Prawicowa blogosfera – wczoraj, dziś, jutro

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Blog

Prawicowa blogosfera rośnie jak na drożdżach. Najlepiej pokazują to dzienne liczby odsłon portali blogowych. Dane poniżej wzięte są z notek blogerki Elig, za Cubestat.com.
2010 grudzień
Salon24 - 42, Blogmedia24 – 3, Blogpress – 2, Niepoprawni - 6. (liczba odsłon w tysiącach dziennie)
Powstaje w czerwcu w polityce.pl

"Kilkanaście razy ktoś uważał, że potrafi zrobić lepszą witrynę blogerską. Powstało dzięki temu wiele witryn...", "I tak niektóre z tych witryn upadły, inne dogorywają." Powiedział w 2010 Janke. Po ponad roku wyprzedził go jeden portal i widać po liniach trendu, że wyprzedzi drugi. Co będzie za kolejny rok? Nie można powiedzieć niczego na pewno.

2011
Pod koniec roku Salon24.pl - 60 , Niezalezna.pl 53 , Nowy Ekran 28 (powstał w styczniu i wszedł do pierwszej czwórki), Rebelya – 15, Niepoprawni.pl 12 , Blogmedia24.pl 4, Blogpress.pl 2, wpolityce - 28 obecnie wyraźny skok od stycznia 2012, w ciągu ostatnich 3 miesięcy podwojenie ilości odsłon. Najszybciej stale rosnące medium w blogosferze. Bierze się to min. z dobrej selekcji tematów pojawiających się na SG.
Wynik tak pi razy drzwi to 180 tys dziennie w 2011, teraz powinno być gdzieś połowę więcej. Jest też wiele portali drobniejszego płazu i niezależnych blogerów „samotników”. Czyli nasza blogosfera rośnie. Pomijam tu videoblogi, filmy, obrazki, demoty, przeglądanie nagłówków na Facebooku.
Nikt nie jest w stanie tego zatrzymać, ograniczyć, zmanipulować.
W marcu powstała odpowiedź mainstreamu na prawicową blogosferę, portal samego Lisa, wspomagany ciężką forsą państwowych koncernów - natemat.pl vel parówa.
Wszyscy w pierwszych dniach polecieli zobaczyć to „cudo”, a potem jak zobaczyli zaczęła się obsuwa, co jest ewenementem. Pomimo tego, że zgromadzono tam wszelkie gwiazdy mainstreamu i celebrytów pompowanych miliardami powtórzeń ich obrazów w telewizjach i innych mediach, ma on klikalność nieco większą niż każdy z 4 głównych portali prawicowych i stale spada. Przy czym nie jest to portal wyłącznie niosący treści polityczne a w ½ pudelkowaty. Moim zdaniem natemat.pl bardziej przysłużył się umiarkowanej prawicy niż zaszkodził. Wygląda na to, że ci którzy zaczęli czytanie blogów od parówy, przerzucili się na S24 i wPolityce. Jest wyraźna korelacja czasowa zwłaszcza z S24. Trzeba podziękować Lisowi, że nauczył facebookowe lemingi czytać portale blogowe.
Prawicowa polityczna blogosfera rośnie błyskawicznie od 2 lat. Jej wzrost powstrzymać może dopiero wysycenie odbiorców. Potencjalnych odbiorców jest wciąż kilkakrotnie więcej niż dotychczasowych. Powyżej 16 roku życia jest 16 mln internautów, z czego ponoć 28%, czyli 4-5 mln czyta blogi. Pod względem czasu poświęcanego na blogi, rok temu byliśmy na 3cim miejscu na świecie, jeśli chodzi o procent internautów je czytających poza pierwszą dziesiątką, czyli wynikiem pomiędzy 85 a 72%. Jaki procent internautów „ interesuje się polityką”. Ponoć przepisów kulinarnych na blogach szuka 9 mln Polaków, a przepisów na normalny kraj, normalne życie w nim? Je każdy, na wybory nie każdy chodzi.

