Nikt nie lubi prokuratora Przybyła

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Kraj

Dlaczego na gwałt likwiduje się prokuraturę wojskową? Oszczędności na 167 prokuratorskich etatach na 6 tyś, Tuska, który dodatkowo zatrudnił 100 tys nikomu niepotrzebnych urzędasów. Raczej nie, więc o co chodzi?
Jedyny powód, to kwestia utrzymania władzy.
Po to była „afera bilingowa”i nagonka. Właśnie po to, żeby mieć pretekst do szybkiej likwidacji prokuratury wojskowej.

Jaki był scenariusz Tuska &Co?
Nagle w poniedziałek wybucha afera, lecą dymisje, Tusk z poważną miną, zdecydowanym głosem mówi „Jako rząd jesteśmy zdeterminowani by szybko wprowadzać reformy oraz przeciwdziałać inwigilacji dziennikarzy” i ogłasza likwidację prokuratury wojskowej (Wpolityce twierdziło, że w poniedziałek, wtorek miało to być ogłoszone), tak jak 36 Pułku Specjalnego Lotnictwa Transportowego. Wszczęcie śledztwa przeciw i Przybyłowi i odpowiedzialność nadzorującego go Parulskiego. Komputery i akta pakowane są na oczach kamer (były po cichu). I wszyscy zadowoleni. Prawica, bo znienawidzony Parulski rzucony na pożarcie, przy okazji doczepiono by mu wszelkie grzechy śledztwa smoleńskiego. Lemingi, bo rząd zdał kolejny raz egzamin. Przekręciarze, bo ukręci się łeb sprawom rozkręconym przez Przybyła. Odpowiedzialni za śledztwo smoleńskie, bo papiery przerzucane tu i tam się pogubią, wątki pogmatwają. Będzie bajzel w bajzlu, zwali się na reorganizację. Rząd, bo dba o wolności obywatelskie, broni dziennikarzy, kryzys receptowy przykryty i podwyżki też, i być może ma w ręku haki na prezydenta i siebie. Lud ma igrzyska. Nawet prawicowi blogerzy „z pewną nieśmiałością” chwalą.
Wszystko kończy się „wesołym oberkiem” jak pisze w takich wypadkach Michalkiewicz. PR kieruje, rząd rządzi. A wszyscy szczęśliwi. Jak tu nie popierać Tuska.

Tylko ten cholerny strzał.

Prawica i tak płk Przybyła nie lubi, bo ten uważa swojego dobrego znajomego, też poznaniaka, szefa Parulskiego za „człowieka honoru”(?) i chciał go bronić. Bo ten z kolei nie przeszkadzał mu w robocie. Wiedział, że to co ma w papierach nigdy nie ujrzy światła dziennego bez osłony z jego strony, miał w końcu doświadczenie pracy w cywilnych strukturach. Już w parę godzin po strzale akta i komputer wywieziono, czyli przygotowano to wcześniej. Mogły wysadzić rząd czy prezydenta z siodła? Ale to kompletnie nikogo nie obchodzi.
Na dodatek bezczelnie się nie zastrzelił. Mimo to, przebił swoim przedwojennym zachowaniem wszystkich prawdziwych prawicowców. A to już jest nie do wybaczenia.
Nikt nie lubi Przybyła. Na prawicy, bo nie „nasz”, Pasionka gnębił. Wśród lemingów też ma przegrane, bo się postawił rządowi.
Warto było? Po co się było starać? Ganiać za przekrętami, przejmować się ponad miarę. Po co Panu pułkownikowi te problemy. Mógłby Pan siedzieć spokojnie „ pieniędzy worek uczciwy nazbierać”, tu coś umorzyć, tam ad akta, POdziałać, a Panu za siłaczkę chciało się robić.
Psa by Panu nikt nie zabił, tylko dokarmiał, Pana też. Śrub w samochodzie nie odkręcał. A Pan wybrał takie pieskie, czy raczej ludzkie życie. W nagrodę trafi Pan do psychiatryka i nikt nie będzie protestował, jak w wypadku badań prezesa. Linia narracji widać została już ustalona. Jak zwykle następnego dnia. Za parę miesięcy będą wszyscy o Panu pamiętać, jak o tym człowieku, który się podpalił pod kancelarią premiera, czyli wcale. Po co te rejtanowskie gesty. Tylko normalnych ludzi drażnią.

