Czołem Panie Generale!

Obrazek użytkownika kryska
Historia

Generał Błasik ponad trzy lata temu został dowódcą Sił Powietrznych
Dokładnie – 19 kwietnia 2007 roku – generał brygady pilot Andrzej Błasik, awansowany do stopnia generała dywizji, został mianowany na stanowisko dowódcy Sił Powietrznych. Mianowania dokonał prezydent Lech Kaczyński w obecności ministra obrony narodowej Aleksandra Szczygły. Wszyscy zginęli 10 kwietnia w tragicznej katastrofie pod Smoleńskiem.

Generał Andrzej Błasik, zanim został dowódcą Sił Powietrznych, przechodził kolejne szczeble kariery lotniczej, zaczynając od 8 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Mirosławcu. Do pułku trafił zaraz po ukończeniu dęblińskiej "Szkoły Orląt", po promocji. Latał na Limach-6, następnie – już w 40 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie – zdobywał doświadczenie na Iskrach i Su-22. Uzyskał 1 klasę pilota wojskowego w lotnictwie myśliwsko-bombowym, w 1991 roku otrzymał tytuł pilota roku świdwińskiego pułku. Kształcił się na warszawskim AON-ie, a także za granicą, w Holandii, USA. W 2002 roku objął dowodzenie 31 Bazą Lotniczą w Krzesinach, zdobywając dla niej zaszczytny tytuł "Znak Honorowy Sił Zbrojnych RP" za doskonałe zabezpieczenie wielkiego ćwiczenia "NATO Air Meet-2003" oraz wzorową realizację szkolenia lotniczego. Generalskie lampasy otrzymał już jako dowódca 2 Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Przed mianowaniem na stanowisko dowódcy Sił Powietrznych, generał Błasik był komendantem-rektorem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Spośród 1592 godzin spędzonych w powietrzu, najwięcej – bo 482 – wylatał w kabinie Su-22, na którym posiadał uprawnienia instruktorskie do szkolenia w każdych warunkach, podobnie jak na Iskrze. Zdarzyło mu się też pilotować maszyny zagraniczne, jak Hawk Mk-51, Mirage 2000, T-38C Talon, Tornado IDS, F-16, F-18 czy T-50.

O generale pamiętają dobrze w Białej Podlaskiej. To z tutejszego lotniska loty szkolne na Limach wykonywał podchorąży Andrzej Błasik. Stąd miał żonę, Ewę, Jak mówią bialczanie, w tym mieście miał też osiąść po zakończeniu kariery wojskowego pilota, już jako emeryt. Podczas mszy świętej w intencji ofiar katastrofy, odprawionej w kaplicy garnizonowej dzień po katastrofie pod Smoleńskiem, prezes bialskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego i były dowódca 61 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego poświęcił wiele słów pamięci generała.

W 2008 roku obchodzono 50. rocznicę utworzenia 61 LPSzB, który do 2000 roku stał na bialskim lotnisku. Honorowym gościem zorganizowanego z tej okazji w Białej Podlaskiej pikniku był właśnie generał Andrzej Błasik. Dowódca przypomniał, że w latach 1984-85, jako podchorąży III i IV roku Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, szkolił się tu na Limach 2 i 5. – Bardzo mile wspominam ten czas, tutaj latałem z najlepszymi instruktorami, część z nich miałem przyjemność spotkać po wielu latach. Była to naprawdę dobra szkoła. Dzięki niej wielu szkolących się tu lotników do dzisiaj bezpiecznie kontynuuje latanie, niektórzy są wysokimi dowódcami – powiedział generał Błasik lotniczejpolsce na pikniku.

Dzisiaj szargane jest dobre imię generała.
Szargane przez postkomunę i usłużne rządowi media, szargane przez postkomunistycznych sługusów sowietów.
Z generała media wiodace czynią szaleńca, nieodpowiedzialnego oszołoma, który spowodował katastrofę pod Smoleńskiem.
O jego dobre imie walczy osamotniona małżonka i nieliczni, godni nazywać siebie dziennikarzami.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101110&typ=po&id=po01.txt

Uchwałą Nr LXIX/425/2010 z dnia 28 września 2010 roku, Rada Miasta Dęblin nadała generałowi pilotowi Andrzejowi Błasikowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Dęblin.
Wręczenie nadanego pośmiertnie tytułu odbędzie się 11 listopada około godziny 12, podczas uroczystej sesji Rady Miasta, w ramach dęblińskich obchodów 92 rocznicy odzyskania niepodległości.

Czołem Panie Generale!

Niech Pan odpoczywa z Bogiem i w spokoju!

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

ŚP.Generał Błasik nie pasował do WSIowego wizerunku Sztabu Generalnego utworzonego przez Bronisława Zygmuntowicza.
Był jednym z tych, którzy zginąć musieli.

Cześć Jego pamięci!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#103789

Jan Bogatko

...cześć Jego pamięci!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#103793

A jeśli z nas

Ktoś legnie wśród szaleńczych jazd,

Czerwieńszy będzie kwadrat, nasz lotniczy znak.

Znów pełny gaz,

Bo cóż, że spadła któraś z gwiazd,

Gdy cała wnet eskadra pomknie na szlak.

Cześć Jego Pamięci!
Poległ na Polu Chwały!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#106162

I tylko mała rysa na posągu z brązu:
[quote]Minister chce odwołać dowódcę Sił Powietrznych generała Andrzeja Błasika - twierdzi "Rzeczpospolita". Według gazety wniosek został podpisany już w piątek, a teraz ma trafić do prezydenta, który jako zwierzchnik Sił Zbrojnych powołuje i odwołuje dowódców rodzajów wojsk na wniosek ministra obrony.[/quote]
http://news.money.pl/artykul/dymisja;za;katastrofe;samolotu;casa,128,0,325760.html

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

[img]http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF[/img] [url=http://tnij.org/pisownia_pcf][color=red]Piszę poprawnie po polsku[/url][/color]

#106184

rysę to ty masz na swojej półkuli.
Rzucasz ślepymi nabojami, tak bywa po przepiciu.
Podaj nazwisko ministra. Napisz, czy Prezydent odwołał.
Napisz, że miał to byc PRETEKST do odwołania. Czyli potwierdzenie, że dla pewnej grupy ludzi był niewygodny.

Ciąg się w szmaty ! _________________________________________________________
„Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor”. Józef Beck

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi (J.Piłsudski)

#106189

No tak. Mnóstwo głosów o konieczności dymisji osób rzekomo odpowiedzialnych za katastrofę smoleńską. Jeden analogiczny za katastrofę CASA i już obelgi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

[img]http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF[/img] [url=http://tnij.org/pisownia_pcf][color=red]Piszę poprawnie po polsku[/url][/color]

#106190