Ukraina na progu kryzysu gospodarczego

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Świat

Andreas Oslund – znany szwedzki ekonomista, który niedawno powiedział o Ukrainie, w której zagadnieniach gospodarczych się specjalizuje, że „ten kraj nie kieruje się, ani na zachód, ani na wschód, ale w dół” dał wywiad „Ukraińskiej Prawdzie”. Poniżej go streściłem.

„Prezydent Ukrainy „Janukowycz jest teraz w kropce. Dziwne, jak bardzo on tego nie rozumie. To ekonomiczny ślepy zaułek. Liczby są żałosne. Ukraina powinna dewaluować hrywnę w tym roku. Jak najszybciej.” „W wypadku paniki ukraińska waluta może spaść nawet o 50%. Przypomnijcie sobie, jak dwa lata temu na Białorusi spadek wyniósł 70%.”

„Janukowycz powinien był rozwiązywać problemy ekonomiczne. On już 3 lata tego nie robi. Ukraina ma ogromny deficyt płatniczy - 8% PKB, dwa razy więcej niż być powinno. Ogromny deficyt budżetowy 6%. Dług publiczny – 40% PKB, a sam PKB spada już 5 kwartałów pod rząd. Trudno wymyślić gorszą politykę gospodarczą niż ta, którą prowadzi Janukowycz na Ukrainie”

„ Łukaszenko dostał ogromne pieniądze z Rosji dwa lata temu, 20 mld $, ale on je już wydał i potrzebuje jeszcze więcej pieniędzy. Janukowicz ma podobną sytuację. Firmy bliskie „rodzinie Janukowycza” skupują państwowe i prywatne przedsiębiorstwa za bardzo niskie ceny. Im gorzej stoi gospodarka na Ukrainie, tym taniej „ familia Janukowicza” je kupi. Myślę, że to jego główny cel. To tłumaczy, dlaczego nie próbuje naprawić gospodarki Ukrainy”

„Główne problem Janukowicza, to co stanie się osobiście z nim. Gdy w końcu Ukraińcy zrozumieją, że on niczego nie robi dla społeczeństwa, a tylko dla swojej „rodziny”. Najważniejsze to przejąć jak najwięcej firm. Zamówienia publiczne rozdziela się pomiędzy przyjaciół prezydenta a łapówki mogą sięgać połowy sumy kontraktów. W rządzie dominują znajomi syna prezydenta Aleksandra Janukowycza.” „ Obroty na giełdzie od 2011 spadły o 70%” „Wielkie korporacje wykazują straty, bo wszystkie zyski transferowane są za granicę” przez to nie ma przychodów podatkowych.
„Pytanie podstawowe – kiedy naród ukraiński zrozumie, że ich problemem nie jest wschód czy zachód, tylko normalna polityka ekonomiczna” To zdanie uważam za najważniejsze z całego tekstu, i u nas jak najbardziej aktualne.

Jednak autor uważa, że lepsza dla Ukrainy będzie Europa niż Rosja „ Rynek europejski jest 10 razy większy od rosyjskiego”, silnie chronionego. Jeden z oligarchów powiedział mu „Ja nie mam firm w Rosji, tylko w Europie. W Rosji mam tylko konkurencję”. Oligarchowie obawiają się, że „familia Janukowycza” może przejąć ich firmy, a w Rosji żaden eksporter nie czuje się bezpiecznie. Europa od razu likwiduje 98% taryf celnych a Ukraina może przez wiele lat część zachować. Eksport i PKB powinno znacznie wzrosnąć. Rosja daje obniżkę na cenach gazu – 10 mld rocznie, jak Białorusi ale to upodabnia Janukowycza do Łukaszenki i jest to tak samo zła polityka dla Rosji jak i Ukrainy. Ekonomicznie to się nikomu nie opłaca a politycznie Związek Celny to neoimperialny projekt Putina.