Niesiołowski sugeruje, że prokurator to wariat, nie róbmy politycznej awantury - dzwoni na trwogę, prawicowi blogerzy wtórują, że oszust, nie chciał się zastrzelić, powtarza to telewizja i Gowin. Jaki zgrany chór, tu sopran, tam alt. Wprost – „nie wytrzymał presji związanej z pracą” dodaje basem. Libicki falsetem, ostrożnie z „gloryfikacją”. Wyborcza bębni o walce prokurator, i własnej uczciwości dziennikarskiej (?!). Prezes, że prokuratura wojskowa to przeżytek. Ziobro wątpi. Wielka orkiestra polskiego piekiełka gra.
A mnie ciekawi co on i na kogo miał w papierach?

Wielu jest wyraźnie rozczarowanych tym, że pułkownik przeżył. Konsylia „ekspertów”, takich co nie raz sobie w głowę strzelali, którzy na niejednej wojnie proch wąchali i specjalistów medycyny sądowej wyrażają z absolutna pewnością swoje w pełni uzasadnione wątpliwości. Za to wypowiedzi realnych speców nigdzie nie widać.

Czy Przybył mógł jakoś wygrać stając przeciw prokuratorowi generalnemu i rządowym planom likwidacji prokuratury wojskowej, mediom. Nie mógł. Więc zrobił to, co wielu polskich oficerów, robiło przed nim w podobnej sytuacji, walczył do końca. Bo przecież korupcja, niczym się w swojej istocie nie rożni od wojny wypowiedzianej państwu.

Ja szanuję to, że wreszcie ktoś w tej naszej armii-w-likwidacji pokazał, że potrafi walczyć o jakąś jej część, nie siedzieć cicho jak żołnierze 36 pułku, którzy teraz tego żałują. No i lubię serial JAG, o „przeżytku PRL” w wersji amerykańskiej.
Czy chciał się zabić, czy okaleczyć, nie ma dla mnie znaczenia, w obu wypadkach stawiał życie na szali. A wierzę bardziej jemu, niż wszystkim innym komentatorom. Cieszę się że sobie życia nie odebrał, jeszcze się ono temu krajowi przyda.

PS. Kilka konkretnych prac Przybyła:

W ub.r. Leszek S. alarmował, że pod adresem jego i jego rodziny – a także prowadzącego sprawę prokuratora – jeden z jego dawnych znajomych miał kierować groźby. Twierdził, że pracownik jednej z wojskowych instytucji w Zielonej Górze przyszedł do jego domu z ostrzeżeniem, że jeśli Leszek S. nie zmieni zeznań, zostanie zabity, żona i córka trafią do domu publicznego, a prokuratorowi może przydarzyć się wypadek. Natomiast w zamian za amnezję S. miał dostać milion złotych. Sprawę gróźb prowadzi obecnie Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Dzięki zeznaniom Leszka S. w Zielonej Górze i Wielkopolsce skazano już 11 osób. Cztery sprawy jednak nadal się toczą. Pod koniec kwietnia br. pojawiła się informacja, że Leszek S. uciekł z Polski. Sprzedał resztę swojego majątku i z rodziną wyjechał prawdopodobnie do Kanady.

(….) Zobaczymy – mówi płk Przybył. Nie ukrywa, że nieobecność głównego świadka komplikuje sprawy, jednak są one dobrze udokumentowane.(...)

Przed ucieczką z kraju Leszek S. powiedział dziennikarzowi: „Przestrzegam wszystkich, by nie stali się zakładnikami wymiaru sprawiedliwości. Bo prawo bardziej chroni przestępców niż takie osoby jak ja”.

http://www.rp.pl/artykul/61991,495925_Swiadek_musi_zniknac.html

„Jak poinformował zastępca wojskowego prokuratora okręgowego w Poznaniu ds. przestępczości zorganizowanej płk Mikołaj Przybył, grupa działała od ponad roku i "ustawiała" postępowania przetargowe o łącznej wartości kilku milionów złotych.

