Piąta rosyjska rewolucja, dziś

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Świat

W sobotę, w przynajmniej 87 miastach w Rosji i na świecie odbędą się demonstracje przeciw sfałszowanym wyborom. Na demonstracji w Moskwie spodziewane jest więcej uczestników, niż na tej sprzed dwóch tygodni, 50 – 100 tysięcznej, największej od ponad 20 lat. Na Facebooku jest już ponad 50 tys, w popularniejszym tam „W kontaktie”jeszcze więcej.
Kulminacyjnym jej punktem będzie przemówienie Aleksieja Nawalnego, walczącego z korupcją blogera, symbolu i lidera tej rewolucji, po nim przemawiać będą min Garri Kasparow, znany u nas pisarz Borys Akunin.
Choć fundament protestów zbudowali „starzy” pozasystemowi opozycjoniści. Zwłaszcza wg Jewgienija Ichlowa. E. Limonow, jego „Strategia 31”, manifestacje, w tym pierwsza po wyborach, wieczorem w dniu głosowania.
Czy pójdą „naprzód na Kreml” bo „nas jest więcej” a „drogę zna każdy”, jak pisze na tych transparentach wiszących dziś niedaleko od niego, zobaczymy.

Dzień przed demonstracją w Moskwie zaczyna pojawiać się wojsko.

Na dwa dni przed demonstracją Miedwiediew proponuje wiele ustępstw na rzecz społeczeństwa. Bezpośrednie wybory gubernatorów, powrót do okręgów jednomandatowych w wyborach do Dumy itd. Jest to jedynie próba demobilizacji społeczeństwa przed kolejnymi protestami, ludzie jednak w to nie wierzą.

Dwa dni wcześniej, w telemoście, corocznej rozmowie, odpowiedziach na pytania obywateli, z różnych miejsc w kraju, zadawanych na żywo Putinowi nie osiągnięto sukcesu mimo, że trwało to 4,5 godziny. Mimo, że odpowiednio dobrani, cały dzień przygotowani do swoich ról ludzie zadawali umówione pytania. Mimo tego, że Putin próbował wejść w buty Berlusconiego, niewybrednie żartując, lekceważąc zagrożenia. Komentarze nie były jednak pozytywne. Ludzie mają „Chutina puja”, tego „botoksa” dość, co by nie powiedział.

Realnie kompromis jest niezwykle trudny, w pełni nie jest możliwy. Opozycja chce zmienić „ kryminalno-biurokratyczny” układ będący podstawą obecnego, stojącego ponad społeczeństwem systemu władzy, nie tylko samego Putina. Jego popularność, kolejny miesiąc, spadła o kolejnych kilka procent. Dlatego awaryjnie startuje kukiełka, miliarder Prochorow, który złożył wymagane papiery w dwie godziny po zakończeniu terminu i godzin pracy komisji wyborczej.

Rosyjska rewolucja, piąta z kolei po tej z 1905 roku, dwóch w 1917, czwartej z lat 1989-1993 roku może być z nich najlepsza. Może być to pokojowa rewolucja nowej klasy średniej, realnie i trwale zmieniająca system „opryczniny” na bliski starym zachodnim demokracjom, bo tego chcą manifestanci. Nie mam tu na myśli Polski. My wbrew temu co się niektórym wydaje, mimo zakorzenionych fałszywych wyobrażeń jesteśmy tam gdzie oni. Czasami nawet jest u nas gorzej.

Czy jest w Polsce jakaś telewizja, która zaprasza serdecznie na Twitterze właśnie wychodzącego z aresztu blogera, który na wiecu mówił, że nienawidzi rządzącej partii złodziei, która to jest jego wrogiem. Czy jest jakieś komercyjne radio, w którym, w więzieniu mógłby posłuchać prawdziwej relacji z demonstracji. Nie ma. Nawet tamtejsze massmedia od kilku dni zgodnie przerabiają Nawalnego na nacjonalistę a nie faszystę, jak to u nas, łagodniej.
Z niezależnymi mediami jest w Polsce teraz gorzej, niż w putinowskiej Rosji. Zresztą czy jeszcze putinowskiej, mam wątpliwości. Nawalny powiedział, że poszedł siedzieć w jednym a w wyszedł po 15 dniach w zupełnie innym kraju.

Lista miast gdzie demonstrują jutro - w linku:
http://www.novayagazeta.ru/news/52861.html

Na podstawie min:
http://www.kasparov.ru/material.php?id=4EE9CCF77E497

Tu powinna być prawdziwa relacja:
www.tvrain.ru

Tu starsze akcje Aleksieja Nawalnego i odpowiedź na pytanie o przyczyny jego popularności:

http://www.forumowisko.pl/topic/162529-aleksiej-nawalny/

PS
Z demonstracji i pikiet dwa tygodnie temu, najbardziej podobała mi się ta najmniejsza, w Islandii. Dwie osoby pikietowały pod konsulatem, którego pracownicy wezwali Policję. Policja przyjechała, przeczytała postulaty, stwierdziła że się z nimi zgadza i pojechała sobie.

Fotografia: http://i299.photobucket.com/albums/mm309/mnog3/kremmllsdf.jpg

Brak głosów

Komentarze

Popieram , choć szkoda, bo nie mają szans

zrobią z nimi to co u nas - w końcu taki był cel ćwiczenia, przejęcia władzy przez opozycję..

szkoda

ale warto posłuchać:

http://www.youtube.com/watch?v=F21RRlD8Unw

wp

Vote up!
0
Vote down!
0

wp

#209382

Nawalny to nie Bolek, to bloger. Reszta twarzystwa, też opozycja pozasystemowa, stara i nowa. Dziś zrobię jeszcze relację z tego co oni tam wygadują i wyrabiają.

Vote up!
0
Vote down!
0
#209394