Rosyjskie „Staruchy” - po 2 lata dla Pussy Riot

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Blog

To damskie wersje naszego „Starucha” karane za podobne działania performeskie. Grupa Pussy Riot. Trzy dziewczyny 23-24 letnie właśnie dostały po 2 lata bezwzględnego więzienia w kolonii karnej za protest przeciw temu, że patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl pobłogosławił Władimira Putina na prezydenta.
Na zdjęciu jest okładka ostatniego „Der Spigel” z liderką tej kapeli pankowej, która urządziła nielegalny koncert w cerkwi. Przedtem dziewczyny zrobiły taki na Placu Czerwonym, i dachu aresztu, dla zatrzymanych tam po demonstracjach. Kapele Gospel pewnie teraz będą omijać Rosję szerokim łukiem Rosję.
Spigel pisze "Putin błyskawicznie zmienia Rosję w represyjny kraj, przypominający ZSRR", Tusk robi to z Polską.
„Ta akcja stanowiła rozpaczliwą próbę zmiany systemu politycznego - napisała w oświadczeniu Tołokonnikowa. - Nie miałyśmy zamiaru nikogo obrażać. Nie oczekiwałyśmy, że nasz występ sprawi, iż ktoś poczuje się tym urażony. Fakt, że nie uznajemy się winne, nie oznacza, iż nie jesteśmy gotowe przyznać się do błędów. Jeśli ktoś poczuł się obrażony, jestem gotowa uznać, że popełniliśmy błąd natury etycznej.” „ Gdybyśmy występowały tylko w cerkwiach, można by było zarzucać nam nienawiść czy niechęć do religii. Występowałyśmy jednak w wielu miejscach. Nie jesteśmy antyreligijne . Przeciwnie - we wszystkich wywiadach mówimy, że szanujemy ideały chrześcijaństwa - napisała w swoim oświadczeniu Samucewicz.”

Prawie identyczna sprawa, jak ostatnia „Starucha”, to sprawa Tasji Osipowej. To działaczka radykalnej antyputinowskiej partii ze Smoleńska. Oskarżona o handel narkotykami, „znaleziono” je u niej. Staruchowi grozi 10 lat więzienia, ona je już dostała. Uznana została za więźnia politycznego przez opozycję. Świadek w tej sprawie Anton Mandrik, potwierdził, że narkotyki jej podrzucono. Powiedział także, że władze nakłaniały go do fałszywych zeznań, szantażując sprawą karną o przestępstwo pospolite. Starano się też naciskać na jego ojca, by ten wpłynął na syna.
Na dzisiejszym posiedzeniu sądu, też oficer policji prowadzący przeszukanie odmówił przebadania się na detektorze kłamstwa. Zaś sąd odmówił prośbie oskarżonej przebadania jej, na tym detektorze.

Generalnie to od dawna tak dokładnie nie naśladowaliśmy naszego wschodniego sąsiada. Przyjęto tam ostatnio trzy ustawy zaostrzające kary w sprawie demonstracji, zniesławienia w mediach i wolontariatu. U nas podobnie, przy czym choć na obrażanie mamy skuteczny paragraf, to i tu ma być zaostrzenie. Pozostałe dwa prawa zaostrzono. Dlaczego jednak nawet wolontariat przeszkadza. No cóż, żaden totalitaryzm nie toleruje żadnej spontanicznej działalności poza tą, którą kontroluje.
Nawalny skomentował to tak, że straci na tym najbardziej Cerkiew, bo wyrok spowoduje nastroje antyklerykalne. Że sam nazwał tę akcję idiotyczną, a dziewczyny „durami”, ale karą za to powinna być grzywna, a nie 2 lata. Ten wyrok ma powiedzieć wszystkim, że Putin będzie wsadzać swoich przeciwników i żadne prawo mu w tym nie przeszkodzi. Sprawa jest „demonstracyjnym zniszczeniem praworządności”
Że cała akcja w cerkwi trwała 5 minut, było tam wtedy kilka osób. Dziewczyny pośpiewały, poskakały i poszły, niczego nawet nie dotykając.

http://navalny.livejournal.com/728962.html

http://www.polskatimes.pl/artykul/631219,proces-dziewczyn-z-pussy-riot-putin-dusi-wojowniczki,3,id,t,sa.html
http://lenta.ru/news/2012/08/13/taisia/
http://www.spiegel.de/international/europe/spiegel-cover-story-on-pussy-riot-trial-and-putin-a-849697.html#ref=rss?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

złe porównanie

pozdro

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#283487

Staruch jest wariatem na punkcie Legii ale jest patriotą z pasją przygotowującym oprawy meczów szykanowanym przez reżim za swoje poglądy.
Te idiotki robią szoł w cerkwi prawosławnej bluźniąc i raniąc tym uczucia religijne wiernych. Wyrok na pewno polityczny i zbyt surowy ale ...

Porównanie warte jedynki.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#283511

One robiły, jak pisałem koncerty przeciw reżimowi, gorszemu od naszego, i dostały za to, nie za ten wygłup 2 lata więziena.

Ciekawe co Staruch myśli o tym porównaniu , swoją drogą to on święty nie jest.

Bluźniły przeciw Putinowi, fakt, że jakiś pop go po rękach, na kolanach całował, ale on to napewno święty nie jest.

Wyjaśnię jednak dlaczego ich bronię:

Oryginał (http://pl.wikiquote.org/wiki/Martin_Niem%C3%B6ller):
Najpierw przyszli po komunistów,
ale się nie odezwałem,
bo nie byłem komunistą.

