Pakt fiskalny – dlaczego Czesi i Anglicy go nie chcą?

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Blog

Czeski premier określił jako główny powód tego, że Czechy nie podpisały Paktu Fiskalnego to, że ich wpływ na decyzje byłby wtedy czysto symboliczny.
Czeski prezydent „V. Klaus w wywiadzie dla jednego z głównych czeskich dzienników stwierdził, że podpisywanie paktu jest ewidentnie niemądre. - Sądzę, że każdy wie, że jestem ostatnią osobą, która byłaby przeciwna dyscyplinie budżetowej. Jedynie uważam za zbyteczne, aby nam albo komukolwiek innemu nakazywał ją ktoś z zewnątrz ”

Nie zmienił zdania też gdy „Prezydent Napolitano i premier Monti namawiali gościa, by jego kraj przystąpił do paktu fiskalnego i unii bankowej. Vaclav Klaus odpowiedział, że w Republice Czeskiej panuje w stosunku do tego tematu wielka niechęć. Podkreślił, że sprawa stanie się aktualna dopiero wtedy, gdy przystąpi ona do strefy euro. "Na razie do niej nie należy i w momencie poważnego kryzysu wspólnej europejskiej waluty jest z tego bardzo zadowolona. Kurs naszej korony do dolara i euro jest zmienny i w tej chwili jest to oczywista korzyść”

Stanowisko czeskie tak podsumował T. Cukiernik„ Podpisanie paktu fiskalnego zdecydowanie odrzucił Wacław Klaus, prezydent Czech, uważając, że „ten traktat jest oparty na założeniu, że ludzie nie są wystarczająco mądrzy i każdy w Brukseli jest mądrzejszy od nich, a to przecież nie o to chodzi”. Prezydent Klaus jest zdania, że Czechy nie powinny bardziej integrować się z Unią Europejską. W Czechach pojawił się nawet pomysł referendum w związku z unijnym paktem fiskalnym. – Unia fiskalna na poziomie europejskim całkowicie depcze suwerenność indywidualnych państw, a ostatnie oświadczenia Niemców, proponujące, aby Grecja była unijnym protektoratem, tylko do tego zmierzają – powiedział Klaus. – Sądzę, że premier [Piotr Nečas – TC] wie, iż kolejny radykalny krok w integracji europejskiej – jaką byłaby zmiana unii monetarnej w fiskalną – to tragiczny błąd – powiedział Klaus. – Już stworzenie unii monetarnej było tragicznym błędem, o czym dzisiaj już wszyscy wiedzą – dodał czeski prezydent. – Nowy traktat fiskalny Unii Europejskiej będzie „trudny do zaakceptowania”, jeśli nie daje państwom spoza strefy euro nic do powiedzenia – powiedział z kolei premier Nečas. – Dla kraju takiego jak Republika Czeska jest bardzo trudną sprawą podpisanie tego rodzaju dokumentu (…), kiedy jego udział w negocjacjach będzie czysto symboliczny – dodał.”
Dobrze też T. Cukiernik oddał istotę problemu tego paktu z diab - sorry - fiskalnego „Jednak pakt fiskalny to nie tylko kwestia ekonomii. Jest on umową międzyrządową, ponadnarodową, która prowadzi do tego, że państwa członkowskie trącą kompetencje i suwerenność na rzecz Brukseli w najważniejszej dziedzinie – finansach publicznych. Staje się to tym bardziej niebezpieczne, że to unijne instytucje mają pilnować przestrzegania dyscypliny finansowej. Dlatego całkowitą słuszność ma Wacław Klaus, prezydent Czech, który stwierdził, że „unia fiskalna oznacza radykalną likwidację suwerenności europejskich państw” i „właśnie dlatego nie możemy jej zaakceptować”.
Cameron nie zgodził się podpisać Paktu Fiskalnego bo „nie chroni on brytyjskich interesów – szczególnie w dziedzinie finansów i dostępu do wspólnego rynku” Chciał podpisać specjalny protokół dla ochrony londyńskiej City. Też ochrony amerykańskich instytucji finansowych ulokowanych w Londynie. Oraz tego, że zmiany umów będą zatwierdzane przez wszystkie kraje UE. Na to się Komisja Europejska nie zgodziła. Nie wygląda na to,że stanowiska obu stron uległy zmianie.

http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/oni;nie;podpisali;paktu;i;sie;z;nas;smieja,217,0,1017049.html
http://www.irishtimes.com/newspaper/world/2012/0201/1224311049581.html
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Czechy-nie-chca-paktu-fiskalnego-i-unii-bankowej-2639061.html
http://tomaszcukiernik.pl/artykuly/teksty-o-unii-europejskiej/pakiet-fiskalny-zabiera-suwerennosc-finansowa/
http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-16086019

Foto : Jakub Szymczyk – dzisiejsza akcja RN przeciw paktowi w sejmie

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Polski poniekąd rząd podpisze pakt fiskalny i każdy pakt, który jest dla Polski niekorzystny. Z tej prostej przyczyny właśnie, iż jest dla Polski niekorzystny. Co znaczy jest korzystny dla tych, dla których polski poniekąd rząd pracuje. Da to się potem odwrócić?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

ość

-----------------------------------

gdy prawda ponad wszystko, życie bywa piękne

wtedy żyć się nie boisz i śmierci nie zlękniesz

#315672

Wszystko się da odwrócić ale szybciej się rujnuje, niż odbudowuje.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#315675

http://www.facebook.com/?ref=logo#!/events/443291159071244/?fref=ts

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#315749