Obchody rocznicy w Kanadzie

Obrazek użytkownika Redakcja
Świat

Poniżej przedstawiamy fotorelację obchodów pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej otrzymaną od czytelników z Kanady.

Bardzo serdecznie dziękujemy za przesłanie materiału i za tak udaną akcję. Polsce potrzebna jest pomoc jak nigdy podczas ostatnich kilkudziesięciu lat.
Redakcja

Warto było - Protest w Ottawie

Warto było. Protest i marsz solidarności zorganizowany przez ottawską Gminę Nr 25 im Prof. Lecha Kaczyńskiego Związku Narodowego Polskiego zaczął się parę minut po dwunastej w południe.
Zebraliśmy się na ulicy Daly, na wprost wejścia do siedziby Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kanadzie. Po odśpiewaniu hymnów polskiego i kanadyjskiego, Stefan Skulski, prezes Gminy ottawskiej, odczytał oświadczenie i postulaty. Następnie odczytano apel poległych. Jakże nierealnie i nieodwracalnie brzmiały te drogie nam wszystkim nazwiska odczytywane tutaj, na kanadyjskiej ziemi. Nie do wiary, że odczytujemy tutaj, teraz, nazwiska tych najlepszych, najwierniejszych, tych którzy byli całą naszą narodową nadzieją i wiarą. Cześć Ich pamięci. Cześć!
Nie do wiary, że robimy to z rocznej perspektywy zaprzaństwa, kłamstwa, pogardy i manipulacji.

Cały album zdjęć

Nie do wiary, że prawo i sprawiedliwość - nie, nie jako ruch polityczny, nie jako partia, ale prawo jako PRAWO, sprawiedliwość jako SPRAWIEDLIWOŚĆ, zostały odrzucone, odsunięte, pogardzone i oplute a ich emisariusze, liderzy, ci najwięksi i najszlachetniejsi spośród nas, współcześnie żyjących Polaków, unicestwieni w wyniku tego, czy innego zdarzenia. W wyniku tej czy innej propagandy. Nienawiści.
Naprawę nie do wiary, że znowu, pod Ambasadą R.P. w Kanadzie jest demonstracja. Ostatnie były w stanie wojennym. Ćwierć wieku temu. Wydawało się, że to przeszłość. Że to minęło. Niestety, nie minęło.

Powracają tutaj, na drugiej półkuli, cienie upiorów z immunitetu grubej kreski i niezałatwionych do końca spraw. Powracają chichotem demonów największego w historii Polski oszustwa, przedstawienia pod nazwą “Okrągły Stół”. Spektaklu który nigdy się nie kończy, powielając się bez końca w piekielnych czeluściach zakłamania i cynizmu. To dlatego to się dzieje. To dlatego tutaj znowu jesteśmy. To dlatego tutaj będziemy za rok, dwa, dopóki nie poznamy prawdy. Dopóki Polska nie będzie Polską.

Cały album zdjęć

Kończymy apel poległych. Zaraz potem rozlegają się przeraźliwie takty muzyki Michała Lorenca. Wydaje się, że gdzieś na niebie, znowu, pojawia się machający w pożegnaniu skrzydłami samolot z trumnami pary prezydenckiej. Ale to tylko złudzenie. W górę,z asfaltu ottawskiej jezdni wzlatuje w niebo 96 czerwonych i białych balonów. Zawisną na chwilę w błękicie nieba i znikną bezpowrotnie. Maria Gawalewicz recytuje wiersz. Potem śpiewamy “Ojczyzno ma”.
Wznosimy w górę transparenty. Zaczynamy skandować: Smoleńsk 2010 - Żądamy międzynarodowego śledztwa. Smoleńsk 2010 - Żądamy prawdy. MAK kłamie. Zdrada Stanu, Quo Vadis, Polsko, Dość szargania imienia Prezydenta Kaczyńskiego, dobrego imienia pilotów, polskiego munduru. 96 zabitych: Jak? Kiedy? Dlaczego?
Niektóre transparenty są w dwóch językach. Niektóre również w trzecim, rosyjskim: Oddajcie Czarne Skrzynki. Oddajcie Wrak. W głosach słychać determinację. Wolę. Siłę.

