Bonanza, 10mln $ w złotych monetach wykopali na podwórku

Obrazek użytkownika Nathanel
Blog

Kalifornijskie małżeństwo miało niebywałe szczęście. Na podwórku wykopali przypadkowo garnek złotych monet z XIX wieku wartych ponad 10 milionów dolarów. Znalezisko znajdowało się na ścieżce którą chodzili setki razy.

Zauważyli krawędź pojemnika idąc ścieżką którą przemierzali wiele razy. Zaczęli go odgrzebywać i był to ich pierwszy krok na drodze do odkrycia skarbu. Wartość  rzadkich monet jakie znaleźli szacuje się 10 milionów dolarów.

Szczęśliwcy natychmiast zatrudnili firmy Kagin, Inc. i Americana Holabird – Kagin, sprzedawcę i dom aukcyjny,  aby ich reprezentowali.

"Od 1981 roku,  przyjeżdżają do nas ludzie  z jedną lub dwoma monetami, które warte są kilka tysięcy dolarów, ale  po raz pierwszy mamy kogoś całym pojemnikiem wykopanych monet ...  Na takie znalezisko szansa jest jak  milion do jednego,  a faktycznie jest nawet trudniejsze niż wygrana na loterii, " powiedział  Kagan  ABCNews.com.

  

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Nigdy nie myśleliśmy że znajdziemy coś takiego. Jednak, w dziwny sposób mamy poczucie, jakbyśmy się do tego przygotowywali całe życie," - powiedział para , która pozostaje anonimowa.

"Widziałem, starą puszkę wystającą z ziemi na ścieżce która chodziliśmy prawie codziennie wiele, wiele lat. Teraz schyliłem się by zeskrobać jakiś mech  i zauważyłem, że ma to jeszcze drugi brzeg," powiedział "odkrywca".

Była to pierwsza z pięciu puszek jakie odkryto, każda pełna złotych monet.

"Prawie wszystkie z 1,427 monet, pochodzą z lat 1847- 1894, są dobrym w stanie " powiedział Kagan w rozmowie  ABCNews.com.  Para planuje sprzedać większość monet, ale zanim to zrobią planują "wypożyczanie niektórych okazów Towarzystwu Numizmatycznemu na krajowa wystawę jaka rozpoczyna się we czwartek w Atlancie."

"Za niektóre z najrzadszych monet można dostać nawet milion dolarów za sztukę," powiedział Kagan. Powiedział również, że nowi właściciele zamierzają sprzedać 90 procent kolekcji przez Amazon.com i na stronie internetowej firmy.

 

PS. Starsi zapewne pamiętają serial telewizyjny " Bonanza". Otóż takie znalezisko w pełni odpowiada definicji "bonanzy".

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.3 (głosów:9)

Komentarze

http://muzeum-zamojskie.pl/2759

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4
#418954

Jest co chwalić bo polski znalazca ma satysfakcję lub proces w sądzie, a zachodni ma kasę lub chociaż dla siebie to co znalazł.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-3
#418974