- Wybrane firmy otrzymywały pełen pakiet informacji o mającym odbyć się przetargu, na długo przed jego oficjalnym ogłoszeniem. Mogły się do niego przygotować poprzez opracowanie oferty idealnie wpasowanej pod zamówienie, eliminując w ten sposób konkurencyjne firmy. Dochodziło do podmian dokumentów i ich fałszowania - poinformował płk Przybył.”
http://wiadomosci.wp.pl/title,Zatrzymania-w-Marynarce-Wojennej-RP-powazne-zarzuty,wid,14090830,wiadomosc.html

Początkowo koszt budowy każdej z siedmiu wielozadaniowych korwet szacowano na 250-300 mln zł. Ostatnie informacje z MON wskazywały już na kwotę 1,46 mld zł.
Inwestycję powierzono Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. W 2001 roku ówczesny premier Leszek Miller uroczyście zainaugurował budowę pierwszego z Gawronów. Brak pieniędzy sprawił, że Marynarka Wojenna jeszcze w 2002 r. zmuszona była zrezygnować z budowy pięciu korwet, potem program skurczył się do budowy jednej. A i ta inwestycja w niedługim czasie została wyhamowana.
Prokuratorzy badają też tryb i zasady, na jakich wybrano gdyńską stocznię, która przeżywała wówczas spore problemy finansowe
- Śledztwo prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko komukolwiek. Więcej na tym etapie powiedzieć nie mogę - ucina płk Mikołaj Przybył, wiceszef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.
http://wiadomosci.wp.pl/title,Ile-pieniedzy-utopiono-przy-budowie-okretu,wid,13997197,wiadomosc.html

Ppłk Henryk W. został uznany winnym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw przyjmowania korzyści majątkowych na łączną kwotę 400 tys. zł., wyłudzenia na szkodę Wojska Polskiego na kwotę w sumie kilkuset tysięcy złotych, fałszowania dokumentacji i ustawianie postępowań przetargowych - poinformował szef Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu płk Mikołaj Przybył.

http://wiadomosci.wp.pl/page,4,query,miko%B3aj%20przyby%B3,szukaj.html?ticaid=1db71

„Nikt nie sprawdził, że prace, za które zapłacono w ramach pierwszej umowy, były zwykle opłacane podwójnie płk Mikołaj Przybył”
http://wiadomosci.wp.pl/title,Skandal-w-polskiej-armii-przekrety-na-miliony-zlotych,wid,12556725,wiadomosc.html
Trwa analiza materiału dowodowego, oceniany jest zabezpieczony materiał dowodowy w postaci dokumentacji postępowań przetargowych oraz dokumentacja finansowa. Szacowana jest również skala możliwych strat zaistniałych na skutek przestępczej działalności osób, którym przedstawiono zarzuty. W świetle zeznań świadków szkoda, która mogła powstać w mieniu Wojska Polskiego, może sięgać 75 mln zł - powiedział Przybył.

Jak wyjaśnił, w marcu 2010 r. prokuratura przedstawiła zarzuty dziewięciu osobom: żołnierzom zawodowym, pracownikom cywilnym Wojska Polskiego oraz osobom cywilnym.

http://wiadomosci.wp.pl/title,Korupcja-w-armii-straty-rzedu-75-mln-zl,wid,12221654,wiadomosc.html

itd., itp. sporo jeszcze można sobie wygooglać

http://info-horyzont.pl/z-prokuratury-w-poznaniu-wywieziono-dokumenty.html
http://nrohirrim.salon24.pl/379970,zadrasniety-w-policzek
http://wpolityce.pl/wydarzenia/21193-nasze-zrodla-informuja-w-najblizszych-kilkudziesieciu-godzinach-miala-zostac-ogloszona-likwidacja-prokuratury-wojskowej

Foto: Wpolityce

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Ciekawe to, więc dałam 10, ale mam sporo wątpliwości, w tej chwili nierozstrzygalnych...

Wątpliwość nr 1?
Relacja Przybył - Parulski.

Wątpliwość nr 2?
Parulski.

?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#214358

W tej sprawie są same niewiadome i nic nie wskazuje na to, że zostaną wyjaśnione. Nie żyjemy w normalnym kraju, nikomu nie możemy zaufać i to już przestaje być zdrowym odruchem, jest koszmarną porażką.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#214363

Ja ufam swojemu chłopskiemu rozumowi.
Bez zaufania nie ma kraju, nie ma niczego.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#214374

Niestety mój chłopski rozum podpowiada podobnie do guepardowego... masz jakiś jeden wpis "ogólny", w którym wyłuszczasz z grubsza, ale po całości, co Ci podpowiada Twój? Chętnie się zapoznam.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#214446

Że albo to zmienimy, albo po nas. Tak ogólnie.

Wpis, może - "Polskopogląd" lub "Demordkracja" a na wesoło to ostatnie "Orędzie".

