Gorąca noc w Kijowie

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Świat

„Od protestu do sprzeciwu” przeszli wczoraj Ukraińcy. O ile dwa miesiące temu ataki na dzielnicę rządową były faktycznie potępianymi przez wszystkich prowokacjami, o tyle teraz za plecami ludzi walczących z milicją twardo stały tysiące a potem ok 30 tyś ludzi. Płonęły autobusy i ciężarówki milicyjne, leciał bruk i koktajle Mołotowa, z drugiej strony gaz, woda z armatek wodnych (- 8 stopni), gumowe kule. Po drakońskich zmianach w prawie, bardziej represyjnych niż w Rosji, czasem nawet idiotycznych, coś pękło. Zakaz poruszania się w kolumnie więcej niż 5ciu samochodów, noszenia kasku na demonstracjach, czy maskowania twarzy, karane wiezieniem, są bez sensu.

Właściwie to się rozmyło – postsowieckie społeczeństwo. Rozmył się też autorytet opozycji. Liderzy Jaceniuk – partii Tymoszenko i Tiahnibok - Swobody wzywali ze sceny do pokojowych działań, nazwali walczących prowokatorami. Odpowiedziało im głuche milczenie. W necie ludzie się wściekli „większe jaja niż tych 3 facetów ma jedna kobieta, ale ona siedzi”, „ prowokatorami są ci, którzy wzywają ludzi do rewolucji a potem 2 miesiące opowiadają im bajki”.
Kliczko poszedł rozdzielać walczących, i oberwał z gaśnicy – trzech facetów go trzymało, żeby nie oddał. Potem pojechał rozmawiać z prezydentem. Powiedział mu min, że wojna domowa nie jest wykluczona. Pozostałych dwóch liderów opozycji, bo nie Majdanu gdzieś wcięło. Majdan ma swoich liderów - Radę. Pojawił się niedawno Automajdan, on ma swoich. Lider obrony Majdanu został ranny w czasie walk ale pozostaje na miejscu. Tam nie rządzą politycy, oni już w tym kraju nigdy nie będą się rządzić tak jak dotąd. Rządzi naród. Całą sytuację fajnie opisuje anegdota:

Naród: Li-de-ra! Lidera!
Opozycja: Lider nie chce narodu.
Naród: Co! No dobra.
Opozycja: E, a wy gdzie poszliście?
Naród: A tu, niedaleko
Opozycja:Prowokatorzy!!!
Naród: Ok.
............
Janukowicz: Porozmawiamy?
Naród: LOL
Gorąca noc w Kijowie, online
Rada Majdanu, składająca się z kilkudziesięciu organizacji społecznych uczestniczących w proteście, jeszcze chyba w grudniu dała opozycji ultimatom. Mają wybrać jednego lidera do 10.01 i zablokować uchwalenie budżetu, doprowadzając do przedterminowych wyborów. Ci to olali, a Majdan ich. Próbowali brykać, wciągać z Rady powiązane ze sobą organizacje, ale bez specjalnego efektu.

W Kijowie i tak politycy opozycji mają komfortowe warunki, że ich w ogóle na scenę wpuszczają. We Lwowie (rządzonym przez opozycję) nie wpuszczają od początku. Ci co go tworzyli, sudenteria głównie - nie chcieli. Przepychanki były, przecinanie przewodów. A wiece po kilkadziesiąt tys ludzi. Liderzy, czy raczej koordynatorzy działań, wytworzyli się w tym czasie. W ogniu protestu.

Główny koordynator lwowskiego protestu mówi „Antykolonialnych rewolucji nie robi się w kilka dni, tu nie chodzi o zmianę władzy, czy systemu. Chodzi o zmianę świadomości milionów. O złożony proces określenia siebie jako społeczeństwa z wartościami innego rodzaju, niż tylko przeżycie – ludzkiej godności i sprawiedliwości.”

Protest zaczęli lwowscy studenci. „Przez 22 lata wyrosło w Ukrainie nowe pokolenie, pokolenie niepodległej Ukrainy. Ono żyje w otwartym świecie a przede wszystkim – ono identyfikuje się z Ukrainą. I choć ukraińska młodzież nie może jeździć do Europy bez wiz, ona żyje w internetowym świecie Twittera i Facebooka.” To oni „synergicznie”, oddolnie zablokowali polityków.

„Do 2004 roku „kto miał władzę i pieniądze, ten określał los kraju. W 2005 roku do polityki przyszli charyzmatyczni liderzy. Podstawowym kapitałem stały się „mity” liderów, wokół których tworzyły się partie polityczne”

„Rezultat Euromajdanu – to uświadomienie sobie tego, że nowa polityka ma się tworzyć wokół uczciwych zasad, programów i silnych zespołów, będących w stanie je osiągać.
I ten kto chce być liderem takich obywateli, ma umieć pracować z ludźmi, wolontariuszami, ekspertami, środowiskami, koordynować ich działalność dla osiągnięcia konkretnie określonego rezultatu”
Początki w Kijowie były takie „Jak na scenie pojawił się Mykoła Tomczenko, ktoś krzyknął – jak można się wstąpić do WO Majdan. On odpowiedziała, że procedura zostanie określona i ogłoszona za jakiś czas. Nie mogłem nie zareagować na tę sytuację, poprosiłem o głos, powiedziałem ludziom na placu, że nie trzeba czekać aż ktoś coś zdecyduje. Trzeba brać inicjatywę w swoje ręce. I opowiedziałem o inicjatywie stworzenia ośrodka ….. Główna różnica Majdanu od poprzednich dwóch rewolucji – to samoorganizacja, inicjatywa z dołu a nie z góry. Bo to powstanie - nie o wodza, nie jest o rezultaty wyborów, to powstanie o siebie, o swoje dzieci, o ludzką godność, o prawo życia wolnym w europejskiej demokratycznym państwie„ Mówi jeden z liderów Majdanu Oleś Szewczenko.
Jesteśmy spory krok za Ukraińcami, dlatego nie rozumiemy tego co się tam dzieje. W 1980-81 byłoby to dla nas prostsze.
A gdybyśmy chcieli się porównywać do Ukraińców, to najlepiej tu pasuje tweet jednego z rosyjskich opozycjonistów „ W Kijowie trwają poważne walki z reżimem, rosyjska opozycja postanowiła się też zbuntować i atakuje Kreml bardzo ostrymi tweetami, retweetami, i lajkami”
Ukraińcy chcą do Europy, a oni są teraz nią bardziej, niż ona sama.

http://www.pravda.com.ua/articles/2014/01/14/7009527/
Дзвони Майдану. Інтерв'ю з Олесем Шевченком
http://zaxid.net/home/showSingleNews.do?roman_brezitskiy_mi_mayemo_pidtrimku_militsiyi_i_tayemnu_dopomogu_oda&objectId=1298815

Anegdota Bielsat TV

Brak głosów

Komentarze

Z wielkim niepokojem obserwuje wydarzenie na Ukrainie..

---------------
nieruchomości Włochy
integracja sensoryczna Warszawa

Vote up!
0
Vote down!
0
#400921