Iza Falzmann: Zatańczę na twoim grobie...

Obrazek użytkownika Jadwiga_Chmielowska
Kraj

Byłby może lepszy, nawet niewysoki granit w kształcie samolotu lub alegoria rozbitego samolotu i z niego słupy światła. Wtedy tabliczki nie leżałyby bezposrednio na chodniku. Izabela Falzmannowa ma takie same obawy:

Zatańczę na twoim grobie...
Izabela Falzmannowa
Trwa dyskusja na temat „świetlnego pomnika” przed pałacem prezydenckim. Projekt jest popierany, jak się zdaje, zarówno przez władze jak i przez część rodzin. Jego realizacja mogłaby przerwać spór na temat sposobu upamiętnienia w tym miejscu ofiar tragedii smoleńskiej. Projekt budzi jednak sporo zastrzeżeń.

Wiele osób przewiduje możliwość złośliwego „likwidowania” pomnika przez wyłączenie światła w dniach rocznic katastrofy. Oczywiście nie można tego wykluczyć. Najważniejsze jest jednak, że strażnikiem naszej pamięci staje się w ten sposób osoba trzymająca wajchę od transformatora.

Nie do przyjęcia jest umieszczanie tabliczek z nazwiskami wprost na chodniku.
Codziennie- chcąc nie chcąc- tłum przechodniów będzie deptał po tych nazwiskach. Będą tam rzucane śmiecie, będą się tam załatwiały psy. Nie podejrzewam autorów projektu o złe intencje, ale trzeba się liczyć z rzeczywistością. Trudno sobie wyobrazić, że specjalny pracownik magistratu, przez 24 godziny na dobę, będzie tam pilnował porządku.

Najważniejsze jest jednak, że takie umieszczenie tabliczek daje możliwość nieograniczonej ekspresji różnym taraso-kształtnym osobnikom. Nie wolno ich prowokować do profanacji. Jak się będziemy czuli gdy „rozbawiona” młodzież zacznie w tym miejscu wylewać piwo, albo tańczyć na chodniku.

To za wschodnią granicą ludzie mają zwyczaj dzielić się ze zmarłymi jedzeniem i piciem, tam nie budzi zdziwienia wymyślanie zmarłym, a także wykonywanie
tryumfalnego tańca na grobie wroga.

Brak głosów

Komentarze

Jest to pomysł nie do przyjęcia. Taki sam pomysł, jak pomysł zięcia żyowskich UBeków: rdzewiejący złom w cytadeli, jako pomnik Prezydenta RP.
Pomysł godny takich "polskich" mediów jak G. Wyborcze, TVN, TOK FM itp.

Vote up!
0
Vote down!
0
#152354

W momencie jak władze twierdzą, że nie ma mowy o pomniku ze względu na konserwatora, to jest to jedyny możliwy sposób zrobienia tego w tym miejscu, właśnie dlatego, że nie wystaje.
I pomysł jest bardzo dobry.
Innego na pewno nie pozwolą zrobić, a ten - jest szansa.
A co do deptania, to nie przesadzajmy, ludzie patrząc pod nogi właśnie będą się zastanawiać i bardziej zwrócą uwagę dlaczego to tam jest, i będą pamiętać.
A tym głupkowatym "Tarasom" może się już odechce pajacować.

Vote up!
0
Vote down!
0
#152361

Pamietamy, bedziemy pamietac bo tego chcemy. Dlatego pomnik powinien byc otwarta i zrozumiala dla wszystkich ekspresja.
Nie bedzie zgraja zdrajcow cenzurowac nam pomnikow.
Ten pomnik musi zawierac w sobie elementy tej tragedii, nawet zdrade i chec jej ukrycia. Jesli czesc jego bedzie stanowic switlny krzyz to pieknie, ale to nie moze byc tylko zalezne od elektrowni bo to zbyt dluga droga, zeby nie bylo sabotazy. Tymczasem mozemy poczekac, az ci ludzie, ktorzy maczali swoje lapy we krwi Polakow, ktorym krzyz zaslania architekture i rani sumienie, nie zostana usunieci od wladzy i bedzie mozna postawic pomnik jaki bysmy chcieli i jaki oddawalby donioslosc i tragizm Zamachu Smolenskiego.

Vote up!
0
Vote down!
0
#152400

Pomysł zarąbisty z tymi światłami, rozrzuconymi jak resztkami Tupolewa... tak samo jak zarąbista głupota z tabliczkami na chodniku. Co to - Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach??

Już widzę te obsikane i pomalowane sprayem/markerem tabliczki Państwa Kaczyńskich, Walentynowicz, Gosiewskiego i innych znienawidzonych przez salon IIIRP z MWzWM włącznie. Przesadzam? "Happening" tarasowców przed Krzyżem utwierdza mnie, że tak właśnie będzie.

Może ogrodzić ten teren (tylko nie anty-demontracyjnymi barierkami)? Tylko dla kogo wtedy te tabliczki?

Światła tak, tabliczki nie - zamiast tego obelisk (z krzyżem) w pobliżu, na co niestety jaśnie pan hrabia Bul-Komorowski nie wyda zgody. Nie mówiąc o HGW i konserwatorze zabytków. Przekaz jest jasny: władze chcą coś, pod czym nie można pikietować/zapalać zniczy/skłądać kwiató/oddać hołdu. Nie wyobrażam sobie trwać w zadumie nad tabliczką Państwa Kaczyńskich, jednocześnie stojąc na innej. Życie pokaże, osobiście mam mieszane uczucia...

Vote up!
0
Vote down!
0
#152360

archiTektonicznie „gryzących się” z placem i pałacem, barierki-szykanki POrządKowe (XXI wieczne oPOki) ...

Można zastąpić szpalerem 96 graniastosłupów (np. z granitowych płyt) - z właściwymi inskrypcjami na zewnątrz.

Wewnątrz graniastosłupy ( przy drodze do ludzkiej cylilizacji) mogłyby posiadać właściwe oprzyRZĄDowanie - źródła światła i układ kolimatora umożliwiającego programowalne manipulowanie ( patriotyczne konkursy kultury)- sterownikami słupów światła ( programowe dowodzenie kierunkami, ogniskowymi i barwami 96 słupów światła)

Propozycja nie tylko dla młodych konstruktorów, programistów i polityków.

Pozdrawiam
J.K.

Vote up!
0
Vote down!
0
#152372

- powstają INTERNARODOWE wizje multimedialnego szpaleru 96 świetlistych graniastosłupów, przy drodze DUSZpaleru...

Vote up!
0
Vote down!
0
#152383