Prawicowe polityczne blogi, patrząc po ilości unikalnych użytkowników głównych blogowisk to szacunkowo do 2,5 mln odbiorców. Obecnie około 60% Polaków to internauci, ta liczba rośnie rocznie o ok 5%, czyli prawie milion. Około 60 - 70 % internautów weźmie udział w wyborach. Większość z nich to ludzie młodzi i wykształceni.
Portale które mają dobre newsy, trzymają rękę na pulsie wydarzeń, wyraźnie idą do góry niezlezna.pl i wPolityce.pl. Może dlatego, że znacznie więcej osób w sieci przegląda wiadomości, niż czyta blogi. Te opierające się wyłącznie, lub dominująco na blogach ustępują im miejsca. Oznacza to najprawdopodobniej to, że ludzie przerzucają się z newsów telewizyjnych, czy wielkoportalowych na newsy portali prawicowych.
Gdy się porównuje treść dzienników telewizyjnych i prawicowych newsów portalowych, to to są dwa różne zbiory, mające niewielką cześć wspólną jeśli chodzi o fakty, prawie zerową jeśli chodzi o interpretacje. To też bardzo pozytywne zjawisko. Świadczy o minimalnym wpływie mainstreamu na tę część internautów.
Niewątpliwie perspektywy rozwoju „branży” są optymistyczne. Zasięg blogosfery może się zwiększyć kilkakrotnie w ciągu kilku następnych lat.
Najbliższe lata, to smartfonowa rewolucja, będzie je miała zdecydowana większość posiadaczy telefonów komórkowych. Są one używane przez ich właścicieli do poruszania się po internecie tak samo, jak komputery. To kolejna szansa rozwoju.
Rys. Alexa.com

http://lubczasopismo.salon24.pl/nieuczesane/post/380464,poczytnosc-pewnych-portali-wg-cubestat-com

http://blogmedia24.pl/node/41792

http://sdp.salon24.pl/391294,rozmowa-z-michalem-karnowskim

http://niezalezna.pl/22098-niezaleznapl-wyprzedzamy-konkurencje

http://bethefirst.pl/nasze-cele
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/japonczycy-najaktywniejszymi-czytelnikami-blogow-polska-w-czolowce

W 2009 było tak http://blogmedia24.pl/node/8796

Brak głosów

Komentarze

Jedno zastrzeżenie - Salon 24 nie jest "blogosfera prawicową" Zgodnie z PKD - działalność główna to pośrednictwo w sprzedaży reklam, o "prawicowości" nie będę nawet wspominał, gdyż czołowe postaci tej "prawicowej blogosfery" to np Siwiec. Inni "oficjele" promowani na SG tż niewiele z prawicowością mają wspólnego.

http://wojnaznarodem.blogspot.com/

Vote up!
0
Vote down!
0

Zapraszam do odwiedzania autorskiego bloga http://wojnaznarodem.blogspot.com/

#259857

Większość blogerów jest ok, nie na SG oczywiście. Jest umiarkowanie prawicowy, i najłatwiej tam spotkać leminga. Ja traktuję go jako teren "misyjny".

Obecnie wszedł w fazę schyłkową, choć nie dociera to jeszcze do Jankego. Jak w 2010 uważał, że nikt go nie dogoni, tak teraz pewnie uważa,że zawsze będzie w czołówce, a tak nie musi być.

Vote up!
0
Vote down!
0
#259877

Myślę, że następuje powolna zmiana ilości w jakość, ale zgadzam się, że niemalże każdy leming zaczynał swą "prawicową" edukcję u Jankiego. Większość rozwinęła się, porzucając swoje lemingostwo, przeszła na strony zdecydowanie prawicowe, część została, to ci niezdecydowani, a znikoma część przeszła na zdecydowanie lewackie portale

Według mnie ta zdecydowana polaryzacja w prawo w niedługim czasie wykończy Jankiego. Oczywiście napewno nie pomaga mu jego skręt w stronę PO i jej kołtuństwa. Ale to już nie nasze "prawicowe" zmartwienie.

__________________________________________________

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

Vote up!
0
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#259885

Przyznam, że przed 2010 rokiem wcale nie czytałem blogów, a więc nie miałem okazji obserwować ewolucji lemingradu na salonie24. Czy są jakieś obszerniejsze opracowania na ten temat? Ilu zdeklarowanych wyborców PO wśród blogerów zdecydowanie przeszła na prawo? Czy ktoś wie?