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#214469

po przeczytaniu oświadczenia Przybyła. Coś tak mi brzydko pachniało i jeszcze to powoływanie się na honor oficera jakieś dla mnie mało wiarygodne. A jak po tym prawie samobójstwie gościu następnego dnia udziela wywiadów - to coś mi bardzo śmierdzi. Przypomina mi sprawę gimnazjalistki, która prawie rzuciła się pod auto, tylko, że żadne auto nie jechało. Krzywo to wszystko wygląda, trudno więc Przybyła uznać za bohatera walczącego o prawdę.
oszołom z Ciemnogrodu

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

oszołom z Ciemnogrodu

#214613

W każdym razie jest tego strzału ogromny pozytyw, cały świat o nim mówi w kontekście sprawy Smoleńska.

Pisze o tym Rebelya i Wpolityce.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#214621

Parulski ściagnął Przybyła z cywilnego wydziału walki z przestępczością zorganizowaną, gdzie był "gwiazdą" do wojskowego gdzie został szefem.
To może tłumaczyć relacje

Parulski w sprawie Smoleńska nie może być oceniany pozytywnie, nie znaczy to, że w sprawie korupcji w armii musi być tak samo.

Nie rozumiem za to wyświęcania na gwałt Seremeta.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#214370

 

Cytuje Piotra Lisiewicza, jako doskonały komentarz dotyczący Prokuratora Generalnego Seremeta, ale nie tylko;

„Prokurator Andrzej Seremet lecieć ma do Moskwy i obchodzić 200-lecie rosyjskiej prokuratury.Wiadomo, jak to jest z rosyjska melancholijną duszą – bez wódki się nie obędzie. I to w ilości niemałej, bo trzeba wypić za wszystkie sukcesy w ciągu tych 290 lat. Za niezwykle udane śledztwazakończone pełnym sukcesem – najwyższym wymiarem kary bądź zsyłką. W latach 1794,1830,1863 itd. Napije się Seremet za stracenie Traugutta, za wyrok na Pileckim, za udane śledztwo smoleńskie. Za to ostatnie tym bardziej ochoczo, ze sukces był wspólny. Niestety zamiast zostać u swoich, prokurator Seremet musi wrócić do Warszawy. Naprawdę nie ma w Moskwie dla niego jakiejś roboty ? Prokurator Czajka wydaje się przeciążony. Seryjne umarzanie śledztw w sprawie niewyjaśnionych śmierci dziennikarzy z powodu nie wykrycia sprawców to bardzo ciężka praca.

A Seremt to wybitny fachowiec, zasługuje na pracę w Moskwie. Marnuje się na prowincji,w Priwislanskim Kraju. Już dawno powinien awansować do stolicy”

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

UPS

#214480

Wszyscy, którzy kłamali w sprawie Smoleńska powinni zrobić to co Przybył, tylko celniej.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#214540

Polskę okradają na miliardy ze wszystkiego, a pan pokazujesz płotki(kozły ofiarne), złapane przez Przybyła??? Nie ma, żadnej walki z korupją, nie ma, żadnego honoru prokuratora, żołnierza??? Jesteśmy tylko my i oni, jak kiedyś??? Zdrajcy, którzy próbują, całościowo przejąć władzę w wymiarze sprawiedliwości, bo zauważyli, że są tam jeszcze elementy patriotyczne??? Parulski nie wiedział o konferencji??? Nie wiedział co Przybył powie??? Jakieś żarty??? Moim zdaniem, dokładnie wszyskie elementy zaplanowane??? Podopieczny Komorowskiego i Tuska, nie może przecież być zagrożony, generał po Smoleńsku, za dużo wie, by iść w odstawkę??? Proszę nie pisać, że są tam frakcje, że buldogi walczą pod dywanem??? Nic z tych rzeczy. Premier na urlopie??? Oczywiście, ale ręka na pulsie, skoordynowana gra o władzę, bo Smoleńsk to cyrograf, przypieczętowany krwią jej ofiar??? Wymyka się??? Wybory w Rosji blisko, czy wszyscy chcą, by Putin wygrał??? Czy świat jeszcze chce Putina??? Czy świat i Niemcy, chcą jeszcze Merkel??? A może sprawy poszły zbyt daleko, może posunęli się za daleko??? Jesteśmy tylko my i oni, ci od Smoleńska??? Trybunał w Hadze, jest teraz wolny, nie prowadzi żadnych ważnych procesów, czas zadać mu nowych, o ludobójstwo??? Na nieosądzonej zbrodni ludobójstwa, nic nie zbudują nowi budowniczy świata??? Pzdr.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#214584