Pod rękę z Hitlerem

Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Gdy za oknem szaro i smutno, a godziny w pracy odlicza się kolejnymi przelotnymi opadami deszczu, na ratunek przybywają Rosjanie wraz z ich przednim poczuciem humoru.

Jak wzbudzić w Polakach emocje? Najlepiej posłużyć się historią. Przykład pierwszy z brzegu, wielokrotnie znajdujący zastosowanie, to negowanie zbrodni katyńskiej - że to niemiecka robota, albo że żadnej zbrodni nie było, a cała sprawa to antyrosyjska propaganda odzwierciedlająca polskie fobie . Katyń szczęśliwie zszedł z pierwszych stron gazet, choć Rosja zdaje się trwać na stanowisku, które z prawdą nie ma nic wspólnego.

W ostatnim czasie Rosjanie uraczyli nas dwiema wielce interesującymi interpretacjami wydarzeń historycznych. Wolność badań naukowych i wolność słowa najwyraźniej kwitną w Federacji Rosyjskiej, gdyż rosyjscy historycy spierają się aktualnie o przyczynę wybuchu II wojny światowej. Najpierw jeden z historyków umieścił na stronie internetowej rosyjskiego MON analizę, w której dowodził, że to Polska odpowiada za rozpoczęcie wojny, nie chcąc zgodzić się na "naturalne roszczenia" Hitlera .

Była to tylko uwertura do głównego przedstawienia, jakim był film wyemitowany na antenie państwowej telewizji rosyjskiej, w którym wybiela się pakt Ribbentrop-Mołotow, a także przedstawia wizję, w której Polska zawarła z Hitlerem sojusz wymierzony w Związek Radziecki . Jak uzasadniono w "dokumencie", w gabinecie ministra spraw zagranicznych Józefa Becka wisiał nawet portret przywódcy III Rzeszy. Taka linia argumentacji specjalnie nie dziwi, gdyż rządzący od przewrotu majowego obóz sanacyjny komunistyczna propaganda określała mianem faszystowskiego. Potret Hitlera to więc oczywistość. Ciekawe, czy Beck i inni mieli także swastyki na ramionach i pozdrawiali się w typowy dla nazistów sposób, czyli 'Heil Hitler!'.

Zakłamujący historię telewizyjny paszkwil powstał z błogosławieństwem nowopowstałej komisji ds. zwalczania kłamstw historycznych działających na szkodę Rosji. Dziecko prezydenta Miedwiediewa ma w sposób agresywny odpierać "antyrosyjską propagandę" i przedstawiać wydarzenia historyczne w sposób, który nie oczernia Rosji. Bez wątpienia zrzucanie winy za wybuch II wojny światowej na Polskę jest w interesie Rosji.

Tylko jak to w końcu było? Jesteśmy winni, bo nie oddaliśmy nieistotnych skrawków ziemi, które słusznie należały się Wielkim Niemcom, czy też bezczelnie spiskowaliśmy z Hitlerem, aby zaatakować miłujący pokój Związek Radziecki i wzbogacić się o Białoruś i Ukrainę? Poprosiłbym o jasną wykładnię.

Idąc dalej tropem odkłamywania historii, należy się zastanowić, które elementy przeszłości wymagają rewizji. Proponuję, aby przyjrzeć się rozbiorom Polski i skończyć z przedstawianiem tego jako siłowej partycji niepodległego państwa, dokonanego wbrew woli jego mieszkańców. O ile ładniej brzmi wersja, w której to sami Polacy poprosili ościenne mocarstwa o wzięcie ich pod swoje skrzydła .

Wreszcie można też kategorycznie stwierdzić, że w 1920 roku to Polacy chcieli obalić najcudowniejszy na świecie ustrój komunistyczny i zakończyć rewolucję rosyjską, zdobywając Moskwę i instalując na Kremlu podległy Piłsudskiemu (wiadomo, że faszysta) marionetkowy reżim. Tym samym przebudzenie mas pracujących miast i wsi nigdy by się nie dokonało, a marzenie Polaków z XVII wieku, aby osadzić na stolcu moskiewskim polską władzę spełniłoby się.

Co więcej, Piłsudski parł do wojny, aby w przyszłości podzielić się przepastnymi rosyjskimi terenami z Hitlerem, którego marsz ku władzy w Niemczech od początku był usilnie przez Polskę wspierany. Nadrzędnym celem było ujarzmienie pod niemiecko-polskim, czyli faszystowskim butem narodu rosyjskiego , jako podległego rasie panów.