Potem przyszli po socjaldemokratów
i nie odezwałem się,
bo nie byłem socjaldemokratą.

Potem przyszli po związkowców,
i znów nie protestowałem,
bo nie należałem do związków zawodowych.

Potem przyszła kolej na Żydów,
i znowu nie protestowałem,
bo nie byłem Żydem.

Wreszcie przyszli po mnie,
i nie było już nikogo, kto wstawiłby się za mną.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#283528

Gdyby w Polsce biskupi kosciola byli namaszczani przez WLADZE /mafie mordercow./i glos kierowany do wiernych epatowal by nienawiscia do wszystkiego co niewsmak wladzy to Polacy niepokorni spotykali by sie na tajnych mszach i modlili by sie w domu nie tracac wiary.
Kontekst Cerkwi jest uderzeniem we wladze a bedac w takim miejscu nie sposob nie obrazic uczuc religijnych.
Wyciecie krzyza na Ukrainie to juz prowokacja (byc moze proputinowska)osmieszajaca juz i tak malo smieszna sytuacje Pussy Riot

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#283567

Super jest ta konsternacja na tym portalu.

Z jednej strony bluźnierstwo z drugiej dowalono Putinowi.

Co o tym mysleć?????

Ani piękny ani mądry,

żałosne komentarze próbujące to pogodzić.

Kazek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kazek

#283569

Komentarze są żałosne, jak piszesz, a Twój? Wnosi coś?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#283579

Kazek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kazek

#283583

"Z jednej strony bluźnierstwo z drugiej dowalono Putinowi."

Trochę tak, ale bardziej doowalono. O czym w nastepnej notce.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#283748

Rzeczywiście, uwaga o konsternacji trafia w samo sedno. Patrząc jednak nieco historycznie nie jesteśmy na konsternację skazani. Mamy dość jasne dwie strony medalu.
Z jednej strony: są dorosłe, wiedzą w jakim kraju żyją. Każdy z działających w latach przedsolidarnościowych czy wojennych brał ryzyko na siebie. Czasem było mniejsze, czasem - zwłaszcza przy działaniach zagranicznych bądź blisko wojska - większe. I nikt z uczciwych działaczy nie liczył, że świat cały się za nim wstawi ( "świat się dowiedział, nic nie powiedział, Janek Wiśniewski padł").
Czyli to nie jest "skandaliczny wyrok" tylko logiczne następstwo. Skandaliczne w tym jest tylko to, że taki świat mamy, taką Rosję, takich jej służalców.
Druga jest jednak ważniejsza. W 68 czy 70 roku nie potrafiliśmy się zjednoczyć. W latach 80 byliśmy razem. Każde działanie, jeśli było rzeczywiście przeciw komunie, było ok. I było wspierane przez innych działających. Patrząc z tamtej perspektywy pomija się ich lewactwo czy feminizm ( którego organicznie nie znoszę). One są z tej perspektywy z naszej drużyny.
Zastrzeżenia do miejsca i formy też należy stonować. Czy ktoś z Niezależnych Radiowców nadając na falach jakiejś rozgłośni przejmował się programem ? A mógł zakłócić np. Presleya, który był odbierany -przez wprawdzie znikomą część społeczeństwa ale był- jak Bóg. Zresztą na formę działań nie należało tak zwracać uwagi jak na treść.
Są wyraźne głosy w dyskusji przy obu postach na Niepoprawnych wskazujące, że dla wielu z Was przegięciem było miejsce. Bez przesady. Stopień ubekizacji naszego kościoła w latach 80 był porażający ( wystarczy zaznajomić się z pracą ks. Isakowicza-Zaleskiego). A i tak nigdy i nigdzie nie osiągnął takiego poziomu pod tym względem jak prawosławie pod wodzą Cyryla. Nie wolno traktować świątyń jako nienaruszalnych z jednej strony. Wtedy druga narusza ją zupełnie bezkarnie.
Absolutnie godna potępienia jest postawa patriarchy Cyryla. Sprawa i tak by wprawdzie była wszczęta,ale jednak to on ją uruchomił. Nie wiedział, jaki będzie finał? A gdzie wartości chrześcijańskie?
Niestety niewiele jest lepsza postawa naszego episkopatu, dla którego ważniejsze jest polityczne bratanie się z nim od jakichkolwiek wartości, będących nieznaną im podstawą Kościoła.
O prezydencie czy innych politykierach świętujących z Cyrylem wyrok nie ma co pisać, są tyle samo co on warci.
Dlatego dziwić się nie możemy. Opłakiwać też nie, raczej gratulować heroizmu zapominając o feminizmie. Ale sercem musimy być z tymi dziewczynami. Tak jak byliśmy z tymi, których w latach 80 złapali.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jerzy Pietraszko

#283597

"Nie wolno traktować świątyń jako nienaruszalnych z jednej strony. Wtedy druga narusza ją zupełnie bezkarnie."

Tak właśnie pomyślałem, że to może Cerkwi na zdrowie wyjdzie, bo wyciągnięto ją ze strefy cienia, w blask reflektorów.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#283750

o sprawie Starucha jakos podejzanie cicho jest.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#283657

Min innymi dlatego,że jest tak cicho, zrobiłem taki porównanie.

I napisałem kolejną notkę.

Nie byłoby tego procesu, nie byłoby tego obrazka, Cerkiew najbardziej na tym traci.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#283747

Staruchowicza, jak mozna porownywac tego patriote z tymi prostytutkami tanczacymi polnago na oltarzu. Juz nazwa "Pussy riot" (cipkowe zadymiary) mowi o nich wszystko.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#311662