Przed odejściem spod budynku, wręczona jeszcze zostanie przedstawicielowi Ambasady koperta z postulatami i żądaniami Związku Narodowego Polskiego w Kanadzie.
Jeszcze śpiewamy Boże coś Polskę. W refrenie, jednogłośnie, “..racz nam wrócić Panie...”. Nie do wiary. Jak przez lata komunizmu. jak ponad ćwierć wieku temu.

Cały album zdjęć

Poprzedzani przez policję ruszamy pod Ambasadę Rosji, przez skrzyżowanie i w lewo. To tylko 400 metrów.
Przed Ambasadą Rosji obstawa policji i służb zwielokrotnia się. Na obu poboczach stoją radiowozy i samochody operacyjne. Po ulicy, w kółko krążą dwaj policjanci na motocyklach. Śpiewamy znowu hymn Polski. Głośno. Zdecydowanie. Potem, przez tuby odczytujemy oświadczenie. Tym razem tylko po angielsku. Skandujemy hasła. Żądamy oddania dowodów, czarnych skrzynek i wraku. Protestujemy przeciwko niszczeniu dowodów, kłamstwom i oszczerstwom MAK-u.
Siła i determinacja naszych okrzyków jest tutaj większa. Nieliczne, przepuszczane przez policję samochody zwalniają i trąbią na znak poparcia. Na koniec śpiewamy Rotę.
Kończymy demonstrację i zawracamy. Dziękujemy sympatycznym policjantom za wzorową ochronę i kierowane ruchem. - Mieliście wyśmienitą pogodę - mówi młody porucznik. - Bo wymodliliśmy - odpowiadamy. Śmieją się w odpowiedzi.
Rzeczywiście, Wymodliliśmy. Dzień wcześniej wiał silny, zimny wiatr i siąpił deszcz. Dzień później, deszcz padał już niemal cały dzień.

Cały album zdjęć

Składamy transparenty. Ludzie powoli rozchodzą się. Patrzę uważnie na twarze. Chociaż je znam, to chcę je na nowo zapamiętać. Żegnamy się. Warto było. Warto było tutaj przyjść i wykrzyczeć to, co tak boli. Na co nie ma i nie będzie zgody. Nigdy i za żadną cenę.
Warto też było przyjść i zobaczyć kto przyszedł. I kogo też nie było. - Musimy się raz jeszcze policzyć - mówiła nieodżałowana Anna Walentynowicz. Rzeczywiście. Nadszedł ten czas, że się znowu liczymy. Po kolei. Polak po Polaku. W końcu, każdy żyje na własny rachunek i na własne sumienie. Albo też na jego brak.
Te okolo150 osób, na Polonię ottawską, to był już tłum. I to ten właściwy tłum. Tak właśnie miało być.
Warto było. Dziękuję Wam. Dziękuję ci Ottawo!.

----

Kliknij tu aby przejść do albumu i zobaczyć wszystkie zdjęcia

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

wzruszająca, piekna relacja _________________________________________________________
„Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor”. Józef Beck

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi (J.Piłsudski)

#151584

Witam z Cie szacunkiem demonica.
Witam z szacunkiem Niepoprawnych.
Czytam Ciebie i Was Niepoprawnych od ponad roku, dopiero dzis nabralam odwagi do zalogowania.
W tej okropnej bezsilnosci wobec dranstwa, ponizania, osmieszania, odrynarnych pomowien, cenzury etc, musielismy, po prostu musieli z glebi sumienia cos zrobic, zeby wykrzyczec swoj protest w stosunku do tego co dzieje sie od roku i nie tylko!
Cieszymy sie ze udalo sie nam zorganizowac demonstracje, pewnie mozna bylo lepiej ale jak na pierwszy raz....
Jestesmy dumni z mlodych osob a takze z Rodzicow, ktorzy przyprowadzili dzieci.wiecie, ze przyjechali ludzie z Bostonu? Niemal 10 godzin jazdy zeby tylko byc na manifestacji!
Mam nadzieje, "nie te licha marna..", ze nie beda konieczne nastepne protesty.
Na razie z duzym niepokojem patrzymy na rozwoj wypadkow w Kraju, w Warszawie.
Pacyfikacja protestujacych pokojowo fatalnie sie kojarzy.
Wszystko, nota bene, co obecne wladze robia przypomina lata komuny. Kto to sa ci ludzie, na litosc Boska?!
Trzymajcie sie Polacy!!!!!
Dobro i prawda, madrosc i sprawiedliwosc zwyciezy!
Tak jest zawsze tylko trzeba zaufac Bogu i troche Mu pomoc :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#151620

