Numer 6804

Obrazek użytkownika kryska
Kultura

August Kowalczyk, który w obozie oznaczony był numerem 6804, od ponad 30 lat opowiada o swojej ucieczce, a także o odważnych ludziach, którzy w kolejnych dniach pomogli mu, ratując życie.
Dotychczas dzielił się swoimi doświadczeniami z publicznością na kilku kontynentach.
Dokładnie w 70. rocznicę ucieczki, liczba tych opowieści zrównała się z jego numerem obozowym.
W miejscu wydarzeń z 10 czerwca 1942 r. August Kowalczyk opowiedział swoją historię po raz 6804.
Wygłoszone świadectwo poświęcił pamięci tych wszystkich, którzy zginęli w Auschwitz i Uroczystości 70. rocznicy buntu karnej kompanii.

70 lat temu, 10 czerwca 1942 r., doszło do buntu i zbiorowej ucieczki więźniów karnej kompanii z niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz II-Birkenau.

http://pl.auschwitz.org/m/index.php?option=com_content&task=view&id=1510&Itemid=10

W dniu ucieczki karna kompania pracowała przy budowie rowu melioracyjnego w Brzezince. Więźniowie ustalili, że zaczną uciekać,kiedy usłyszą sygnał kończący pracę. Ale plany pokrzyżowała im ulewa. Z powodu deszczu szef kompanii karnej postanowił bowiem zakończyć pracę wcześniej. Dlatego więźniowie, słysząc sygnał wcześniej niż planowano, byli nieco zdezorientowani.

Uciekać zaczęło kilkudziesięciu więźniów. Część zastrzelono, część złapano. Tylko dziewięciu osobom ucieczka się udała. Wśród nich był August Kowalczyk. Najpierw uciekł do lasu, potem przepłynął rzekę, a na koniec schował się w polu pokrytym zbożem. Tam znalazły go pracujące w pobliżu kobiety. Po kilku dniach, w kobiecym przebraniu, więźnia przeprowadzono do pobliskiej wsi Bojszowy. Tam znalazł schronienie w specjalnie przygotowanej kryjówce na poddaszu jednego z domów.

W Bojszowach ukrywał się 7 tygodni. Potem trafił do walczącego w Małopolsce oddziału partyzanckiego.

Przed laty był dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i Teatru Polskiego w Warszawie. Wszyscy pamiętają jego role w serialach telewizyjnych: "Stawce większej niż życie", "Tajemnicy Enigmy", "Znaku Orła", "Układzie krążenia", "Polskich drogach", "Janosiku", "Chłopach"

August Kowalczyk w serialu "Tajemnica Enigmy"

W serialu "Janosik"
Do naszego miasta trafił na początku lat 60.

- Co prawda dyrektorował w Częstochowie jeszcze przed rolą w "Chłopach", która przyniosła mu dużą popularność, ale i tak był już wtedy znany - mówił obecny dyrektor Teatru im. Mickiewicza Robert Dorosławski podczas jubileuszu miejskiej sceny w 2002 roku. - W ciągu trzech lat zagrał u nas kilka ról. Jego eksperymenty z polskim dramatem współczesnym przyniosły teatrowi znaczny sukces. Ogólnopolska krytyka ani przed, ani po Kowalczyku tak dużo nie pisała o Częstochowie. Co ciekawe, jeśli zbada się dokumenty pokazujące frekwencję i wpływy - wypadają one kiepsko. Czyli że miejscowa publiczność chyba te eksperymenty nie do końca kupiła.

- Ten teatr był miejscem, które ukształtowało moje artystyczne życie - wspominał sam Kowalczyk podczas jubileuszowych obchodów. - Tu miałem pełną swobodę w realizowaniu swojej pasji odkrywania współczesnej polskiej dramaturgii, co zwracało uwagę środowiska teatralnego w całym kraju.

Więcej... http://czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,12220195,Zmarl_August_Kowalczyk__Wyprowadzil_czestochowski.html#ixzz227Vspmj5

August Kowalczyk był pomysłodawcą utworzenia w Oświęcimiu ośrodka dla osób cierpiących, w którym spędził ostanie dni swojego życia. Miesiąc temu w symboliczny i niezwykle uroczysty sposób August Kowalczyk otworzył Pomnik „Hospicjum Miastu Oświęcim” tymi słowami:

- Moje miejsce na ziemi nie w cieniu domowych lip, nie w cieple czterech ścian, nie wśród tych, którzy śmieją się, nie z tymi, co po drodze do miłości i wiary budują kościoły własnych marzeń, nie w świecie bezpiecznym, koni na biegunach, pachnącej bułki z jarmarku… Dowiedziałem się, że moje miejsce na ziemi oplecione cierniową koroną podtrzymują białe palce słupów. Jesteś przypisany, należysz do tej ziemi, do tych kamieni. Uciekłem przed runiczną magią dwóch liter SS, przed ciekawością martwych oczodołów, ale została moja pamięć i wraca tu, do tego miejsca na ziemi, dlatego żyję z tym miastem Oświęcim.-

August Kowalczyk urodził się 15 sierpnia 1921 w Tarnawej Górze.
Od 04.12.1940 do 10.06.1942 był osadzony w hitlerowskim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz .

W roku 1948 ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na kierunku filologia polska.
9 listopada 1945 zadebiutował jako aktor. Występował na deskach krakowskich i warszawskich teatrów.

August Kowalczyk od kilku lat zmagał się z chorobą nowotworową.
Zmarł w niedzielę w otoczeniu najbliższych w oświęcimskim hospicjum, którego był pomysłodawcą i współtwórcą.
Kowalczyk zmarł w wieku 91 lat.

http://bumerangpolski.blogspot.com/2012/07/zmar-august-kowalczyk-znany-aktor-byy.html

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis...

Dziękuję za to piękne wspomnienie.

Pozdrawiam.Ursa Minor

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Ursa Minor

#279047