Głoduję 8 dobę - Śląski Protest Głodowy w Obronie Polskiej Szkoły

Obrazek użytkownika Jadwiga Chmielowska
Kraj

Tarnowskie Góry, dn. 22 kwietnia 2012 r.

Ósmą dobę głodówki rozpoczęto Aktem Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski. Ryszard Nikodem i Andrzej Kamiński uczestniczyli we mszy św. Kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Jadwiga Chmielowska i Anna Zaskórska przyjęły komunię świętą na miejscu głodówki.

Odwiedzający :

Po raz czwarty przyjechał Rajmund Russin - przewodniczący Klubu Gazety Polskiej Ziemi Gliwickiej, wydawca i redaktor naczelny „Życia Naszego Powiatu”, NSZZ „Solidarność” Starostwa Powiatowego w Gliwicach. członek Zarządu Okręgowego PiS Gliwice.

Badanie lekarskie głodujących przeprowadził wspaniały lekarz, Ignacy Pietruszka. Stan protestujących dobry.

Piotr Duda – Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” przekazał poparcie głodującym. Rozmawiano o wielu formach protestu i o sytuacji w kraju, gdzie 2 mln podpisów nic nie znaczą.

W odwiedziny przyjechali członkowie rodzin: Maria Nikodem – żona Ryszarda oraz syn Anny – Adam Zaskórski z dziećmi.

Swoje poparcie przekazał telefonicznie Jan Cegielski – członek Zarządu MKZ Katowice z lat 1980-81r. oraz dr. Andrzej Jarczewski w okresie stanu wojennego założyciel AGO – Akademickiej Grupy Oporu w Gliwicach a także prof. Mirosław Dakowski fizyk jądrowy z Warszawy – członek „Solidarności Walczącej”.

Prof. Katarzyna Lisowska - biolog molekularny z Gliwic, dziękowała za obronę poziomu nauczania w polskich szkołach. Jej mąż Andrzej Pieczyrak członek KPN a w czasie stanu wojennego współpracownik „Legionu Polskiego”, bloger, zrobił zdjęcia do miesięcznika „Życie Powiatu”. Towarzyszyli im syn i córka.

Koncert „W imię historii” rozpoczął się, na wolnym powietrzu, o godzinie 17 występem 15–letniego Piotra i 11–letniego Pawła Dziuków (trąbka i klarnet). Paweł Piekarczyk z Warszawy śpiewając swoje piosenki, uczył najnowszej historii Polski.

Mirosław Truchan – wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Śląsko – Dąbrowskiej podziękował członkom władz Solidarności z lat 1980-81 za poświęcenie i odwagę podjęcia tej trudnej formy walki o prawa obywatelskie we współczesnej Polsce.

Prowadząca koncert Jadwiga Chmielowska przedstawiła głodujących i wyjaśniła przyczyny i zasady protestu. Minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich walczących o niepodległość Polski: powstańców śląskich, żołnierzy RP, akowców, żołnierzy wyklętych, poległych w Tragedii Smoleńskiej. Powiedziała, że wierzy w naród polski, wszak tyle razy pokazał swą wierność i odwagę. Musimy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami.

Na zakończenie zaśpiewano Rotę.

Na koncert przyjechali między innymi:

Stanisław Kowolik - przewodniczący Rady Miasta Tarnowskie Góry, Barbara Dziuk – radna sejmiku województwa śląskiego, Krzysztof Śmieja – były poseł na sejm RP, Michał Wójcik – Przewodniczący Zarządu Solidarnej Polski w województwie śląskim, Jan Huzarewicz były Prezydent Żor, Maciej Odorkiewicz – Członek Rady Naczelnej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, szef Solidarnych 2010 na Śląsku, Urszula i Kazimierz Kaczmarczykowie z Gierałtowic – autorzy szeregu publikacji historycznych o dziejach ziemi gliwickiej, prof. Werner Lubos – artysta plastyk, Józef Burdziak – przewodniczący PiS powiatu tarnogórskiego, radni miasta i powiatu, Halina Siewiert – przewodnicząca Klubu Gazety Polskiej w Siemianowicach, Zygmunt Korus – Klub Gazety Polskiej z Chorzowa, Łukasz Curyło – Wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia „Przyjaźń Jaworznicka”, Marcin Szmukier -Prezes Towarzystwa Przyjaciół Jednostki Strzeleckiej, Piotr Dziadek członek Stowarzyszenia „Solidarni 2010” z Cieszyna, strzelcy z jednostki strzeleckiej z Sosnowca, studenci między innymi Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Wychowania Fizycznego oraz mieszkańcy Chudowa, Mysłowic, Jaworzna, Cieszyna, Katowic, Chorzowa, Gierałtowic, Gliwic, Siemianowic, Bytomia i pobliskich miejscowości.

W organizacji koncertu pomagali Jan Jelonek i Zbyszek Klich.

Dzień zakończono modlitwą różańcową.

23 kwietnia protestujący oczekiwać będą informacji o podjęciu głodówki przez kolegów w innym regionie. Wtedy protest zostanie czasowo zawieszony.

Media:

Radio Katowice, TVP Katowice, TVN-24, Tygodnik „Solidarność – Reg. Śl-D”, Radio Maryja, Jacek Żróbek – dokumentalista środowisk niezależnych.

Jadwiga Chmielowska

Andrzej Kaminski

Ryszard Nikodem

Anna Zaskórska

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Pragnę przekazać Pani, a za Pani pośrednictwem wszystkim osobom, które biorą udział w Śląskim Proteście Głodowym w Obronie Polskiej Szkoły najwyższe wyrazy uznania i szacunku.
Oraz podziękować za poświęcenie i wytrwałość.
Podziękować Wam za walkę o wartości najistotniejsze i najcenniejsze dla każdego narodu, bo stanowiące o jego tożsamości.
Szczęść Boże.

SWD40

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

SWD40

#248079

Szanowna Pani!
Podziwiam.
Gratuluję postawy.
Zdrowia życzę.
Serdecznie Panią oraz współtowarzyszy głodówki pozdrawiam.
Szczęść Boże!
"...
Panie, racz pozostać z nami,
Kiedy nowy dzień jaśnieje,
By rozpraszać nocne mroki
I przenikać świat weselem.
...
(Jutrznia, Hymn)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#248103

To, co Pani tutaj napisała, oraz to, co było na sobotnim Marszu w Warszawie i innych Marszach w całej Polsce, pokazuje, że rząd - oczywiście wbrew intencjom - jednoczy zatomizowane dotąd społeczeństwo, budzi obywatelskie postawy. I dzieje się tak mimo że nie ma już wielkich zakładów pracy, a więc o takie gromadzenie się, jednoczenie się, jest trudniej. Gorzej by było bez internetu czy Radia Maryja i Trwam, stąd te zakusy na ich ograniczanie.

Jesteśmy z Wami. Te protesty przeprowadzane z taką determinacją muszą poskutkować. Pozdrawiam Państwa bardzo serdecznie!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#248126

Uklony i pozdrawiam

Szczesc Boze

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

chris

#248129

Skład osobowy tego komitetu nie budzi zaufania. Leszek Jaranowski i Piotr Gryza nie są godni naszego poparcia. Pisałem już o tym w poprzednich postach.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Tomasz Sokolewicz

#248603

Spadaj Pan na NowyEkran

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#251251