Kancelaria Premiera będzie szkolić dziennikarzy

Obrazek użytkownika Jadwiga Chmielowska
Kraj

Nowe standardy dziennikarskie. Rząd postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Ma zamiar bezpłatnie uczyć dziennikarzy i studentów dziennikarstwa

Myślałam, że już nic mnie w Polsce nie może zaskoczyć. Tyle dyskusji na temat niezależności dziennikarzy. Tyle bicia piany na temat odpolitycznienia mediów. Tyle przekonywania, że prywatne media nie ulegają politycznym układom, a wszystko reguluje niewidzialna ręka wolnego rynku.

Niewidzialną pozostaje, bo nikt jej w Polsce nie widział, a na własnej skórze przekonali się o tym dziennikarze „Rzeczpospolitej”. Nikt nie udowodnił, że napisali nieprawdę, a wylecieli błyskawicznie na bruk - winni i niewinni, nawet ci, których wcale przy tym nie było, bo byli na urlopach. Każda gazeta biłaby się o taki news – cały nakład rozchodzi się błyskawicznie i prestiż czasopisma wzrasta. Więc i rosnące zyski pewne. Wszędzie, ale nie w Polsce. W naszym kraju właściciel i wydawca najpoważniejszego dziennika biega w nocy do domu rzecznika rządu na konsultacje.

Ostatnio nawet zagraniczni dziennikarze śmieją się, że w Polska przegoniła Białoruś i osiągnęła standard rosyjski. Media wciąż podają, że wszystkiemu winna opozycja a rząd dba, by kraj rozkwitał. Wszystko co się nie udaje - to przez tych szkodników, „co to nic nie robią, ino brużdżą”.

Na szczęście to jest Polska, na której niejeden okupant zęby wyszczerbił, więc dziennikarzy niepokornych przybywa, a nie ubywa. Kwitnie dziennikarstwo obywatelskie. Ciemny ludek wcale nie jest taki ciemny, bo jak chce, to do prawdziwej informacji dotrze.

Rząd postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Ma zamiar bezpłatnie uczyć dziennikarzy i studentów dziennikarstwa. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zleciła ASAP24 zorganizowanie szkolenia „Media równych szans”. Wszystko to w ramach projektu realizowanego przez Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania. Widocznie władza doszła do wniosku, że źle się dzieje na prowincji, bo projektem objęto media regionalne i lokalne. Czyli te, które są najbardziej wiarygodne, bo czytelnicy mogą sami sprawdzić, czy ktoś nie robi ich zwyczajnie w „bambuko”. W prasie lokalnej dziennikarz jest najbliżej tych, których informuje.

Celem nadrzędnym szkolenia (zlecanego przez Kancelarię Premiera) jest uwrażliwienie przedstawicieli mediów na problemy grup dyskryminowanych ze względu na płeć, rasę, narodowość, pochodzenie etniczne, religię, światopogląd, wiek, niepełnosprawność lub orientację seksualną. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez wprowadzenie perspektywy równościowej do języka debaty społecznej.

W szkoleniach będzie dużo mowy o kluczowych pojęciach, stereotypach w mediach, języku i obrazach przeciwko dyskryminacji. Kancelaria Premiera zamierza przeszkolić 200 osób podczas jednodniowego seminarium, koszt przejazdu, zakwaterowanie i wyżywienie na koszt organizatorów. Na szczęście, nie wszystkie wydatki będą z kieszeni polskiego podatnika, bo ten „Projekt” jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu PROGRESS.

No tak, takie szkolenie jest najbardziej potrzebne polskim dziennikarzom. Pozostaje pytanie, kto na tym zarobi?

Cały świat zaczyna krytykować język poprawności politycznej, a Rząd III RP postanowił edukować dziennikarzy - co i jak powinni pisać, a więc - przede wszystkim relatywizować, relatywizować i jeszcze raz relatywizować! BRAWO!
Jadwiga Chmielowska

ukazał się:
http://www.sdp.pl/nowe-standardy-dziennikarstwa-felieton-jadwiga-chmielowska

http://wpolityce.pl/artykuly/40246-nowe-standardy-dziennikarskie-rzad-postanowil-wziac-sprawy-w-swoje-rece-ma-zamiar-bezplatnie-uczyc-dziennikarzy-i-studentow-dziennikarstwa

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Kto (personalnie) będzie uczć? (Lis?)
Kto opracuje program nauczania?

