Inwigilacja dziennikarzy zajmujących się Smoleńskiem

Obrazek użytkownika Jadwiga Chmielowska
Kraj

SDP protestuje przeciwko inwigilacji dziennikarzy

Warszawa, 3 stycznia 2012 r.

Oświadczenie
Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Zaniepokojenie nasze budzą wypowiedzi prokuratora Mikołaja Przybyła, który zaprzeczył inwigilowaniu dziennikarzy, zajmujących się śledztwem dziennikarskim po katastrofie smoleńskiej.

Świętym prawem dziennikarza jest zachowanie anonimowości źródeł. Dziennikarz ponosi odpowiedzialność i musi bronić czasem przed sądem prawdziwości swoich artykułów. Możliwość zachowania anonimowości źródła jest jednym z fundamentów naszej pracy, która ma służyć kontrolowaniu władzy w Polsce. Ta zasada została po raz kolejny złamana. Informacje o sprawdzaniu bilingów dziennikarzy - Macieja Dudy, Cezarego Gmyza, Grażyny Zawadki i wypowiedź prokuratora Mikołaja Przybyła świadczą o tym, że należy w Polsce zająć się prawną ochroną źródeł informacji. Naruszanie tej zasady przez inwigilowanie dziennikarzy, nielegalną kontrolę bilingów, podsłuchiwanie rozmów telefonicznych jest łamaniem podstaw demokracji. Prokuratorzy, którzy o takich metodach decydują, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

SDP z zadowoleniem przyjęło fakt, że Prokurator Generalny Andrzej Seremet zlecił Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie zbadanie czynności podejmowanych przez śledczych w umorzonym postępowaniu dotyczącym prokuratora Marka Pasionka.

W imieniu Zarządu Głównego SDP

Krzysztof Skowroński – prezes SDP
Agnieszka Romaszewska – Guzy – wiceprezes SDP
Piotr Legutko – wiceprezes SDP

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Sprawa godna nagłaśniania. Również Antoni Macierewicz jest ostatnio wściekle atakowany. Władze podejmują próbę zmontowania wokół niego "kordonu emocjonalnego", takiego jaki był wokół Lecha Kaczyńskiego. Do tego nie wolno dopuścić!

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#211449

nie okazała się kolejną ściemą mającą uwiarygodnić kolejne rewelacje podawane przez TVN24 i odpolitycznioną Rzepę.
Albo owi dziennikarze dotarli do kogoś, kto może wiedzieć za dużo, albo chodzi o to, żeby "inwigilowani" byli wiarygodni w oczach opinii publicznej, kiedy będą serwować nam swoje "przypuszczenia"...

Harpoon

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrawiam,

Harpoon

#211469

Gmyz jest na pewno w porządku! Po drugie to kompromitacja władz!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#211478

Gmyz jest nie tylko znakomitym dziennikarzem, ale bardzo lojalnym kolegą i pomaga jak może W. Sumlińskiemu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Petronela

#211581