Zapewne przekłamań aż proszących się o sprostowanie jest wiele i już wkrótce zostaniemy poinformowani o kolejnych poprawkach dokonywanych ku chwale Rosji. Dla Polaków najlepszą receptą na historyczny bełkot jest ignorancja, zaś dla polskich władz kategoryczne protesty i żądanie sprostowania kłamstw. I tak niewiele to pomoże, ale nie można pozwolić ujść potwarzom bez jakiejkolwiek reakcji. нельзя!

Piotr Wołejko

Wcześniejsze wpisy poświęcone Rosji:

Więcej tekstów oraz autorów na portalu Polityka Globalna :

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Wiem, ż to postać związana z Michnikami, Bartoszewskimi i Geremkami, ale jego wspomnienia (wydane w dwóch tomach, a spisane przez Michała Komara) są ciekawe, nietuzinkowe i świadczą o inteligencji oraz mocnym charakterze.
Meller był ambasadorem w Putinowskiej Moskwie i starał się zapraszać do ambasady zamiast zapitych i skretyniałych pułkowników (co było normą), rosyjskich artystów i intelektualistów. Nagle... coś gwałtownie przerwało sielankę. Posypały się odmowy "z braku czasu", inni zwyczajnie "zgubili telefon". A to car Putin wysłał wyraźny sygnał, że "nie lzja"... Takie inteligenciki mają szansę zarabiać dziesięć razy więcej, niż przeciętny "prolet" (choć tysiąc razy mniej niż oligarcha), więc zareagowali szybko.
Polska jest dla Putina idealnym kozłem ofiarnym, bo wystarczająco duża, żeby warto było ją atakować medialnie, i wystarczająco mała, żeby nikt z unijnych gigantów się za nią nie ujął.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#23964

Te historie zmuszają nas do reakcji, bo przecież milczeć nie można. Ale tak naprawdę są propagandą dla potrzeb wewnętrznych.
Dużo bym dała, by mi ktoś, obeznany w temacie, wskazał, do czego Kreml przygotowuje swoje społeczeństwo.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Katarzyna

#24022

Rosjanie tęsknią za wielkomocarstwową dumą i kopsanie Polski ("polskich panów", "naszego zeuropeizowanego kuzyna"...) bardzo dobrze przyjmują. Sygnały międzynarodowe o przyjaźni Rosyjsko-Niemieckiej, przy równoczesnym wtrącaniu się w sprawy Unii, też są obliczone na wzbudzenie szacunku, czy nawet obaw.
Ktoś kiedyś powiedział, że: "Rosja nigdy nie jest tak silna, jak wygląda, ale też nigdy ni jest tak słaba, jak wygląda".

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#24055

Rosija!
J.b Twaju m.t, kakaja była, takaja i jest!
Czyli na zachodzie bez zmian!
Ale na wschodzie, bez żadnych, a to żadnych zmian a na dodatek żadnej perspektywy na zmiany!
pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#23965

Komu to jest potrzebne i dlaczego?

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną.
K.Wierzyński

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

#23967

wypowiedż na temat celowości czytania książek nadal...
aktualna!!!!
pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#23972

Wydaje mi się że, trzebaby uaktyalnić pewne powiedzenie, a brzmiało to w wersji poprzedniej tak

"Jak świat światem, Niemiec Polakowi nigdy bratem ".

I wersja uaktualniona

"Jak świat światem, Niemiec i Rosjanin Polakowi nigdy bratem"

Myślę, żę wersja uaktualniona odpowiada bardziej prawdzie historycznej. I im szybciej zostanie sobie przyswojona, tym lepiej dla wszystkich Poaków. Jako że rosyjska wersja tego powiedzenia powoli staje się wykładnią polityki cara Putina w stosunku do Polski. Szkoda tylko, że radziowcy i miłośnicy tego nie widzą. A zresztą cóż targowica może widzieć? Zdrada jest sztandarem Targowicy!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#23978

Myślę, że powinniśmy wziąśc przykłąd z Rosjan i powołać podobną komisję u nas, do zwalczania kłamstw historycznych dot. Polski, pracy będzie sporo

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Wiara katolicka i Duma Narodowa to moja siła

#24002

..."kłamstwo katyńskie", tak jak jest z "kłamstwem oświęcimskim".

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#24003