*****************************************
  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#305004

Jak kto kto? Platforma Platformę będzie szkolić!

Trenerzy ASAP24

http://www.asap24.pl/o_nas/trenerzy

Janusz Buzek Psycholog biznesu, trener i konsultant. Coach handlowców. Zrealizował kilkaset dni szkoleniowych dla przedsiębiorstw różnych branż. Przeszkolił blisko 6’100 osób. Ceniony szkoleniowiec w dziedzinie technik sprzedaży, negocjacji handlowych, obsługi klienta, wywierania wpływu i autoprezentacji. Prowadzenie treningów dla menedżerów: rozwój kompetencji kierowniczych, tworzenie i rozwój zespołów, motywowanie do zwycięstwa, rozwiązywanie konfliktów i in.

Radny Województwa IV Kadencja, Klub/Ugrupowanie: Platforma Obywatelska http://bip.slaskie.pl/index.php?grupa=8&identpodzial=1598&id_menu=133

Czy coś tutaj może zaskakiwać?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#305011

Bardzo dobrze się stało, że KP postanowiła pochylić się z troską nad problemem i zacząć szkolić dziennikarzy. Dotąd to inne instytucje musiały szkolić dziennikarzy dla Kancelarii Premiera ;-)))

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#305013

;)))

Czym teraz zajmą się inne instytucje?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#305018

Będą miały więcej czasu, na analizę raportów dostarczanych przez nowoprzeszkolonych

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#305022

Jaka oszczędność czasu: nie trzeba będzie czekać na raporty, żeby je przeanalizować. ;))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#305108

Inne instytucje będą teraz szkoliły dziennikarzy przeznaczonych do szkolenia przez Kancelarię Premiera. A może nawet trenerów szkolących dla Kancelarii ;-))).

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#305027

Dzięki temu zarówno te instytucje, jak i Kancelaria Premiera będą mogły utworzyć wiele nowych miejsc pracy. Nie należy oszczędzać, gdy w grę wchodzi szerzenie... prawdy. ;))

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#305113

No, właśnie. :-))) Prawda będzie się szerzyć. Niczym epidemia. A może nawet pandemia :-))).

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#305117

 W swoim uzasadnieniu organizatorzy piszą wprost /cytat z oficjalnego programu/:  

 

 

....Projekt skierowany jest do przedstawicieli mediów ogólnokrajowych, regionalnych i lokalnych oraz studentów dziennikarstwa.
Celem nadrzędnym szkolenia jest uwrażliwienie przedstawicieli mediów na problemy grup dyskryminowanych ze względu na płeć, rasę, narodowość, pochodzenie etniczne, religię, światopogląd, wiek, niepełnosprawność lub orientację seksualną. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez wprowadzenie perspektywy równościowej do języka debaty społecznej.
Program szkolenia będzie obejmował zagadnienia:
· równe traktowanie i przeciwdziałanie dyskryminacji – kluczowe pojęcia,
· polityka równych szans,
· problematyka równego traktowania i równości szans w mediach,
· stereotypy w mediach,
· tworzenie przekazów medialnych „równych szans” – język i obrazy medialne przeciw dyskryminacji a za różnorodnością....

 

 

Klasyczna indoktrynacja, na którą niestety, złapie się wielu dziennikarzy regionalnych, lokalnych, a zwłaszcza studentów licznych wydziałów dziennikarstwa i czegos tam jeszcze na większości prywatnych "uczelni", bo dzisiaj taka darmocha i na dodatek w stolicy to gratkaniebywała.

 

 

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#305020

 Wiadomo przecież, że dziennikarzy i ważnych decydentów szczebla centralnego szkoli sam płk Putin co oficjalnie nazywa się współpracą Gazpromu z Uniwersytetem Warszawskim. Wygląda zatem, że Kreml zwiększył zaufanie do swoich ludzi w Warszawie, bo kiedyś przed objęciem ważnego stanowiska trzeba było pojechać do Moskwy. Żeby tradycja nie upadła to teraz działacze powiatowi będą uzyskiwać "stosowne kwalifikacje" w Warszawie. A wszystko to pewnie jeszcze zostanie ogłoszone jako umacnianie samorządności. 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#305155

do szkół zaczyna wysyłać zaproszenia Krytyka Polityczna na warsztaty dziennikarskie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#305187