Wydawnictwo Prohibita przedstawia: Grzegorz Kucharczyk - Russell Kirk (1918-1994). Myśl polityczna amerykańskiego konserwatysty

Obrazek użytkownika Redakcja
Idee

Do grona wydawnictw, współpracująch z Niepoprawnymi, dołącza wydawnictwo Prohibita. Dziś przekazujemy państwu informację o książce, która może być szczególnie interesująca dla czytelników, śledzących politykę w USA i kibicujących tamtejszej prawej stronie.

[quote]Czy Polacy znają amerykańską myśl konserwatywną? Jeśli uznamy, że konserwatyzm jest tym co prezentuje obecnie Partia Republikańska lub co prezentował w ostatniej dekadzie prezydent George W. Bush, to można powiedzieć jedno. Znając tę politykę, znając priorytety tego polityka oraz dorobek polityczny, można powiedzieć, że poznaliśmy czym tak naprawdę konserwatyzm amerykański nie jest. Gdzie zatem szukać prawdziwych amerykańskich konserwatystów? Czy w ogóle są, a jeśli nawet, to czy mają oni jakiś wpływ na Amerykę?
Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi pionierska praca prof. Grzegorza Kucharczyka, stałego współpracownika dwumiesięcznika „Polonia Christiana” oraz naszego portalu, który zadał sobie trud przedstawienia polskim czytelnikom panoramy amerykańskiej myśli konserwatywnej ubiegłego stulecia przez pryzmat jednego z ich najwybitniejszych przedstawicieli: Russella Kirka.
Jak napisał prof. Jacek Bartyzel, „Czytając monografie wielkich pisarzy i myślicieli często – nazbyt często – odnosimy przykre wrażenie, że ich bohater oraz autor niezupełnie do siebie pasują. W wypadku książki Grzegorza Kucharczyka o Russellu Kirku jest zupełnie inaczej. Nie próbuje udowadniać czytelnikom, że «wie lepiej co autor chciał powiedzieć», nie buduje sztucznego muru ze skomplikowanej metodologii przesłaniającej treść tego, co winno być poznane. Starannie i rzetelnie rekonstruuje konserwatywne przesłanie Kirka w taki sposób, że jednocześnie otrzymujemy w tle panoramiczny obraz konserwatyzmu amerykańskiego, zarówno w tych jego przejawieniach, które były szczerym złotem, jak i łudzącą miką, co dotyczy zwłaszcza nazywanych niesłusznie konserwatystami liberalnych apologetów „wolnego rynku”, jak i tzw. neokonserwatystów, będących jedynie demokratycznymi imperialistami. I również z tego powodu książka Kucharczyka winna być lekturą obowiązkową”.
Trudno się z tą opinią nie zgodzić. Książka prof. Kucharczyka kreśli nie tylko portret wybitnego przedstawiciela amerykańskiej myśli konserwatywnej, jego drogą do nawrócenia się na katolicyzm, przedstawia inspiracje intelektualne bohatera monografii sięgających aż średniowiecza, ale udowadnia, że Stany Zjednoczone mają wspaniałą tradycję myśli konserwatywnej. Myśli w Polsce właściwie nieznanej, bo dziś zwykło uważać się zdrajców konserwatyzmu, czyli neokonserwatystów, za jej najznakomitszych przedstawicieli. Przegląd amerykańskiej sceny konserwatywnej, konflikty i podziały opisane przez autora sprawiają, że tak naprawdę mamy w tym wypadku dwie książki w jednej. Biografię nietuzinkowego człowieka z wielką syntezą amerykańskiej myśli konserwatywnej i politycznej w ogóle.
Książka prof. Kucharczyka stanowi doskonałe uzupełnienie dla niedawno wydanej w j. polskim książki Russella Kirka pt. Przyszłość konserwatyzmu. Ale równie dobrze, a może nawet więcej, stanowi znakomity wstęp do niej. I po tę książkę należałoby sięgnąć przed ostatnią książką amerykańskiego dżentelmena par exellance.
Paweł Toboła-Pertkiewicz

Grzegorz Kucharczyk – Russell Kirk (1918-1994). Myśl polityczna amerykańskiego konserwatysty, Wydawnictwo Prohibita, Warszawa 2012.

Książkę można nabyć w księgarni wydawcy:
http://multibook.pl/pl/p/Grzegorz-Kucharczyk-Russell-Kirk-1918-1994.-Mysl-polityczna-amerykanskiego-konserwatysty/2227

Profesor Kucharczyk o swojej książce:

http://www.youtube.com/watch?v=d5ca-_AtClg&feature=player_embedded [/quote]

Brak głosów