II Niedziela Zwykła.Jezus w drodze do Kafarnau trafia na wesele w Kanie Galilejskiej. Zachować dobre wino do końca. Dary łaski.
Onegdaj znajomi polecili mi Gościa Niedzielnego. Sięgnąłem i znajduję tam zawsze mnóstwo ciekawych tematów nie tylko dla katolika i pozwalam sobie na wrzucenie na nasze forum dzisiejszej liturgii.
Liturgia na II Niedzielę Zwykłą
"
Pierwsze czytanie
Jeruzalem odnajduje swojego Oblubieńca
z Księgi proroka Izajasza
Przez wzgląd na Syjon nie umilknę, przez wzgląd na Jerozolimę nie spocznę, dopóki jej sprawiedliwość nie błyśnie jak zorza i zbawienie jej nie zapłonie jak pochodnia. Wówczas narody ujrzą twą sprawiedliwość i chwałę twoją wszyscy królowie. I nazwą cię nowym imieniem, które usta Pana oznaczą. Będziesz prześliczną koroną w rękach Pana, królewskim diademem w dłoni twego Boga. Nie będą więcej mówić o tobie „Porzucona”, o krainie twej już nie powiedzą „Spustoszona”. Raczej cię nazwą „Moje w niej upodobanie”, a krainę twoją „Poślubiona”. Albowiem spodobałaś się Panu i twoja kraina otrzyma męża.
Bo jak młodzieniec poślubia dziewicę, tak twój Budowniczy ciebie poślubi, i jak oblubieniec weseli się z oblubienicy, tak Bóg twój tobą się rozraduje.
/Iz 62,1–5/
Psalm responsoryjny
Refren: Pośród narodów głoście chwałę Pana.
Śpiewajcie Panu pieśń nową,
śpiewaj Panu, ziemio cała.
Śpiewajcie Panu, sławcie Jego imię,
każdego dnia głoście Jego zbawienie.
Refren
Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów,
rozgłaszajcie Jego cuda pośród wszystkich ludów.
Oddajcie Panu chwałę i uznajcie Jego potęgę.
Oddajcie Panu chwałę należną Jego imieniu.
Refren
Uwielbiajcie Pana w świętym przybytku.
Zadrżyj, ziemio cała, przed Jego obliczem.
Głoście wśród ludów, że Pan jest królem,
będzie sprawiedliwie rządził ludy.
Refren
/Ps 96(95),1–2. 3 i 7b–8a.9–10ac (R.: 3)/
Drugie czytanie
Różne dary Ducha Świętego
z Pierwszego Listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian
Bracia: Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkim. Wszystkim zaś objawia się Duch dla wspólnego dobra. Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania przez tego samego Ducha, innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo, innemu rozpoznawanie duchów, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków. Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce.
/1 Kor 12,4–11/
Śpiew przed Ewangelią
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja
Bóg wezwał nas przez Ewangelię,
abyśmy dostąpili chwały naszego Pana, Jezusa Chrystusa.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja
/2 Tes 2,14/
Ewangelia
Pierwszy cud Jezusa w Kanie Galilejskiej
Słowa Ewangelii według św. Jana
W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: „Nie mają już wina”. Jezus Jej odpowiedział: „Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?”. Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: „Napełnijcie stągwie wodą”. I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: „Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu”. Oni zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem – nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli – przywołał pana młodego i powiedział do niego: „Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory”. Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie. Następnie On, Jego Matka, bracia i uczniowie Jego udali się do Kafarnaum, gdzie pozostali kilka dni.
/J 2, 1–12/
"
pzdr
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 978 odsłon
Komentarze
A O.Paulini też dzisiaj świętują, czcząc swego założyciela
17 Stycznia, 2010 - 11:58
Pustynia, cisza, milczenie, „solus cum deo solo”. To są filary duchowości zakonu Paulinów.
A styczeń to tradycyjny okres w paulińskim zakonie, kiedy to czcą Św. Pawła I Pustelnika.
" Najbardziej widocznym przejawem czci, jaką obdarzamy naszego patriarchę jest Nowenna ku czci Św. Pawła Pierwszego Pustelnika, trwająca 9 dni, do uroczystości Św. Pawła i nazywana tradycyjnie Pawełkami.
Przez dziewięć kolejnych wieczorów paulini na całym świecie, wszędzie tam gdzie znajdują się klasztory zakonników w białych habitach, będą się gromadzić na modlitwie ku czci św. Pawła Pustelnika. Oprócz modlitwy, zakonnicy będą śpiewać hymny o prześladowaniu chrześcijan i życiu św. Pawła na pustyni. W tym miejscu możemy sobie postawić pytanie, dlaczego Paweł znalazł się na pustyni? Aby jednak na to pytanie odpowiedzieć trzeba przybliżyć jego życiorys.
Urodził się około 228 w Tebach (Egipt) w zamożnej rodzinie. Od dzieciństwa wychowywany w duchu chrześcijańskim, mając 20 lat zbiegł na pustynię, aby uniknąć prześladowania, które wybuchło za czasów cesarza Decjusza (249-251). Po dwóch latach, gdy chciał powrócić do domu, szwagier pragnący odziedziczyć cały majątek zagroził mu oskarżeniem. Obawiając się uwięzienia, Paweł ponownie udał się na pustynię, tym razem już na zawsze. Spędził w samotności, żyjąc w grocie skalnej około 90 lat, prowadząc życie wypełnione modlitwą i surowymi pokutami. Jak mówi legenda, każdego dnia kruk przynosił mu pół bochenka, a kiedy Pawła odwiedził Antoni pustelnik, wówczas kruk przyniósł cały chleb. Paweł pustelnik zmarł mając 113 lat w 341 roku. Paweł z Teb uznawany jest za pierwszego pustelnika i ojca monastycyzmu, a porzucając świat, udaje się na miejsce pustynne i tam prowadzi życie w totalnym wyrzeczeniu, surowej ascezie, modlitwie i kontemplacji. Jest więc archetypem, prawzorem surowego życia ojców pustyni, realizowanego w całkowitym oddaniu się Bogu."
pzdr
antysalon