Szkoda tylko,ze mieszkajacy poza Ottawa nie byli tez o tym powiadomieni.Mieszkam pomiedzy Ottawa a Toronto.Nie mielismy pojecia,ze cos w ktoryms z tych miast bedzie organizowane.Niestety,w naszym miescie nie bylo zadnych obchodow,pozostal tylko internet.Duchem i sercem laczylismy sie z rodakami w Warszawie.Nie wiem,moze byl komunikat o obchodach w programie"Z ukosa",moze po prostu przeoczylam.Jesli nie,moze w przyszlym roku dobrze byloby powiadomic wszystkich.Jestem pewna,ze wtedy przed ambasada,bedzie nas o wiele wiecej.Tak czy inaczej bardzo dziekuje Wam,prawdziwym Polakom,ze tam byliscie i rowniez w naszym imieniu protestowaliscie przeciwko zlu,ktore niszczy nasza ojczyzne.Jeszcze raz bardzo dziekuje i pozdrawiam serdecznie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#151610

[quote=Gosia idealistka]Szkoda tylko,ze mieszkajacy poza Ottawa nie byli tez o tym powiadomieni.Mieszkam pomiedzy Ottawa a Toronto.[/quote]
KomOTT
Informacje były podawane na bardzo wielu stronach internetowych. Proszę odwiedzać czasem www.KomOTT.net gdzie jest ciągle zaproszenie na wspomnine demonstracje. Dodatkowo można zamówić abonament "Komunikatów Ottawskich", które są wydawane jako biuletynm elektroniczny od marca 1987 roku (najstarszy biuletyn polskojęzyczny na świecie). Inny link do stron z wiadomościami internetowymi: www.solidarnosc2010.com/news Tam też były informacje o ottawskich demonstracjach. Do Ottawy dotarła grupa osób z Bostonu, która znalazła informacje na Internet.

Pozdrawienia

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

KomOTT

#151625

@ KomOTT
Bardzo dziekuje za odpowiedz i za informacje.Jak widac,wszystko przez niedoinformowanie.Teraz bede wiedziala gdzie szukac.Mieszkamy w Kingston tak,ze z przyjazdem nie byloby problemu.
Dziekuje jeszcze raz i pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#151627

[quote=Gosia idealistka]@ KomOTT
Teraz bede wiedziala gdzie szukac.Mieszkamy w Kingston tak,ze z przyjazdem nie byloby problemu.
Dziekuje jeszcze raz i pozdrawiam.
[/quote]
KomOTT
Więcej zdjęć pod www.komott.net/main/smolensk_w_ottawie.htm

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

KomOTT

#151630

Dziękuję za piękną relację; chyba wypada w tym miejscu podać link do wcześniejszego wpisu na Niepoprawnych, reportażu video z obchodów rocznicy Smoleńska w Toronto...
Pozdrawiam pięknie!

http://www.niepoprawni.pl/blog/2160/polonia-kanadyjska-pamieta-o-katyniu-i-smolensku-reportaz-video

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

http://www.nessundormablog.com

#151628

Cieszy mnie,że mohery coraz bardziej się panoszą wszędzie.Tak trzymać.Dziękuję za te relacje i pozdrawiam z Łodzi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

<p>strychninka</p>

#151799