dniach w szpitalu w wyniku odniesionych oparzeń (ponad 85% powierzchni ciała).

Jego protest został przemilczany przez wszystkie media oficjalne. Bezpośrednim świadkom SB wmawiała, że Siwiec był niezrównoważony psychicznie.
W 2003 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał Siwcowi pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Jednak jego rodzina odmówiła przyjęcia odznaczenia.

Usłyszcie mój krzyk!

Jadąc do Warszawy pociągiem napisał list pożegnalny do żony, po akcie samospalenia przechwycony na poczcie przez Służbę Bezpieczeństwa, w konsekwencji czego dotarł do niej dopiero po 22 latach.

- Kochana Marysiu, nie płacz. Szkoda sił, a będą ci potrzebne. Jestem pewny, że to dla tej chwili żyłem 60 lat. Wybacz, nie można było inaczej. Po to, żeby nie zginęła prawda, człowieczeństwo, wolność ginę, a to mniejsze zło niż śmierć milionów. Nie przyjeżdżaj do Warszawy. Mnie już nikt nic nie pomoże. Dojeżdżamy do Warszawy, pisze w pociągu, dlatego krzywo. Jest mi tak dobrze, czuję spokój wewnętrzny jak nigdy w życiu -.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Siwiec
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,81048,8272071,W_Pradze_bedzie_odsloniety_obelisk_upamietniajacy.html
http://www.przemysl24.pl/ludzie/ryszard-siwiec.html
http://www.zgapa.pl/zgapedia/Ryszard_Siwiec.html

POLACY, opmiętajcie się, jeszcze nie jest za póżno!

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

ale czemu znowu ten sam artysta-rzeźbiarz z Ossowa i Powązek? i znowu nagłaśnia GW?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#80748

Dobrze Kryska, że wspomniałaś tę historię.

Ludzie wychowani w Polsce międzywojennej w II RP nie wahali się ani przez sekundę poświęcać swojego życia na ołtarzu zasad, na ołtarzu naszej ukochanej Ojczyzny, w imię "głupich" (tak sądzi wielu z spośród nas) zasad, które im wpojono w domach rodzinnych, na religii, w szkołach, w harcerstwie, w Sokolstwie, w liceach i na studiach, tamci ludzie wierzyli głęboko w Polskę, w jej dobro i w jej przyszłe powodzenie. Wierzyli głęboko w to, że warto dla niej wszystko poświęcić nawet życie.

Dzisiaj wielu z nas twierdzi, że nasze symbole narodowe, że nasza tradycja oraz pochodzenie to nic nieznaczące symbole, dla których nie warto wykonywać żadnych gestów, aby nie zostać wmanipulowanym w polityczną walkę między buldogami, która odbywa się dzisiaj w Polsce na naszych oczach i żeby nie zostać przypadkiem nazwanym oszołomem i wariatem.

Jednak czy nam chodzi tak naprawdę o te nieczyste zagrywki czy właśnie o takie postępowanie, na które się zdecydował pan Ryszard Siwiec, które moim zdaniem było krzykiem o uczciwość i poszanowanie wolności, tradycji i suwerenności i o PRAWDĘ o innych ludziach?

Co on by nam dzisiaj powiedział na temat obrony polskiego Krzyża, pochodzenia Polaków, przywiązania nas wszystkich do tradycji i tożsamości polskiej oraz o naszych symbolach narodowych, i jak by on się zachował, jakby oczywiście żył w dzisiejszej Polsce i co by nam radził zrobić w tej sytuacji, w której nasz naród dzisiaj się znalazł?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#80779

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#80798