Oświadczenie Improwizowanego Kongresu Wolnego Internetu w sprawie obywatelskiej debaty z udziałem Prezesa Rady Ministrów Pana Do

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Kraj

Oświadczenie Improwizowanego Kongresu Wolnego Internetu w sprawie obywatelskiej debaty z udziałem Prezesa Rady Ministrów Pana Donalda Tuska dotyczącej wolności i praw w internecie

Szanowny Panie Premierze,

Dziękujemy za zaproszenie na poniedziałkowe spotkanie. Doceniamy próbę włączenia się rządu w obywatelską debatę dotyczącą wolności i praw w internecie. Z satysfakcją przyjęliśmy zapowiadane przez ministra Michała Boniego konsultacje społeczne na tematy związane z regulacją internetu. Jednak w świetle kontrowersji, jakie narosły wokół tematu ACTA, uważamy, że warunkiem niezbędnym do prowadzenia tej debaty w sposób uczciwy jest jej pełna jawność i otwartość.

Dlatego postulujemy:

1. Najpierw prawda, potem debata

Nie można toczyć uczciwej debaty w sytuacji asymetrii informacyjnej. Zapowiedź premiera o zawieszeniu ratyfikacji jest dla nas niezrozumiała. Nie wiemy, jakie konkretnie kroki rząd ma na myśli. Obecnie tylko rząd zna precyzyjnie znaczenie traktatu ACTA, bo treść niejasnych postanowień (np. "skala handlowa" czy "piractwo") wyjaśnią dopiero niejawne dziś stanowiska negocjacyjne państw biorących udział w procesie tworzenia ACTA. To oznacza, że niezbędnym warunkiem toczenia dalszej debaty na ten temat na poziomie globalnym, w świetle grożącej nam ratyfikacji, jest oficjalna publikacja wszystkich dokumentów.

2. Konkrety, a nie deklaracje

Oczekujemy od premiera konkretnych działań, które potwierdzą polityczne deklaracje o "zawieszeniu ratyfikacji". Takim krokiem powinno być przyjęcie przez klub parlamentarny PO jasnego stanowiska w sprawie ACTA. Takie stanowisko będzie również miało wpływ na postawę posłów Parlamentu Europejskiego. Nie jest jasny także stosunek rządu RP do propozycji wysłania wniosku do Trybunału Sprawiedliwości UE o wydanie opinii, czy ACTA jest zgodne z prawem europejskim oraz prawami człowieka.

3. Konsultacje w Internecie, a nie w gabinecie

Dzięki zaangażowaniu polskiego społeczeństwa debata publiczna na temat ACTA już się rozpoczęła. Toczy się w mediach tradycyjnych i w internecie. Serdecznie zapraszamy Premiera i polski rząd do wzięcia udziału w tej debacie. Debata ta nie zastąpi jednak realnych konsultacji społecznych. Dotychczasowe - zamknięte i nietransparentne - sposoby ich prowadzenia przez rząd nie sprawdzają się, co pokazały wydarzenia ostatnich tygodni. Spotkania na salonach, organizowane z dnia na dzień, nie zastąpią realnych narzędzi udziału społeczeństwa w procesie stanowienia prawa. Oczekujemy, że rząd zaproponuje taką formułę konsultacji, która zapewni całemu społeczeństwu udział w dyskusji.

Dlatego organizatorzy Improwizowanego Kongresu Wolnego Internetu nie pojawią się budynku Kancelarii Premiera osobiście. Liczymy na to, że głosy uczestników spotkania transmitowane za pośrednictwem mediów elektronicznych będą w należyty sposób reprezentowane.

Sygnatariusze:

Organizatorzy Improwizowanego Kongresu Wolnego Internetu (Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Nowoczesna Polska, Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania, Internet Society Poland i Polska Grupa Użytkowników Linuksa, Centrum Cyfrowe Projekt:Polska) oraz organizatorzy protestów przeciwko ACTA w różnych miastach Polski

http://panoptykon.org/wiadomosc/dlaczego-organizacje-spoleczne-nie-pojawia-sie-jutro-na-debacie-u-premiera

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Wielkie nieszczęście!
Tragedia dla ekipy D. Tuska rozmiłowanej
jak wiemy w futbolu!
Gabon!
Kraj jak wiemy wielce zaprzyjazniony z Polską D. Tuska odpadł z turnieju PNA przegrywając z Mali w ćwierćfinale w rzutach karnych!
Na urm'ie już flagi do płowy masztu!
Na jutro odwołane wszystkie te zaplanowane oraz te nie! spotkanie premiera!
Tez jestem wstrząśnięty i nawet... zmieszany!
Wiem co czuje i jak cierpi pan premier!
pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#222624

Puki co, to internauci podziękowali premierowi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#222631

Wałęsa TW Bolkiem i Hołdysem!
To też znani internauci!
Nawet bardzo znani!
A zaprzyjaznione tv dokonają reszty!
pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#222636

powinno być opublikowane w internecie przez rząd w całości, jak proponuje autor, z podaniem adresu, na który internauci mogliby kierować zapytania i uzyskiwać odpowiedzi. Na wszystkie stawiane pytania. A na końcu sondaż, czy zgadzają się na ACTA, czy nie.
Dyskutowanie na salonach, na które nie wpuszcza się tych, co mogą mieć inne zdanie jak to zdarzyło się w Gdańsku w sali BHP świadczy tylko o tym, że rząd robi wszystko aby do dyskusji dopuścić tylko swoich sprawdzonych ludzi. Jedna wielka ściema, która nie może być zaakceptowana przez społeczeństwo.
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szpilka

#222678

Ten rząd tylko ściemniać potrafi, normalna dyskusja ich przerasta. Tak samo jak reformy, rządzenie. Widać choćby po refundacji lekarstw. W styczniu zakupy lekarstw spadły o 1/4.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#222765