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0
#259909

Trochę było takich wypadków, nawet sporo. Czy ktoś logicznie myślący mógł zostać po tamtej stronie? Chyba dla pieniędzy.
Ja nie potrafię wymienić ani jednego nicka.
Opracowania które znalazłem są w linkach a Kokos26 pisze doktorat o blogosferze.

Vote up!
0
Vote down!
0
#259999

Myślę, że niewielu bloguje, trochę więcej komentuje, ale zdecydowana większość poprostu czyta i nie sądzę aby tylko jeden portal. Czytają  conajmniej kilka.

Jeśli chodzi o wybory, myślę, że na PiS nie zagłosują, ale chyba zdecydowanie porzucili PO. Pójdą na ryby albo na grzyby, ale nie do urn.

____________________________________________

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

Vote up!
0
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#260096

Ja zacząłem od pisania na S24. Cześć została z przyzwyczajenia. Teraz chyba jest kolejna migracja, tym razem na niezalezna.pl, która stała się liderem. Odchodzi kilka mocnych nazwisk, zostanie samo centrum.

Jankemu wydaje się ze może tyle co przedtem, ale jak pokazał wczorajszy kryzys, już nie.

S24 ma nowego współwłaściciela od niedawna, może tu jest pies pogrzebany, choć tam zawsze tak było.

Vote up!
0
Vote down!
0
#259983

Z tego powodu można mieć wątpliwości czy słuszne jest bojkotowanie, choć z pewnością Janke zasłużył kolejny raz żeby dać mu po łapach.

Prawicowość S24 widać dużo lepiej w wynikach ankiet niż w tematyce SG. Jest tam preferowana opcja antypisowska. Więc wygląda na to, że to "oni" działają misyjnie wśród publiczności prawicowej.

Vote up!
0
Vote down!
0
#259886

Słuszne. Ja tylko zawiesiłem pisanie tam. SG z kłamstwami o Smoleńsku jest nie do zaakceptowania.

Publiczność prawicowa to teraz sam Taliban. Myślę, że Smoleńsk nas uodpornił na wszelkie okrągłe stoły, choć S24 najprędzej na coś takiego by poszedł.

Niech chłopaki próbują, efekt będzie taki jak z parówą.

Vote up!
0
Vote down!
0
#259987

Napisalem tam ponad 400 notek i 3400 komentarzy. Nigdy nie mialem wrazenia, ze jest to prawicowe medium, szczegolnie po atakach adminow na mnie, gdy Renacie Rudeckiej-Kalinowskiej zarzucilem antysemityzm za co zostalem tam zwiniety. Moj apel do Jankego nic nie wniosl.

Vote up!
0
Vote down!
0
#259889

Rudecka tam, to święta krowa. Nie sądzę by była groźna jako agent wpływy, przeczytałem parę jej notek, nic specjalnego, to raczej troll. Nie wiem czemu wszyscy się nią tak podniecają.

Dla mnie Salon to taka strefa buforowa. Ani ziemia nasza jak tu, ani ich, niczyja. Nie mam emocjonalnego podejścia do niego.

Vote up!
0
Vote down!
0
#259992

Ja , Ja , Ja, poszukuję Prawdy,
Sensu życia.
To Ja jestem w swoich oglądach najważniejszy.
Nie s24 - porażka propagandy.
Nie poddawane ciasteczka.
Niech rynek szuka łaknących.
Wg doktryny rynku.
Ciekawe, która rura się utrzyma bez wsparcia?
Obrzydliwość.
Chyba sam z sobą bym się skonfliktował, ale wiele bym potwierdził.
Nie do końca wiem czy Kolega za Polską czy czy za kaską
Ja Wiem to trudne.
Sumienie zawsze trudne

Vote up!
0
Vote down!
0
#259912

Pogubione są relacje.
Nie wiem czy jestem na ojczystym gruncie czy na podpuszczeniu.

Vote up!
0
Vote down!
0
#259913

Ostatecznie motłoch nie pojmuje wyobraźni , natomiast świetnie potrafi opisać zajście. Komuchom nie zależy na lepszym ? świecie, im zależy na władzy. Różnica celów.

Vote up!
0
Vote down!
0
#259920

To wszystko jest opis ilościowy, jakościowy, to zupełnie inna sprawa.

Vote up!
0
Vote down!
0
#259996