Wojna domowa Białych z Putinem, walki o Astrachań

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Świat

„Wygrana” Putina w wyborach, spadek ilości demonstrantów w Moskwie i Petersburgu nie skończyły niczego. W związku z wyborami lokalnymi ciężar konfliktu przeniósł się na prowincję. Opozycja której symbolem są białe wstążki, generalnie biały kolor, wywalczyła stanowisko mera Jarosławia. Od początku marca trwa konflikt w Astrachaniu. Gdzie wyniki ankiet przy wyjściu z lokali wyborczych dawały zwycięstwo kandydatowi partii Sprawiedliwa Rosja. Oleg Szejn jednak oficjalnie dostał 30%, a wygrał 60% głosów ten popierany przez partię Putina. Miesiąc już trwa tam głodówka, też kandydata na mera. Solidarnościowa w Moskwie od kilku dni.
Parę dni temu przyjechał do tego półmilionowego miasta lider opozycji A. Nawalny a także kilku innych. Do Astrachania ściągnęli też z Moskwy na wezwanie opozycji jej aktywiści, a z drugiej strony kremlowscy naszyści. Przyjechała też rosyjska celebretka nr1 i dziennikarka – ostatnio w roli opozycjonistki, Ksenia Sobczak. Także policja z innych miast. Odbywają się mitingi, na poprzednim było kilkaset osób. Był strajk właścicieli „marszrutek”, bardzo popularnych w Rosji busików. Policja zlikwidowała zaczątek namiotowego miasteczka, pod siedzibą kandydata. Były zniszczone ze 3 namioty i okrążona kordonem piłka, której Nawalny najbardziej żałował. Dziś aresztowano np. chłopaka który czytał policjantom konstytucję i kilka innych osób.

Dziś też była demonstracja zwolenników „wybranego” mera. Wg policji było 2000 osób. Podobna liczba wg opozycji była na jej mitingu, wg policji 150 (jak u nas). Występował Nawalny.
„Dlaczego tu jest tyle policji. To Libia, Syria czy Republika Czad.” Tłum odpowiada - Rosja.
„My tutaj jesteśmy Astrachaniem”. Opozycyjny kandydat na mera zapowiedział, że będzie głodował przynajmniej do poniedziałku.

http://www.korespondent-wschodni.org/informacje/astrachan-glodowka-trwa-policja-interweniuje
http://www.snob.ru/selected/entry/47990
http://polish.ruvr.ru/2012_04_10/71260141/
Twitter: @navalny
http://wiadomosci.onet.pl/blogi/glodowka-w-astrachaniu,5204439,464002476,blog.html

Ocena wpisu: 
Brak głosów