Dodam, że rating Ukrainy ma negatywną perspektywę. Na Białorusi załamał się eksport. Jak się posypią państwa z nami graniczące, to odłamki też na nas polecą, bo inwestorzy zaczną wycofywać pieniądze z całego regionu, a polska gospodarka i finanse dzięki podobnym jak na Ukrainie rządom „familii Tuska&Komorowskiego” wyglądają nawet jeszcze gorzej. Teraz trzeba było ukraść obywatelom ich oszczędności emerytalne, żeby załatać dziurę w budżecie. A co w przyszłym roku?

http://ukr.pravda.com.ua/articles/2013/11/28/7003335/

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

 

 

Kazek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kazek

#393527

Bruk na majdanie dziś rano, czyli alternatywa. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=663963986988806&set=a.186700311381845.84055.100001256334800&type=1&theater

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#393630

Jak biją Polaków na Majdanie (a co tam robili, zdjęcia z misiem? – normalni ludzie nie wchodzą w wir konfliktu politycznego w obcym państwie; ciekawe – jeśli chodzi o Egipt polski MSZ ostrzega przed udawaniem się w miejsca dotknięte konfliktem, gdy chodzi o Ukrainę, nie ostrzega), to jest to skandal, a jakby tak rządził Juszczenko i pobito by Rosjan wspierających Janukowycza, to oczywiście byłoby słuszne złojenie skóry kacapom. Kali zaciera ręce…

 

Kazek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kazek

#393940

Rachunek za brak zdecydowania Ukrainy powinna zapłacić Merkel wraz z innymi, którzy dali przyzwolenie na Smoleńsk. Zabrakło jakiejkolwiek realnej polityki względem Ukrainy prowadzonej przez EU. A może wpływy Putina są w samych centrach rządzenia Unią zbyt silne? Zabrakło wyrazistego i prawdziwego Śp. Prezydenta Kaczyńskiego.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#393587

Właśnie dlatego go zabili.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#393634

 "rating Ukrainy ma negatywną perspektywę"
"
Jak się posypią państwa z nami graniczące, to odłamki też na nas polecą, bo inwestorzy zaczną wycofywać pieniądze z całego regionu"

O czym ty człowieku piszesz? Jakie rankinkgi, jacy inwestorzy? To pojęcia tak głupie, ze az śmieszne i wymyślone dla leszczy do skubania, których wiedza ekonomiczna ogranicza się do tego co usłyszą w mediach głownego nurtu.
Co do Ukrainy sprawa jest prosta. W tej chwili droga do Unii to droga do zniszczenia slabej i rozproszonej gospodarki Ukraińskiej. 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#393621

Nie "ranking" tylko "rating" - jak tego nie rozróżniasz, to wróć do dyskusji, jak zaczniesz.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#393638

Niestety otumanione lemingi łykają wszystko jak leci w TVN a mądrości "znanych szwedzkich ekonomistów" to dla nich wyrocznia.  Oprzytomnienie następuje jak za bardzo się taki rozochoci i zaczyna sam "inwestować". Proponuję nie wypowiadać się na tematy o których nie masz człeku pojęcia. Kim są niby ci dobrzy inwestorzy od których zalezy los Polski? Fundusze inwestycyjne i banki typu Goldman Sachs, które mają monopol na wszystkich rynkach finansowych czy moze firmy montazowe i markety które jak wiadomo zalewają wręcz miliardami naszą skarbówkę. 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#393666

W peerelu mówiło się, że partia buduje drogi, mosty, szpitale i dobrobyt (to akurat był żart komuchów).
Obecnie, znowu się mówi, że to już nie partia, ale Unia "daje".
Należy przez to rozumieć, że tak jak kiedyś bez partii, tak obecnie bez Unii, w Polsce nastąpiłby ogólny marazm i nic by nie powstało. Może ktoś powinien głośno poinformować Ukraińców PRZED akcesją, że ich dzieci będą wychowywane w ideologii gender, będą pracowali do 67 roku życia, zlikwidują im przemysł, służbę zdrowia, szkolnictwo, handel przejmą Niemcy, Francuzi i inni którzy z Polski wyssali co się dało. A przecież nie poruszyłem tu mnóstwa pozostałych "atrakcji" związanych z przynależnością.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#393677

Polacy Tuska wybrali czy Marsjanie?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#393774

Ukraińska prawda to taka nasza Gazeta Polska.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#393775

Zamówienia publiczne rozdziela się pomiędzy przyjaciół prezydenta a łapówki mogą sięgać połowy sumy kontraktów. W rządzie dominują znajomi syna prezydenta Aleksandra Janukowycza.”
------------------------------------------------------
No, dobra. W takim razie proszę o wyjaśnienie mi czym różni się Ukraina poza Unią, od Polski będącej w Unii. Będę zgadywał - nazwiskami oligarchów, partyjnych baronów, kolesi z podwórka?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#393626

W UK tak nie jest. Stopniem korupcji, są na to rankingi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#393635